technologie ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Politechnika Poznańska razem dla innowacyjnego biznesu

Porozumienie o współpracy badawczej, dydaktycznej i wdrożeniowej podpisali Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski oraz Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podczas uroczystości, której gościem była Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, strony zadeklarowały wspólne działania w obszarze B+R+I, które pozwolą na stworzenie nowoczesnych technologii, stanowiących fundament rozwoju innowacyjnego biznesu.

Podpisane porozumienie wzmacnia dotychczasową współpracę pomiędzy Politechniką Poznańską a instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz działającymi w Poznaniu, do których należą Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Łukasiewicz - Instytut Pojazdów Szynowych TABOR, Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania, Łukasiewicz - Instytut Technologii Drewna, Łukasiewicz - Instytut Obróbki Plastycznej oraz poznański oddział Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych (Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw). Na wspólnych pracach nad innowacyjnymi technologiami skorzystają w szczególności poznańskie firmy, w tym wieloletni partnerzy Instytutów Łukasiewicza jak H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, Fabryka Armatur SWARZĘDZ, Fundacja GS1 Polska, Volkswagen Poznań i Solaris Bus&Coach S.A.

- Działalność B+R+I stanowi narzędzie rozwojowe naszego kraju. Takie strategiczne inicjatywy sieciowe, jak współpraca Politechniki Poznańskiej z Siecią Badawczą Łukasiewicz - stawiające na kooperację dwóch silnych marek badawczych - przynoszą nowe możliwości unowocześniania polskiej gospodarki. Pozwalają one naszej gospodarce stawać się coraz bardziej konkurencyjną i atrakcyjną zarówno w Europie, jak i na świecie -mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

- Łukasiewicz to nauka pracująca dla biznesu na dobre i trudne czasy. Chciałbym, aby ta nauka stała się kołem zamachowym naszej gospodarki, a efektem prac naukowców było coraz więcej innowacyjnych rozwiązań napędzające polskie firmy. Możemy to osiągnąć dzieląc się wiedzą i kompetencjami z najlepszymi, stąd kolejna umowa Łukasiewicza podpisana z jedną z czołowych uczelni technicznych w Polsce. Uczelni, z którą od lat ściśle współpracują instytuty Łukasiewicza i której w równym stopniu co nam, zależy na rozwoju rodzimego przemysłu. W obszarze współpracy pomiędzy Łukasiewiczem a Politechniką Poznańską widzę duży potencjał i jestem przekonany, że łącząc kompetencje uda nam się nam zwiększyć zaangażowanie w projekty badawcze, które przekujemy w konkretne rozwiązania dla biznesu, służące zarówno aglomeracji poznańskiej, jak i całej Polski – podkreśla Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.  

- Współpraca nad wdrożeniami to najistotniejszy element działalności każdej politechniki. Akademicką racją stanu jest otwieranie się na wszystkie możliwości prowadzenia badań, które istotnie pozwalają na rozwój rodzimego przemysłu. Powinnością uczelni technicznych jest kadrowe i instytucjonalne wspieranie prac nad innowacjami, będącymi jednym z głównych faktorów pozycji każdego kraju w światowych rankingach gospodarczych. Nasz model współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz aktywizuje ponadto, co jest dla mnie osobiście niezwykle ważne, młodych naukowców, którzy swoją kreatywnością, otwartością na nowe pomysły, ponadprzeciętnym zaangażowaniem są w stanie realizować doktoraty wdrożeniowe, łącząc awans naukowy z potrzebami otoczenia. Jestem przekonany, że obrana przez nas droga pokazuje, jak Politechnika Poznańska rozumie swoją misję w obszarze szkolnictwa wyższego w Polsce – stwierdził prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, Rektor Politechniki Poznańskiej

Obecnie, Łukasiewicz i Politechnika Poznańska prowadzą w ramach licznych konsorcjów projekty, których obszar badawczy obejmuje m.in. systemy sterowania do napędów elektrycznych, innowacyjne metody obliczania śladu węglowego w produkcji żywności czy bioremediację gruntów. Ich łączny budżet przekracza 160 mln zł.

Duże nadzieje strony porozumienia wiążą również ze współpracą w ramach doktoratów wdrożeniowych, które stanowią unikalną możliwość połączenia aktywności zawodowej i pracy naukowej. Udziałem w najnowszej, czwartej edycji programu, zainteresowanych jest 83 pracowników Łukasiewicza, z czego 9 z nich wskazało Politechnikę Poznańską jako miejsce prowadzenia prac wdrożeniowych. To czyni ją jedną z najczęściej wybieranych do programu uczelni przez pracowników Łukasiewicza.

Łukasiewicz konsekwentnie zacieśnia współpracę ze środowiskiem akademickim. Do tej pory podpisał umowy z czterema uczelniami wyższymi, które cieszą się renomą nie tylko w Polsce, ale również na świecie - Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską i Politechniką Łódzką i Akademią Górniczo - Hutniczą. Prowadzenie wspólnych projektów ze środowiskiem akademickim ma na celu wzmocnienie oferty badawczo – rozwojowej Łukasiewicza dla biznesu.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.

informacje o firmie
informacje o firmie