wydarzenia ekonomia/biznes/finanse

Jak polskie firmy radzą sobie w UE - dyskusja w Klubie Jagiellońskim

21.02.2020 | Olivia Business Centre

 

Bez faktycznej współpracy i ułatwień wewnątrz jednolitego rynku UE, europejskie firmy będą na każdym kroku przegrywać w starciach z globalnymi konkurentami z USA, czy Azji. Brakuje rozwiązań, które wyrównywałyby szanse, między europejskimi firmami stosującymi bardzo mocne samoograniczenia w trosce o klimat, a globalną konkurencją, która nie musi ponosić tych samych kosztów, zyskując na przewadze.

 

Jak polskie firmy radzą sobie w Unii Europejskiej dyskutowali Wiceminister Rozwoju dr Krzysztof Mazur oraz dr Patryk Kaczmarek adiunkt w Katedrze Bankowości i Finansów Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, prezes zarządu Project Finance Sp z o.o. zajmującej się przygotowywaniem projektów inwestycyjnych. Kolejne spotkanie Klubu Jagiellońskiego odbyło się w Sky Clubie na 12 piętrze Olivia Tower.

 

W opinii publicznej pojawiają się przykłady trudności polskich przedsiębiorców w krajach starej Unii. Jednym z działań podjętych przez polski rząd jest  wydanie tzw. Czarnej Księgi przez Ministerstwo Rozwoju i Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy. Opisano w niej bariery stawiane polskim przedsiębiorcom.

 

- Dla panelistów najważniejsze wydawało się podkreślenie faktu, że słabnąca gospodarczo Europa względem Azji to dużo poważniejszy problem niż to, na czym dzisiaj skupia się debata publiczna. Brakuje rozwiązań, które wyrównywałyby szanse, między europejskimi firmami, które stosują bardzo mocne samoograniczenia ze względu na troskę o klimat, a globalną konkurencją, która nie musi ponosić tych samych kosztów, zyskując na przewadze. Wydaje się konieczne wprowadzenie pewnych ograniczeń (np. w formie dodatkowych podatków, czy ceł) dla przedsiębiorstw spoza Unii Europejskiej chcących inwestować na jej wewnętrznym rynkuwyjaśnia Paweł Deyk ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i nowych technologii, koordynator gdańskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego.

 

Ważnym wątkiem w dyskusji okazał się temat ułatwień dla międzynarodowych inwestycji istotnie potrzebnych w Polsce, jak też dla rodzimych firm wychodzących poza granice kraju.

 

- Uczestnicy po debacie wskazywali na to, że nie byli świadomi z jak licznymi barierami spotykają się polscy przedsiębiorcy. Mówimy tutaj nie tylko o tych, o których głośno w mediach, czyli językowych, czy kulturowych, ale także czysto administracyjnych.  – podkreśla Paweł Deyk.

 

Szczegółowe informacje o tematyce i dacie planowanych spotkań znajdują się profilu facebookowym Klubu.  Organizatorzy zachęcają do składania własnych propozycji tematów, podkreślając, że misją Klubu Jagiellońskiego jest podtrzymywanie i szerzenie republikańskiego sposobu myślenia o Polsce, jako o wartościowej części kultury europejskiej i dobru wspólnym godnym najwyższej troski.

 

 

kontakt dla mediów
Manager Komunikacji, Olivia Business Centre
Krzysztof Król

Krzysztof.Krol@oliviacentre.com

informacje o firmie

Olivia Business Centre – największe centrum biznesowe w Polsce Północnej, zlokalizowane w samym sercu Trójmiasta stanowi szczególny adres dla ponad 500 topowych firm. Swoje siedziby mają tu m.in. Amazon, Arrow Electronics, Bayer, Energa, PwC, Ricoh, Sii, czy ThyssenKrupp. 

Rozumiejąc, że o sukcesie przedsiębiorstwa decydują zróżnicowane czynniki, gwarantuje im – obok najwyższej jakości przestrzeni biurowych – dostęp do obecnych w centrum wyspecjalizowanych firm HR, IT, finansowych, świadczących usługi consultingowe, prawne czy marketingowe. Do dyspozycji najemców pozostają także m.in. centra konferencyjne, centrum medyczne z apteką, studio fitness CityFit, gimnazjum, przedszkole, żłobek, salon urody, notariusz czy punkt ładowania samochodów elektrycznych. Olivia aktywnie wspiera lokalną społeczność, realizuje też liczne projekty służące rozwojowi i integracji pracowników kompleksu. Regularnie odbywają się tu wydarzenia biznesowe, edukacyjne, kulturalne i sportowe. 

 

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia