kultura/sztuka/rozrywka

Unikaty z prywatnej kolekcji na motoryzacyjnej wystawie w Galerii Klif - wystawa przedłużona

30.05.2019 | Galeria Klif

Na wystawie „Jazda! Motoryzacja w międzywojennej Gdyni”, prezentującej zdjęcia przedwojennych automobili, pojawiła się nie lada gratka dla miłośników motoryzacji. W specjalnie przygotowanej gablocie można podziwiać kilka niezwykłych pamiątek po jednej z pierwszych w Gdyni szkół nauki jazdy. Wystawę przygotowaną we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni można oglądać połowy czerwca.  Cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem gości Galerii Klif.

Stary szyld

Najstarszym prezentowanym eksponatem jest oryginalna metalowa tablica reklamowa z napisem: „W. Mielnik, Konc. Kursy Samochodowe i Motocyklowe”, z lat 1936-1939. Jest to jeden z zaledwie kilku gdyńskich szyldów z tamtego okresu, jaki zachował się do naszych czasów. Odnaleziony w kamienicy przy ulicy Zygmunta Augusta 9, prezentowany był dotąd tylko na dwóch ekspozycjach Muzeum Miasta Gdyni. Mini kolekcję uzupełniają książki z pierwszych lat powojennych, dotyczące mechaniki samochodowej i ówczesnego prawa. Pozycje te były na wyposażeniu Szkoły Kierowców Samochodowych i pełniły rolę podręczników, stanowiły też pomoc w pracy biegłego, czym zajmował się po wojnie założyciel szkoły.

- Jest mi niezmiernie miło, że możemy pokazać te unikatowe przedmioty na naszej wystawie. Powstała dzięki współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, a pokazane przedmioty są zbiorami prywatnymi pracownika Muzeum. Zainteresowanie historią Gdyni jest bardzo żywe, tym bardziej jesteśmy dumni, że nasi klienci mają niepowtarzalną okazję obejrzenia oprócz zdjęć także eksponatów, związanych z dziejami gdyńskiej motoryzacji – mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif.

Książki do pracy

Szkoła została założona w 1936 roku przez Władysława Mielnika. Kursy odbywały się w mieszkaniu pod adresem ul. Zygmunta Augusta 9/6, a po wojnie firma przeniosła się do sąsiedniego mieszkania nr 8. Co ciekawe, właściciel kamienicy Julian Maciejewski, był znanym przed wojna miłośnikiem motoryzacji. W budynku znalazła również miejsce firma Akcesoria i skład części samochodowych, należąca do A. Spechta i J. Talaśki. Sam Julian Maciejewski był pasjonatem motoryzacji, posiadającym własny samochód.

Pamięć i nostalgia

Z pewnością są wśród gdynian osoby, które pamiętają te książki i z nostalgią przypomną sobie młode lata. Dla wszystkich zaś są to okruchy minionego świata, którego już nie ma, ale wystawa zdjęć ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, którą uzupełnia zbiór ciekawych pamiątek, na chwilę ten świat przywraca do życia.

Atrakcją jest też historyczny mercedes, eksponowany na parterze, przy wejściu do sklepu Piotr i Paweł, za kierownicą którego można zrobić sobie zdjęcie! Całość można oglądać w Klifie do połowy czerwca.

Serdecznie zapraszamy!

kontakt dla mediów
PR Manager, Galeria Klif
Alina Geniusz-Siuchnińska

alina.geniusz@inntu.pl

informacje o firmie

Galeria Klif w Gdyni od 1996 roku jest źródłem inspiracji dla osób, które w modzie szukają czegoś więcej niż tylko ubrań. Wychodząc z założenia, że moda stanowi odzwierciedlenie naszego charakteru i stylu życia, Klif oferuje swoim Klientom ponad 140 sklepów, które swoimi propozycjami zaspokoją najbardziej wymagające gusta. W Galerii Klif dostępne są wyjątkowe marki, często jedyne w Trójmieście. Ekskluzywne butiki i marki znanych projektantów, m.in. Bizuu, BOHOBOCO, Charme, Calvin Klein Jeans, COS, Emanuel Berg, La Mania, Lidia Kalita Robert Kupisz Liu Jo, Marciano Guess, Max&Co., Patrizia Pepe, Petit Bateau, Pinko, Stefanel, Tommy Hilfiger czy Superdry wraz z popularnymi markami sieciowymi tworzą szeroką ofertę, która zaspokoi szerokie gusta Klientów.

Do ich dyspozycji jest Supermarket Piotr i Paweł, strefa food court, Kraina Treflików - miejsce z warsztatami i zajęciami dla dzieci, a także punkty usługowe, drogerie i perfumerie, m.in. Douglas, Rossmann, Sephora i SUPER-PHARM.

Galeria Klif nieustannie dostosowuje swoją ofertę do wymagań Klientów oraz wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Profesjonalne Pakiety Konsultacji w zakresie mody i urody oraz Karta Podarunkowa Klif to udogodnienia, dzięki którym Klienci gdyńskiego Klifu mogą skupić się na sobie i w pełni zrelaksować podczas wizyty w przyjaznym wnętrzu i spokojnej atmosferze.

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka