wydarzenia

Terytorialsi zabezpieczający 24th World Scout Jamboree wrócili do kraju

 

Żołnierze WOT, którzy przez ponad dwa tygodnie przebywali w Zachodniej Virginii w USA zabezpieczając 24 Międzynarodowy Zlot Harcerzy wrócili do kraju. Ich medyczne umiejętności oraz zaangażowanie w wykonywaną prace zostały  bardzo wysoko ocenione przez amerykańskich gwardzistów.

 

4 sierpnia br. (niedziela) do kraju wrócili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zostali oddelegowani do zabezpieczania 24. Międzynarodowego Zlotu Harcerzy, organizowanego w Zachodniej Virginii w USA. Wśród nich byli przede wszystkim ratownicy medyczni i pielęgniarki. Żołnierze na miejsce  udali się już 18 lipca br. i wspólnie z amerykańskimi żołnierzami Gwardii Narodowej Zachodniej Virginii (West Virginia National Guard), zostali włączeni w system międzynarodowych zespołów medycznych, których celem było zabezpieczanie Zlotu.

Polscy żołnierze każdego dnia pełnili służbę wraz z amerykańskimi medykami pomagając uczestnikom Jamboree z całego świata. Pielęgniarki przydzielono do centralnego szpitala polowego w Delta Camp, ratowników medycznych oddelegowano zaś do pełnia dyżurów w punktach medycznych, we wszystkich obozach, w których mieszkali polscy harcerze oraz na terenach gdzie zaplanowano organizację najbardziej urazowych konkurencji sportowych. Jak zaznacza szer. Olga Krawczyk-Majeran, która z ramienia WOT uczestniczyła w zabezpieczeniu 24. Międzynarodowego Zlotu Harcerzy – polscy medycy szybko odnaleźli się w nowym środowisku i zintegrowali z gwardzistami amerykańskimi.

Zabezpieczenie wydarzenia było doskonałą okazją do praktycznego przećwiczenia współpracy z amerykańskimi żołnierzami. Praca Terytorialsów została oceniona bardzo dobrze, a wykształcenie i przygotowanie polskich medyków spotkało się z ogromnym uznaniem ze strony Amerykanów. Zostaliśmy – jako żołnierze z Polski - przyjęci bardzo serdecznie, byliśmy traktowani z szacunkiem i uznaniem, a współpraca układała się wzorowo – dodaje szer. Krawczyk-Majeran.

Wyjątkowe wyróżnienie, medal pochwalny - West Virginia Commendation Medal z rąk gen. Christophera Walkera, otrzymał szer. Wojciech Dzikowski, który w bardzo sprawny i profesjonalny sposób udzielił pomocy poszkodowanemu w zdarzeniu medycznym siedemnastolatkowi. 

***

24 Międzynarodowy Zlot Harcerzy (24th World Scout Jamboree - North America 2019) trwał od 22 lipca do 2 sierpnia br., a  przygotowania do niego rozpoczęły się dużo wcześniej i uwzględniały wiele elementów dotyczących zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

W zlocie wzięło udział blisko 45 tys. skautów ze 164 krajów, w tym blisko 500 harcerzy z Polski. To właśnie m.in. zabezpieczeniem ich pobytu na miejscu w USA zajmowali się Terytorialsi.

 

kontakt dla mediów
płk Marek PIETRZAK
Rzecznik Prasowy, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
płk Marek PIETRZAK

mpietrzak@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Fot.: West Virginia National Guard

Biuro Prasowe
DWOT

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia