technologie ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia

Łukasiewicz zacieśnia współpracę ze środowiskiem akademickim. Kolejna umowa z uczelnią podpisana

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Politechnika Śląska intensyfikują współpracę  badawczo-rozwojową dla biznesu. Kluczowe postanowienia podpisanego porozumienia obejmują wspólne prace nad utworzeniem w województwie śląskim Hubu Innnowacji Cyfrowych (EDIH), inicjowanie nowych projektów adresujących potrzeby tamtejszego przemysłu oraz dalszą współpracę w zakresie realizacji doktoratów wdrożeniowych.

To kolejna, po podpisanej pod koniec kwietnia br. z Politechniką Warszawską, umowa z uczelnią techniczną, która otwiera nowe możliwości sprawnego reagowania na potrzeby przemysłu, tym razem związanego z regionem Śląska.  

W planach porozumienia, pod którym podpisy złożyli Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk oraz Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, jest  współpraca w zakresie utworzenia w województwie śląskim Hubu Innowacji Cyfrowych (e-digital Innovation Hub, EDIH). Celem EDIH będzie mobilizacja lokalnych środowisk naukowych i biznesowych na rzecz transferu wiedzy, rozwoju i wykorzystania rozwiązań cyfrowych w procesach produkcyjnych oraz funkcjonowaniu sektora publicznego.

- Dotychczasowa, wzorcowa współpraca pomiędzy Politechniką Śląską i instytutami Łukasiewicza wchodzi w nową fazę. Cieszę się, że opierać się ona będzie na tak konkretnych projektach jak EDIH. To właśnie transformacja cyfrowa jest jednym z 4 obszarów, obok zrównoważonej gospodarki i energii, inteligentnej mobilności i zdrowia, w który chcemy mocno zainwestować w Łukasiewiczu. Jestem przekonany, że nasze współdziałanie stanowić będzie silny impuls dla dalszego rozwoju Śląska i gałęzi przemysłu nierozerwalnie związanych z tym regionem jak branża wydobywcza, hutnicza, motoryzacyjna czy energetyczna, z korzyścią dla polskiej gospodarki – podkreśla Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

Stronom porozumienia zależy również na intensyfikacji współpracy dydaktycznej. W tym celu organizowane będą między innymi wspólne programy podnoszące kwalifikacje pracowników obydwu instytucji, wymiana kadry naukowej i włączanie pracowników instytutów w procesy dydaktyczne prowadzone na Uczelni. Systematycznie zwiększana będzie również liczba naukowców Łukasiewicza realizujących doktoraty wdrożeniowe na Politechnice Śląskiej.

- Jestem przekonany, że formalizując trwającą już od lat współpracę z instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz, stwarzamy nowe możliwości współpracy w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii, przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki na światowych rynkach. To także ogromna szansa na wzmocnienie pozycji naszych instytucji oraz rozpoznawalności i zmiany wizerunku aglomeracji górnośląskiej. Plan rozwoju Politechniki Ślaskiej zdefiniowany w programie Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza zakłada otwartość i współpracę z otoczeniem spoleczno-gospodarczym oraz transfer wiedzy do sfery gospodarczej. Wspólnie rozwijane są technologie przemysłu przyszłości, inteligentnych miast, materiały przyszłości, rozwijamy obszar sztucznej inteligencji, łączą nas także działania na rzecz zwalczania skutków epidemii.

Dostosowujemy nasze kształcenie do wymogów nowoczesnej gospodarki, uruchamiając studia dualne oraz liczne doktoraty wdrożeniowe. Porozumienie z Siecią Badawczą Łukasiewicz obejmuje także i te formy aktywności, dzięki czemu nasza oferta stanie się ciekawsza, a nasi studenci i pracownicy Sieci Badawczej Łukasiewicz zyskają możliwość zdobycia nowych umiejętności, kwalifikacji i realizacji rozwoju naukowego. Coraz większa rola Przemysłu 4.0 opartego na cyfryzacji i automatyzacji oraz powołanie do życia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii sprawiają, że zapotrzebowanie na specjalistów będzie wzrastało. Podpisane porozumienie z Siecią Badawczą Łukasiewicz wychodzi naprzeciw potrzebom obu stron, co przyczyni się do podejmowania realnych działań i osiągania wspolnych korzyści – zauważa prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej.

Na Śląsku działalność prowadzą Łukasiewicz- Instytut Metali Nieżelaznych, Łukasiewicz- Instytut Spawalnictwa, Łukasiewicz - Instytut Metalurgii  Żelaza im. St. Staszica z Gliwic, Łukasiewicz – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej z Zabrza, oraz Łukasiewicz - Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL  i  Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic. Instytuty te  współpracują już z Politechniką Śląską w konsorcjach przy projektach dotyczących między innymi innowacyjnych systemów łączności bezprzewodowej w podziemnych zakładach górniczych, wsparcia w planowaniu i kierowaniu akcją ratowniczą czy mikrostrukturalnej oraz chemicznej analizy stopów niklu z innowacyjnymi powłokami żaroodpornymi.

Działająca od 1 kwietnia 2019 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz zrzesza 35 instytutów badawczych, z czego 6 działa na Śląsku. Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach grup badawczych, zbieżnych ze strategicznymi kierunkami rozwoju gospodarczego Polski: inteligenta mobilność, transformacja cyfrowa, zdrowie, zrównoważona gospodarka i energia. Z liczbą ponad 7, 5 tysięcy pracowników, z czego 75% stanowią naukowcy oraz infrastrukturą badawczą, na którą składa się 440 laboratoriów i blisko 4000 urządzeń kluczowej aparatury badawczo- rozwojowej, stanowi on trzecią pod względem wielkości sieć badawcza w Europie.

 

informacje o firmie
informacje o firmie