praca sprawy społeczne

Aktualizacja działań WOT w przeciwdziałaniu podtopieniom - 23.VI.2020 r., g. 19.00

 

W konsekwencji niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, spowodowanych intensywnymi i ciągłymi opadami deszczu istnieje zagrożenie podtopień posesji, budynków mieszkalnych i gospodarczych na terenie gminy Biłgoraj. Minister obrony narodowej na wniosek wojewody lubelskiego podjął decyzję o zaangażowaniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 2 Lubelskiej Brygady OT do wsparcia strażaków i innych służb w związku z wystąpieniem realnego zagrożenia lokalnych podtopień.

Do działań skierowanych zostało 30 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT wraz ze sprzętem (3 samochody ciężarowe Jelcz, 2 quady, maszt oświetleniowy do zabezpieczenia prac w nocy). Od godz. 18.30 lubelscy terytorialsi wspierają strażaków na dwóch kierunkach. W miejscowości Sól koło Biłgoraja żołnierze umacniają wały na rzece. W okolicy zalewu w Biłgoraju żołnierze wspierają strażaków w umacnianiu infrastruktury przeciwpowodziowej, poprzez budowę rękawów wodnych, które mają  zabezpieczyć okoliczne osiedla i domy. Obecnie sytuacja jest stabilna, ale w tym rejonie w podobnych warunkach dochodziło już do podtopień na skutek przebrania miejscowego kanału.

Wcześniej, o godz. 13.00 na miejscu ocenę sytuacji przeprowadził Zespół Oceny Wsparcia 2 Lubelskiej Brygady OT. Jego celem była ocena sytuacji i przedstawienie rekomendacji dla dowódcy brygady co do ewentualnych potrzeb wsparcia lokalnych służb.

Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej oraz innych służb jest jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Takie działania są praktyczną realizacją misji WOT jaką jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności.

LINK do komunikatu z godz. 17.00 dotyczącej wsparcia WOT na terenie Podkarpacia.

Wideo: Lubelscy terytorialsi wspólnie ze strażakami rozwijają rękawy, które mają zabezpieczyć okoliczne osiedla i domy.

Wideo: przygotowanie masztu oświetleniowego do działań w Biłgoraju.

 

kontakt dla mediów
kpt. Damian STANULA
Oficer Prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT, Wojska Obrony Terytorialnej
kpt. Damian STANULA

stanula5264@portal.ron.mil.pl

informacje o firmie

płk Marek Pietrzak
Rzecznik Prasowy WOT

załączniki

więcej z kategorii praca

kontakt dla mediów
kpt. Damian STANULA
Oficer Prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT, Wojska Obrony Terytorialnej
kpt. Damian STANULA

stanula5264@portal.ron.mil.pl

informacje o firmie

płk Marek Pietrzak
Rzecznik Prasowy WOT