kultura/sztuka/rozrywka

MAKRO Polska zaprasza na wędrówkę po kulinarnych szlakach Warszawy i Krakowa

Jaki związek ma warszawska trasa W-Z z ciastkiem wuzetka? Skąd wzięła się syrenka w herbie Warszawy? Co jadano na dworze Zygmunta II Augusta? Z czego słynął krakowski lokal Antoniego Hawełki? Te i inne historie można, odkryć przemierzając szlak kulinarny Warszawy i Krakowa. W ramach programu Polskie Skarby Kulinarne w wybranych lokalach mieszkańcy i turyści mogą rozsmakować się w tradycji i poznać polską historię od kuchni.

 

Na mapie kulinarnego szlaku Warszawy i Krakowa znalazły się 33 restauracje, w menu których pojawiły się historyczne potrawy w nowoczesnej interpretacji. Dania stworzone przez szefów kuchni są wyjątkowym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Mieszkańcy i turyści mogą wybrać się na wędrówkę po bardziej i mniej znanych smakach lokalnej kuchni. Oprócz poznania historii i zwyczajów danego regionu, przemierzając szlaki kulinarne, spróbują oryginalnych dań w nowej odsłonie. Lista lokali biorąca udział w akcji dostępna jest na stronie www.polskieskarby.pl.

 

Kuchnia Warszawy jest bardzo zróżnicowana, wielowymiarowa i pełna inspiracji. Mnogość smaków stolicy przypomina MAKRO Polska wraz z czołowymi szefami kuchni. W kartach dań ich lokali pojawiły się zinterpretowane na nowo, zapomniane już receptury z książek Marii Ochorowicz-Monatowej, Lucyny Ćwierczakiewiczowej czy zapisków szefów kuchni hotelu Europejskiego. Goście spróbują m.in. flaków po warszawsku, nóżek w galarecie, kurczaka po polsku, barszczu czerwonego z rurą czy bomby owocowej.

 

Natomiast w Krakowie można zjeść m.in. fine diningowo podane gęsie szyjki w restauracji Biała Róża, a z drugiej strony warto udać się do Handelka na Starym Kleparzu i spróbować niezwykle smacznych kanapek w stylu slow foodowym. Próbując te i inne dania, goście mogą przeczytać ciekawostki na temat Krakowa – historie od czasów Królowej Bony, kończąc na tzw. fajfach, czyli spotkaniach przy herbacie czy wspomnieniach Marii Estreicherówny o tym, jak podczas jednego spotkania jedzono pięć rodzajów tortów.

 

Podążając szlakiem i próbując dań z historią, można wziąć udział w konkursie. Wystarczy zrobić zdjęcie dania i wrzucić je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z oznaczeniem #polskieskarbykonkurs. Już jedno zdjęcie gwarantuje nagrodę! Lista restauracji, zasady konkursu oraz informacje o nagrodach znajdują się na stronie www.polskieskarby.pl.

 

Konsumenci mogą również oddać głos na najlepszą restaurację biorącą udział w szlaku. Biorąc pod uwagę smak dania, obsługę oraz atmosferę na stronie programu mogą ocenić ją w skali od 1 do 5. Lokale, które zdobędą największą średnią liczbę głosów, otrzymają tytuł Najlepszej Restauracji programu Polskie Skarby Kulinarne.

 

Lista lokali biorąca udział w szlaku kulinarnym dostępna jest na stronie www.polskieskarby.pl. W ramach akcji można również przemierzać szlak Zakopanego i Podhala, a już wkrótce będzie można wybrać się na wędrówkę po kulinarnych smakachTrójmiasta i Pomorza oraz Wrocławia i Dolnego Śląska.

 

Mecenasem programu jest sieć hurtowni MAKRO Polska. Akcję wspiera Miasto Stołeczne Warszawa. Patronat honorowy nad programem objął Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

 

Celem programu Polskie Skarby Kulinarne, prowadzonego przez MAKRO Polska, jest zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju. Projekt obejmuje m.in. materiały edukacyjne i warsztaty kulinarne, podczas których szefowie kuchni, kucharze i restauratorzy poszerzają swoją wiedzę, odkrywają historyczne receptury i uczą się je interpretować, by móc wprowadzić je do restauracyjnych kart. 

kontakt dla mediów
Magdalena Figurna
Menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej , MAKRO Cash & Carry Polska
Magdalena Figurna

magdalena.figurna@makro.pl

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Magdalena Figurna
Menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej , MAKRO Cash & Carry Polska
Magdalena Figurna

magdalena.figurna@makro.pl

informacje o firmie