kultura/sztuka/rozrywka

Muzyczny festiwal 3CITY PIANO DAYS ogarnie Trójmiasto. Gdynię reprezentuje Galeria Klif

26.03.2019 | Galeria Klif

Trzy dni muzyki fortepianowej w różnych odsłonach: klasycznej, jazzowej i filmowej, kilkunastu artystów i akcja charytatywna na operację młodego pianisty - to wszystko odbędzie się w gdyńskiej Galerii Klif w dniach 29-31 marca w ramach festiwalu 3City Piano Days. Festiwal rozpoczyna się w piątek o godzinie 16., a w sobotę i w niedzielę koncerty startują o godzinie 12.,

- Kultura w Klifie ma się świetnie. Tym razem, w ramach jedynego w Gdyni wydarzenia, organizowanego w ramach festiwalu 3City Piano Days, w gościnne progi Klifu zawita muzyka fortepianowa. Od piątku do niedzieli, łącznie przez kilkanaście godzin nasi goście będą mogli posłuchać najpiękniejszej muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej i to całkowicie za darmo. To pokazuje, że Klif to najlepsze miejsce do odwiedzenia w najbliższy weekend. Przypomnę też, że w Klifie można oglądać świetną wystawę dzieł polskich artystów plastyków, a do połowy marca była prezentowana wystawa archiwalnych zdjęć Gdyni. Następna już jest w przygotowaniu – mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif.

Światowe obchody Piano Day w Klifie

Festiwal jest częścią światowych obchodów Piano Day, który przypada zawsze na 88. dzień roku, czyli 29 marca (tyle klawiszy ma fortepian). Koncerty odbędą się także w Sopocie i w Gdańsku, a 7 kwietnia, w studiu koncertowym Radia Gdańsk, będzie miał miejsce koncert finałowy. Radio Gdańsk objęło patronat nad całym festiwalem.

Już w piątek 29 marca, od godziny 16. przez kilka godzin będzie można posłuchać improwizacji jazzowych Dominika Kisiela, utworów Chopina, Albeniza, Piazzoli i nieśmiertelnych motywów filmowych z obrazu „Love Story” i innych. W sobotę fortepian zabrzmi już od godziny 12. Pomiędzy 12. a 16., usłyszymy muzykę do filmów „Piraci z Karaibów”, „Listy do M”, utwory Noskowskiego, Brahmsa, Gershwina, Chet Bakera, Raya Charlesa czy Niny Simone. O godzinie 15. rozpocznie się BOOGIE BOOGIE SHOW - kulminacyjny punkt dnia. Wystąpi znakomity i popularny pianista Bartłomiej Szopiński, który zaprezentuje własne kompozycje w stylu boogie boogie. Od godziny 16. będzie można usłyszeć 14-letniego uzdolnionego pianistę, Mikołaja Charuka, na rzecz którego organizowana jest zbiórka środków. Usłyszymy nastrojową muzykę Chopina i Paganiniego. W niedzielę znów kolejne godziny z muzyka klasyczną i filmową. Koncerty będą odbywać pomiędzy godzinami 12. i 14. oraz 16. i 18. Usłyszymy muzykę z „Polskich dróg”, „Amelii”, „Romeo i Julii”. „Narodzin gwiazdy” i innych, a także improwizacje jazzowe.

Podczas festiwalu w Klifie wystąpią: Ilona Damięcka, Dominik Kisiel, Hanna Podlaska, Hubert Guzowski, Karolina Kuskowska, Mikołaj Charuk, Roksana Szreder, Ola Mońko, Ania Jopek, Bartłomiej Ormianin, Anna Mikolon, Mateusz Lipiński, Tomasz Szwelnik, Katarzyna Chełchowska, Beata Krzemień, Bartłomiej Szopiński.

Wydarzenia 3City Piano Days


Gdyńska odsłona festiwalu z koncertem Bartłomieja Szopińskiego jest jednym z ośmiu wydarzeń, organizowanych w sześciu polskich miastach. Oprócz Gdyni są to: Warszawa, Poznań, Mława, Gdańsk i Sopot. Wszystkich, którzy w tych dniach odwiedzą Galerię Klif, organizatorzy zapraszają do wsparcia finansowej zbiórki na operację niepełnosprawnego i bardzo zdolnego 14-letniego pianisty Mikołaja. Mikołaj mieszka w Gdańsku i jest uczniem Sopockiej Szkoły Muzycznej. Charytatywna zbiórka będzie prowadzona przez trzy dni trwania festiwalu – od piątku do niedzieli. Organizatorem festiwalu i zbiórki jest Fundacja Źródło Tworzenia.
Koncerty w Galerii Klif odbędą się na parterze koło fontanny.

Prowadzona jest też zbiórka na facebooku: https://www.facebook.com/donate/398595810723210/.
Więcej o festiwalu: https://www.facebook.com/3CITY-PIANO-DAYS-1097777107041709.


Mikołaj Charuk
Mikołaj ma 14 lat. Jest uczniem siódmej klasy szkoły podstawowej, dodatkowo uczęszcza do ostatniej klasy szkoły muzycznej I stopnia. Przygodę z muzyką rozpoczął w ognisku muzycznym, już jako małe pięcioletnie dziecko, następnie trafił do Sopockiej Szkoły Muzycznej, gdzie pod okiem pani Roksany Szreder rozwija swoje zamiłowanie do muzyki. Uczestniczy w konkursach pianistycznych, zdobywa nagrody i wyróżnienia. Muzyka jest jedną z wielu pasji Mikołaja, w której realizacji nawet niepełnosprawność nie stanęła na przeszkodzie (chłopiec urodził się z brakiem kości udowej lewej). W 2015 roku w USA na Florydzie przeprowadzony został pierwszy etap leczenia chirurgicznego, dzięki któremu Mikołaj może rozwijać swoje pasje. Aby był w pełni samodzielny, niezbędna jest kolejna operacja. Niestety, NFZ odmówił finansowania leczenia chłopca za granicą. Doktor Dror Paley, jeden z najlepszych ortopedów na świecie, który wykonywał pierwszą operację w USA, zgodził się przeprowadzić drugą operację chłopca podczas pobytu w Polsce w sierpniu 2019 roku. Dzięki tej operacji Mikołaj będzie mógł swobodnie zasiadać do fortepianu, zawiązywać sobie buty, czy nawet jeździć na rowerze. Chłopiec będzie się prawidłowo rozwijał i poprzednia operacja nie pójdzie na marne.


Nota o Bartłomieju Szopińskim:

Uznany pianista, kompozytor, jedenastokrotnie nagrodzony statuetką „Pianista Roku” - wg ankiety „Blues TOP”. Jest ambasadorem marek „Roland Pianos” oraz „Hammond Organs”. Swoją zawodową karierę zaczynał w wieku 14-stu lat jako członek popularnego zespołu L.O.27. Później, jako lider „Boogie Boys”, odniósł sukces w USA, Kanadzie i Europie Zachodniej. Otwierał koncerty (support show) takich gwiazd jak: Shakin’ Stevens, Joe Bonamassa, Ray Manzarek (The Doors), Eric Burdon (The Animals), Joe Cocker. Jako muzyk sesyjny nagrał kilkadziesiąt albumów z artystami takimi jak: Big Bill Morgenfield – syn legendarnego Maddy'ego Watersa, Studebaker John, John Clifton, L.O.27, Jafia, Sedativa, Kasa Chorych, Hot Water. Poza wymienionymi, koncertował u boku takich nazwisk jak: Phil Guy (brat legendarnego Buddy Guy'a), Jonny Rawles, Kate Moss, Kara Grainger, Larry McRay, Mississippi Gospel Choir, Rod Piazza, Ron Thompson itd. Był gościem wielu prestiżowych festiwali w USA, Kanadzie, Europie i Japonii: Montreal Jazz Festival, International Blues Challenge (Memphis, TN), Blues From The Top Colorado, Baden- Baden Boogie Nights, Hamamatsu World Music Festival. Współtwórca i współorganizator „Polish Boogie Festiwal”.

 

kontakt dla mediów
PR Manager, Galeria Klif
Alina Geniusz-Siuchnińska

alina.geniusz@inntu.pl

informacje o firmie

Galeria Klif w Gdyni od 1996 roku jest źródłem inspiracji dla osób, które w modzie szukają czegoś więcej niż tylko ubrań. Wychodząc z założenia, że moda stanowi odzwierciedlenie naszego charakteru i stylu życia, Klif oferuje swoim Klientom ponad 140 sklepów, które swoimi propozycjami zaspokoją najbardziej wymagające gusta. W Galerii Klif dostępne są wyjątkowe marki, często jedyne w Trójmieście. Ekskluzywne butiki i marki znanych projektantów, m.in. Bizuu, BOHOBOCO, Charme, Calvin Klein Jeans, COS, Emanuel Berg, La Mania, Lidia Kalita Robert Kupisz Liu Jo, Marciano Guess, Max&Co., Patrizia Pepe, Petit Bateau, Pinko, Stefanel, Tommy Hilfiger czy Superdry wraz z popularnymi markami sieciowymi tworzą szeroką ofertę, która zaspokoi szerokie gusta Klientów.

Do ich dyspozycji jest Supermarket Piotr i Paweł, strefa food court, Kraina Treflików - miejsce z warsztatami i zajęciami dla dzieci, a także punkty usługowe, drogerie i perfumerie, m.in. Douglas, Rossmann, Sephora i SUPER-PHARM.

Galeria Klif nieustannie dostosowuje swoją ofertę do wymagań Klientów oraz wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Profesjonalne Pakiety Konsultacji w zakresie mody i urody oraz Karta Podarunkowa Klif to udogodnienia, dzięki którym Klienci gdyńskiego Klifu mogą skupić się na sobie i w pełni zrelaksować podczas wizyty w przyjaznym wnętrzu i spokojnej atmosferze.

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka