ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia

KGHM wspiera szkoły w programie Kompetentni w branży górniczo-hutniczej

22.01.2020 | KGHM Polska Miedź
Darowizny, w wysokości ponad 200 tysięcy złotych, przekazał na rzecz ośmiu szkół patronackich na Dolnym Śląsku KGHM Polska Miedź S.A. Placówki uczestniczą w programie KGHM Kompetentni w branży, który wspiera kształcenie w zawodach związanych z przemysłem miedziowym. Pieniądze przeznaczą na pomoce dydaktyczne, doposażenie warsztatów i pracowni zawodowych.

– Wsparcie edukacji w kierunkach związanych z wydobyciem i przetwórstwem miedzi to nasz wkład w rozwój Dolnego Śląska. Uczniowie świadomie wybierają przyszły zawód i będą doskonale przygotowani do podjęcia obowiązków. To obopólna korzyść, zwłaszcza, że przygotowujemy firmę na kolejne dziesięciolecia i nie zwalniamy tempa rozwoju – powiedział Adam Bugajczuk, Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ds. Rozwoju.

W Zagłębiu Miedziowym działa 8 zespołów szkół z klasami pod patronatem miedziowej spółki. W programie promującym kompetencje zawodowe tylko w tym roku szkolnym uczestniczy ponad 1600 uczniów.

Darowizny przekazane poszczególnym szkołom są proporcjonalne do liczby uczniów w klasach o profilach zawodowych. Legnicki Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przeznaczył pulę na zakup pieca tyglowego do wytapiania złota. Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie doposażył pracownie zawodowe. Głogowska placówka im. Wyżykowskiego wzbogaciła stanowiska w zawodzie hutnika i górnika o nowoczesne projektory, kamerę-mikroskop oraz tygiel do topienia różnych stopów metali.

Celem programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym” jest dostosowanie programów szkół do rzeczywistych wymagań pracodawcy. Najlepsi uczniowie otrzymują stypendia finansowe. Biorą też udział w praktykach zawodowych w oddziałach spółki. Wspierani są też pedagodzy, m.in. poprzez udział w seminariach i konferencjach.

– Klasy patronackie KGHM cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, podobnie jak praktyki oferowane przez spółkę. Po pozytywnym zakończeniu często oferujemy pracę – podkreśliła Arleta Chorąży, Dyrektor Departamentu Efektywności Zawodowej Pracowników KGHM.

Dzięki projektowi, KGHM ma realny wpływ na programy nauczania, rozszerzanie zakresu i form nauki zawodu. Spółka skutecznie wpływa na tworzenie klas o nowych specjalizacjach pożądanych w oddziałach firmy. Przykładem jest planowany w roku szkolnym 2020/2021 nabór na nowy zawód Operator zespołu maszyn i urządzeń przeróbczych. Osoby z takim wykształceniem mają szanse na zatrudnienie w Zakładach Wzbogacania Rud w KGHM.

KGHM to jeden z największych pracodawców na Dolnym Śląsku. Spółka zatrudnia 18,5 tysiąca pracowników, a w całej Grupie Kapitałowej pracuje około 34 tysiące osób.

kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie