kultura/sztuka/rozrywka nauka/edukacja/szkolenia
Majówka na Ursynowie
Od wielu lat w połowie maja społeczność Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaprasza sąsiadów z Ursynowa, kandydatów na studia, absolwentów i wszystkich miłośników nauki w swoje progi. Tegoroczne Dni SGGW odbędą się 17 i 18 maja i jak co roku będą obfitować w pokazy, wykłady, warsztaty i inne wydarzenia.
Najdonioślejszym punktem obchodów Dni SGGW jest nadanie tytułu doktora honoris causa osobom zasłużonym dla uczelni. W tym roku otrzyma go prof. DSc Andrzej Chwalibóg z Uniwersytetu w Kopenhadze. Na to wydarzenie zapraszamy 17 maja o godz. 11.00 do Auli Kryształowej SGGW.
Dni SGGW to przede wszystkim możliwość udowodnienia w atrakcyjny sposób dzieciom, młodzieży i dorosłym, że nauka nie musi być nudna. Podczas dwudniowego pikniku studenci i naukowcy w przystępny sposób pokazują, jak studiuje się na poszczególnych wydziałach, jak przeprowadza się badania naukowe i w jaki sposób ich efekty wykorzystujemy w codziennym życiu. Możliwość sprawdzenia, jakie możliwości daje praca z uczelnianą infrastrukturą, to gratka nie tylko dla licealistów, lecz także dla wszystkich osób zainteresowanych światem, w tym tych najmłodszych.
Tegoroczny patron, Samorząd Studentów, postawił sobie za cel przypomnieć, że studia to możliwość połączenia pasji do nauki z pasją do życia towarzyskiego. Będzie można odpocząć w strefie chilloutu na leżakach, wziąć udział w grach planszowych i zabawach plenerowych, dowiedzieć się, jak działają uczelniane organizacje studenckie, a nawet odwiedzić jedyny w swoim rodzaju escape room SGGW i dowiedzieć się więcej o tajemnicach rektoratu.
Wydział Nauk o Zwierzętach jak co roku zadbał o to, aby na kampusie nie zabrakło zwierząt. W minizoo pojawią się zwierzęta gospodarskie, m.in. kozy, owce i osioł, na trawniku przed pałacem odbędą się pokazy wyszkolenia psów policyjnych i ratowniczych, a na terenie za pasieką – ptaków drapieżnych oraz koni ze Stajni Dydaktycznej SGGW i policyjnych. Będzie się można zapoznać z płazami i gadami, a nawet podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Królikom. Konkursy i porady dla miłośników zwierząt towarzyszących i gospodarskich będą dotyczyły dobrostanu zwierząt. Wystawę fotografii „Fauna Mazowsza” autorstwa Marco Jaxa i Anny Jaśkiewicz-Rojko będzie można obejrzeć w holu Auli Kryształowej. Studenci z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej udzielą chętnym porad z zakresu profilaktyki, chorób i leczenia małych zwierząt. W trakcie Dni SGGW odbędą się także Międzynarodowe Dni Akwarystyki. W stu zbiornikach akwariowych będzie można oglądać zwierzęta oraz rośliny słodkowodne i morskie, odbędą się także mistrzostwa krewetek ozdobnych.
Wydział Nauk o Żywności oraz Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji przybliżą swoją działkę: na ich stoiskach będzie można otrzymać porady dietetyczne, zmierzyć ciśnienie czy wykonać sobie pomiar składu ciała. Nie zabraknie też degustacji dań kuchni molekularnej, lodów z ciekłego azotu czy napojów funkcjonalnych. Wszystkich miłośników kuchennych ciekawostek zapraszamy też na prezentacje o wadach i zaletach diety bezglutenowej, właściwościach lodów prozdrowotnych oraz warsztaty produkcji kolorowej waty cukrowej i masła.
Coroczną gratką dla miłośników roślin i domowych dżungli jest stoisko Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu. Nie tyko będzie można kupić sadzonki i nasiona roślin, lecz także uzyskać profesjonalne porady ogrodnicze, a nawet wziąć udział w warsztatach plecenia wianków kwietnych. To nie jedyne warsztaty związane z roślinami: pod czujnym okiem botaników będzie można przygotować dania z dzikich roślin oraz wziąć udział w wystawie gatunków roślin mięsożernych.
Dni SGGW to doskonały moment, by z bliska przyjrzeć się współpracy uczelni i biznesu. Twórcy innowacyjnego systemu monitorowania stanu roślin iPlant przedstawią model jego działania i pokażą, jak wykorzystuje się go do dbania o rośliny pokrywające ściany zrewitalizowanej Rotundy PKO. To także okazja, by odwiedzić te zakątki kampusu, które na co dzień są niedostępne: Centrum Wodne, Muzeum Anatomii, stajnię i ujeżdżalnię w Wolicy. Studenci zapraszają też na kompleksową wycieczkę po kampusie połączoną z oprowadzaniem.
Aktywnie w uczelnianej majówce będą uczestniczyć organizacje studenckie i zespoły artystyczne. Wystąpią m.in. LZA „Promni”, Orkiestra Reprezentacyjna SGGW, Sqer Dance i Chór Kameralny. Nie zabraknie atrakcji sportowych. Rozegrany zostanie międzynarodowy turniej piłki siatkowej, a dla wszystkich uczestników pikniku – niezależnie od wieku – uruchomimy strefę gier i zabaw sportowych.
Wszystkie wydziały SGGW zaprezentują swoją bogatą ofertę edukacyjną, a przyszli studenci będą mogli szczegółowo zapoznać się z zasadami rekrutacji na studia. Młodzież otrzyma pełną informację o kierunkach studiów i wydziałach, a także o kursach organizowanych przez Uniwersytet Otwarty SGGW. Co roku w trakcie Dni SGGW uczelnia organizuje konkurs „Start po Indeks”, do którego zapraszani są tegoroczni maturzyści. Uczestnicy napiszą test z wybranego przedmiotu maturalnego. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc z poszczególnych przedmiotów (łączenie 12 osób) otrzymają indeksy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Więcej informacji na temat organizowanych atrakcji i szczegółowy program Dni SGGW znajduje się na stronie internetowej www.sggw.pl. Impreza odbędzie się w piątek i sobotę (17 i 18 maja) w godz. 10.00-17.00 na kampusie SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 166.
kontakt dla mediów
dr inż. Krzysztof Szwejk
rzecznik@sggw.edu.pl
tel: + 48 22 593 19 98
tel: +48 604 534 879
Anna Kiryjow-Radzka
anna_kiryjow@sggw.edu.pl
tel: + 48 22 593 19 97
Marta Hulak
marta_hulak@sggw.edu.pl
Biuro Prasowe
rzecznik@sggw.edu.pl
tel: +48 22 593 19 98
tel: +48 604 534 879
informacje o firmie
kontakt dla mediów
dr inż. Krzysztof Szwejk
rzecznik@sggw.edu.pl
tel: + 48 22 593 19 98
tel: +48 604 534 879
Anna Kiryjow-Radzka
anna_kiryjow@sggw.edu.pl
tel: + 48 22 593 19 97
Marta Hulak
marta_hulak@sggw.edu.pl
Biuro Prasowe
rzecznik@sggw.edu.pl
tel: +48 22 593 19 98
tel: +48 604 534 879