handel towary konsumpcyjne rolnictwo

Kupujmy żywność lokalnie! Naturalnie w Gminie Brenna

25.03.2019 | Gmina Brenna

Żywność zdrowa, pochodząca z lokalnych gospodarstw często potocznie określana jest jako ekologiczna. Tutaj przyjąć należy tolerancję, ponieważ w oficjalnym rozumieniu produkt określany mianem ekologicznego musi otrzymać certyfikaty i spełnić szereg wymagań.

Jest to procedura kosztowna i czasochłonna, zupełnie nieopłacalna przy produkcji na małą skalę.

Produkt o równie dobrych walorach możemy otrzymać lokalnie udając się do gospodarstw, które na co dzień zajmują się samodzielnym wytwarzaniem produktów żywnościowych.

Dostępność produktów często uwarunkowana jest porą roku. Najbardziej sprzyjającym okresem roku jest lato i jesień - wówczas u rolników w sprzedaży bezpośredniej znaleźć możemy warzywa i owoce. Produkty stałe takie, jak na przykład jajka, ser, chleb, miód dostępne są przez cały rok.

 

Wśród mieszkańców powszechnie znane są gospodarstwa oferujące produkty wytwarzane samodzielnie. Sprzedaż upowszechniona jest także, dzięki portalowi internetowemu olx.pl, gdzie w zakładce lokalny rynek możemy znaleźć kontakt do osób oferujących interesujące nas produkty. Ciekawą praktyką jest wymiana produktów własnej roboty między gospodarzami. Na terenie Gminy Brenna zlokalizowane są również pasieki oferujące całoroczną sprzedaż wysokiej jakości miodów.

 

Podczas dłuższego pobytu w Gminie Brenna, warto skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych. Tam w pakiecie z noclegiem oferowane są posiłki, przygotowane z surowców pochodzących bezpośrednio od gospodarzy. To prawdziwy skarb dla poszukujących odpoczynku i dobrej jakości żywności. Kultowym miejscem na terenie Brennej w tej kategorii jest Agroturystyka u Gazdy, w której poznamy wszystkie pozytywne strony życia na wsi.

 

Oprócz gotowych produktów można przyjrzeć się procesowi tradycyjnego wyrabiania żywności. Takie atrakcje czekają na gości w Chlebowej Chacie i Koziej Zagrodzie - tutaj najlepiej wcześniej umówić się na termin odwiedzin - po szczegóły zapraszamy do wymienionych instytucji.

Wraz z otwarciem Domu Zielin Przytulia chcemy upowszechniać wiedzę o roślinach, w tym o ziołach, które zastosowanie znajdują w kuchni. W naszej Gminie powstał cykl „Brenna ziołami pachnąca” w ramach, którego lokalne restauracje i kawiarnie przygotowały dania specjalne, dzięki temu można skosztować tego co zdrowe i naturalne.Poszukiwanie odpowiednich produktów wpływa na świadomość wyboru. Decydując się na  lepszą jakość dbamy o swoje zdrowie i przyszłość.

Warto poświęcić czas na znalezienie dobrych i zaufanych źródeł żywności. To korzyść dla naszego zdrowia i lokalnej społeczności.

Żywność pozbawiona konserwantów, niepotrzebnych nawozów, przygotowana z zachowaniem dobrych praktyk - to właśnie to, czego szukamy u lokalnych dostawców i tę niezwykłą jakość znajdujemy.

 

Z początkiem nowego 2019 roku weszły w życie zapisy prawne ułatwiające procedurę produkcji i sprzedaży żywności przez rolników. Na terenie Polski prężnie rozwija się kanał sprzedaży bezpośredniej, dzięki któremu produkt trafia bezpośrednio od rolnika do konsumenta. System ten sprzyja budowaniu zaufania oraz dzięki pominięciu pośredników obniża koszt zakupu. Warto tutaj zaznaczyć, że pojawiające kwestie prawne mają działać na korzyść konsumentów i nie należy traktować ich jako ograniczeń, a jedynie jako środek bezpieczeństwa.

 

Lokalnych wytwórców żywności i rolników zachęcamy do sprzedaży bezpośredniej swoich produktów, a mieszkańców i odwiedzających naszą Gminę do korzystania z bogatej oferty.kontakt dla mediów
Skarbnik Gminy Brenna, Gmina Brenna
Joanna Macura

skarbnik@brenna.org.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii handel