Poczta Polska wyemitowała znaczek z okazji 100. rocznicy powstania PKO Banku Polskiego
Zarys warszawskiej Rotundy widnieje na okolicznościowym znaczku Poczty Polskiej upamiętniającym 100. rocznicę powstania PKO Banku Polskiego.
Szkic warszawskiej Rotundy, najbardziej charakterystycznego budynku PKO Banku Polskiego i jednego z symboli stolicy, umieścił na znaczku Karol Tyczyński, autor projektu graficznego tej emisji. Na znaczku widnieje także logotyp banku, przygotowany specjalnie z okazji 100-lecia jego istnienia.
Znaczek o wartości 3,20 zł został wyemitowany w nakładzie 100 tys. sztuk. Trafił do obiegu 7 lutego br. dokładnie 100 lat po tym, jak naczelnik państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski oraz minister poczty i telegrafów Hubert Linde podpisali dekret o utworzeniu Pocztowej Kasy Oszczędności – poprzedniczki PKO Banku Polskiego. Misją Kasy było nie tylko zapewnienie Polakom usług bankowych, ale przede wszystkim zorganizowanie systemu gromadzenia oszczędności, niezbędnych do odbudowy kraju po latach zaborów i zniszczeniach pierwszej wojny światowej.
PKO Bank Polski oraz Pocztę Polską łączy stuletnia współpraca i historyczna zażyłość. To w placówkach pocztowych, w okresie międzywojennym, Polacy mogli wpłacać i odbierać wkłady z książeczek oszczędnościowych PKO czy zawierać ubezpieczenia na życie.
PKO Bank Polski współpracuje z Pocztą Polską w wielu obszarach. Poczta obsługuje Bank m.in. w zakresie nadawania listów i przesyłek kurierskich, transportu i ochrony wartości pieniężnych. Średnio w miesiącu za jej pośrednictwem nadaje ok. 3,5 mln listów. Natomiast PKO Bank Polski prowadzi rachunki Poczty Polskiej. Wraz z nią jest akcjonariuszem Banku Pocztowego. Wspólnie ze spółką eService, umożliwia płatności kartą w sieci placówek Poczty Polskiej.
„100-lecie powstania PKO Banku Polskiego” to nie pierwszy znaczek wyemitowany przez Pocztę Polską, którego tematem było PKO. W 1961 roku została wyemitowana seria pod hasłem „Październik miesiącem oszczędzania”.
- Obie instytucje - Pocztę Polską i PKO Bank Polski łączy bardzo dużo. Każdego dnia, od wielu dziesięcioleci świadczymy usługi na rzecz naszych obywateli. Wprowadzając nową ofertę, chcemy spełniać ich oczekiwania. Poczta Polska ma największą w kraju sieć swoich placówek – jesteśmy w każdej gminie, zaś PKO Bank Polski jest największym bankiem detalicznym – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Na znaczku widnieje wizerunek Rotundy. Obiekt został wybudowany w 1966 roku. Położony u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich budynek powstał, jako wzór nowoczesnego oddziału banku. Nowatorski projekt na rzucie okręgu, oszklony i z charakterystycznym dachem, był nazywany „czapką generalską”. Przez ponad 50 lat istnienia Rotunda wrosła trwale w życie miasta, stając się jednym z symboli stolicy i ulubionych miejsc spotkań mieszkańców i turystów.
O znaczku:
autor projektu: Karol Tyczyński
liczba znaczków: 1
wartość: 3,20 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25x39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 50 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 7 lutego 2019 r.
To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik@poczta-polska.pl
tel: 22 656 54 28