budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse

Nieruchomości: Mieszkanie+ winduje ceny działek

09.01.2020 | Puls Biznesu

Coraz trudniej o działki pod inwestycje, wiele gruntów zablokował Krajowy Zasób Nieruchomości. Podaż lokali przestaje nadążać za popytem, a za nieliczne hektary do wzięcia deweloperzy płacą rekordowe sumy. Dlatego na obniżki cen w największych miastach nie ma co liczyć – pisze „Puls Biznesu”. 

 

W tym roku podaż mieszkań będzie nadal niewystarczająca, szczególnie w stolicy i większych miastach – zapowiadają eksperci zapytani przez "Puls Biznesu"

- Podaż przestaje nadążać za popytem. W takiej sytuacji nie należy liczyć na spadek cen mieszkań w stolicy – mówi Anna Karaś, starszy analityk ds. nieruchomości w Cenatorium. 

Wtórują jej deweloperzy. 

- Z uwagi na niedobór mieszkań i ciągle rosnące koszty realizacji inwestycji nie należy spodziewać się spadku cen w największych miastach. Można mieć nadzieję jedynie na wyhamowanie ich wzrostu, chociażby dzięki zastosowaniu nowych, ekonomicznych rozwiązań - uważa Małgorzata Ostrowska, członek zarządu JW Construction

Ceny mieszkań widuje… program Mieszkanie+

- Powstanie Krajowego Zasobu Nieruchomości  zablokowało sprzedaż znacznej części gruntów należących do spółek skarbu państwa, co najbardziej dotknęło największe miasta i spowodowało, obok kosztów budowy, wzrost cen. Tymczasem 99 proc. gruntów z KZN nie jest nawet na wczesnym etapie przygotowywania pod program Mieszkanie+ - twierdzi Michał Kubicki, prezes CMP Center Management Polska

Według ekspertów inwestowanie w nieruchomości nadal się opłaca.

- Przy rekordowo niskich stopach procentowych i lokatach bankowych, które nawet nie rekompensują rzeczywistej inflacji, inwestowanie w mieszkania będzie dalej postrzegane jako bezpieczne. Ponadto długoterminowo stanowi ono ochronę kapitału. W horyzoncie dziesięcio- czy dwudziestoletnim nieruchomości nie tracą na wartości i w znakomitej większości przypadków budują wartość znacznie szybciej niż inflacja, lokaty bankowe czy obligacje skarbu państwa. Dlatego mieszkania nadal są traktowane jako bezpieczna forma inwestowania – mówi "Pulsowi Biznesu" Michał Kubicki. 

Więcej w artykule, który ukazał się w "Pulsie Biznesu" dostępnym TUTAJ 

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Puls Biznesu
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości