Wiele kanałów – jeden cel
Centralnym punktem współczesnego rynku detalicznego jest konsument. To on wyznacza trendy i oczekuje, że zarówno całość oferty jak i pojedyncze produkty w ramach danej marki będą dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. A te zmieniają się dynamicznie, m.in. wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i szerokim dostępem do informacji. Chcąc dotrzymać kroku swojemu klientowi firmy z sektora FMCG powinny stale weryfikować ofertę i integrować wszystkie kanały sprzedaży, marketingu i dotarcia do konsumentów.
Życie online
Jeszcze niedawno internet i rozwój sklepów e-commerce był postrzegany jako zagrożenie dla tzw. handlu tradycyjnego. Dziś stacjonarni detaliści widzą w wirtualnym świecie ogromny potencjał, który już nie tylko nie wpływa negatywnie na ich biznes, ale przy odpowiednio zaplanowanej strategii go wspiera i uzupełnia. Zmiana podejścia to wynik m.in. stale ewoluujących oczekiwań współczesnego konsumenta. W związku z rozwojem nowoczesnych technologii klienci powoli nie wyobrażają już sobie życia offline. Z danych opublikowanych przez GUS w pierwszym kwartale 2019 r. wynika, że w ubiegłym roku aż 84% gospodarstw domowych miało dostęp do internetu. Polacy zadeklarowali, że korzystając z sieci do celów prywatnych najczęściej szukali informacji o towarach i usługach (64%), korzystali z poczty elektronicznej (60,7%) i serwisów społecznościowych (49,9%). Co więcej z raportu Digital 2019 dowiadujemy się, że europejscy użytkownicy internetu spędzają w nim dziennie ponad 6 godzin! Zwiększa się także liczba osób korzystających ze smartfonów czy tabletów. Dane wskazują, że 3,256 mld unikalnych użytkowników przegląda treści w social media właśnie za pomocą urządzeń mobilnych. Wśród najpopularniejszych portali społecznościowych wciąż na podium plasuje się Facebook, a tuż za nim Youtube oraz Messenger.
Liczy się omnichannel
Chcąc zainteresować swoją ofertą współczesnego konsumenta trzeba być tam, gdzie on. Zintegrowanie wielu kanałów sprzedaży, marketingu i dotarcia do klienta to podstawa strategii sprzedażowych firm z sektora FMCG. Kanały cyfrowe połączone ze stacjonarną ofertą pomagają klientowi nie tylko szybciej wybrać produkt, ale także trafić do niego w krótszym czasie. Według raportu „Retail 360 / Connected Stores. Transforming store fleet through technology” aż 56 centów z jednego dolara wydanego w sklepie stacjonarnym to efekt kontaktu klienta z kanałami cyfrowymi. Dla porównania, liczba ta kilka lat temu wynosiła 36 centów. Chcąc więc uzyskać zintegrowaną sieć dostępu do odbiorców warto realizować ideę connected stores, czyli łączyć cechy kanałów on-line i handlu tradycyjnego. –
Dostęp do informacji o naszych produktach na stronie internetowej i w kanałach social media poszczególnych marek jest koniecznością w świecie zdominowanym przez konsumentów korzystających ze smartfonów i żyjących „online”. Zapowiedzi nowości, czy ofert promocyjnych, które pojawiają się m.in. na fanpage’u na Facebooku tak jak w przypadku np. marki Mentos spełniają nie tylko funkcję informacyjną ale także przyczyniają się do decyzji zakupowych klientów. Właśnie dlatego Perfetti Van Melle bardzo dba o to, żeby spójnie komunikować informacje o swoich produktach we wszystkich dostępnych kanałach online -mówi Michał Bonecki, Consumer Marketing Manager w Perfetti Van Melle.