wydarzenia ekonomia/biznes/finanse
Młodzi Amerykanie zaproszeni do Polski przez liderów czołowych firm
Amerykańscy studenci będą mogli odwiedzić Polskę na zaproszenie właścicieli i prezesów najprężniej działających przedsiębiorstw, którzy włączyli się w specjalny program „Poland 100”. Program został ogłoszony w Nowym Jorku podczas konferencji „Poland. The Can-Do Nation”.
W przedsięwzięcie zaangażowało się 12 prezesów, właścicieli firm i inwestorów: Maciej Adamkiewicz, Prezes Adamed Pharma; Roksana Ciurysek-Gedir, Wiceprezes Banku Pekao; prof. Janusz Filipiak, Prezes Grupy Comarch; Adam Góral, Prezes Asseco; Franciszek Hutten-Czapski, szef The Boston Consulting Group w Polsce; Zbigniew Inglot, Prezes Inglot; Michał Krupiński, Prezes Banku Pekao; Roman Pałac, Prezes PZU Życie; Krzysztof Pawiński, Prezes Grupy Maspex; Markus Sieger, Prezes Grupy Polpharma; Michał Sołowow, inwestor i właściciel wielu firm oraz Paweł Surówka, Prezes PZU.
- Chcemy, aby młodzi Amerykanie mogli poznawać Polskę i polską gospodarkę. Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu znakomitych liderów będą mogli zdobywać tę wiedzę przez pryzmat naszych biznesowych czempionów – mówił Premier Mateusz Morawiecki w Harvard Club of New York, ogłaszając program „Poland 100”. Podkreślał, że młodzi Amerykanie będą mogli sami zobaczyć jak ogromnego skoku dokonała Polska w wielu wymiarach, m.in. pod względem jakości życia. Premier odnosił się do wyników rankingu BCG SEDA (Sustainable Economic Development Assessment), w którym Polska zajmuje 32. miejsce na świecie, znacznie wyżej niż wynikałoby z czystych wskaźników ekonomicznych takich jak PKB na mieszkańca.
Paweł Surówka, Prezes PZU i gospodarz konferencji „Poland. The Can-Do Nation” podkreślał, że inicjatywa została stworzona z myślą o tym, aby uczcić 100-lecie niepodległości naszego kraju. – Termin ogłoszenia „Poland 100” zbiega się również z momentem, w którym Polska została uznana przez FTSE Russels za kraj wysoko rozwinięty. Dołączyliśmy tym samym do grona najbardziej dojrzałych rynków, co jest tym istotniejsze, że poprzedni awans kraju do grupy rynków rozwiniętych FTSE Russels ogłosił blisko dekadę temu – mówił Prezes PZU.
Christian Ketels, główny ekonomista The Boston Consulting Group oraz wykładowca Harvard Business School, wskazywał, że „Poland 100” jest unikatową okazją, aby z pierwszej biznesowej linii zobaczyć, jakiego postępu dokonała Polska od czasu wyjścia z komunizmu. – To nie tylko wspaniały program, ale również znakomita inwestycja w przyszłość – mówił Ketels.
W ramach programu „Poland 100” prezesi zaproszą do Polski 12 wybranych studentów ze Stanów Zjednoczonych. W czasie pobytu w Polsce młodzi Amerykanie będą mieli okazję poznać liderów czołowych firm, zobaczyć kulisy ich działania, poznać pracowników oraz zobaczyć kraj. Przekonają się, jak bardzo polska gospodarka różni się od dominujących w USA wyobrażeń. Badanie przeprowadzone na zlecenie PZU w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że 89 proc. Amerykanów nie wierzy, że Polska znajduje się wśród 40 najbardziej innowacyjnych krajów świata, a 64 proc. jest przekonanych, że nasz gospodarka opiera się przede wszystkim na rolnictwie.
Dla części młodych Amerykanów to na pewno będzie pierwsza okazja do pobytu w Polsce. – Na przestrzeni lat setki młodych Polaków wyjeżdżało do USA na stypendia, wymiany studenckie i programy rządowe. Patrzę na „Poland 100” jako na platformę, dzięki której będziemy mogli odwdzięczyć się naszym przyjaciołom w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie budować wiedzę i doświadczenia przyszłych amerykańskich liderów – mówi Franciszek Hutten-Czapski, Senior Partner BCG.
Na inauguracji programu „Poland 100” w Nowym Jorku obecni byli studenci z czołowych uczelni w USA, takich jak Harvard University, Massachusetts Institute of Technology czy Columbia University.
Uczestnicy programu „Poland 100” zostaną wybrani spośród osób, które zgłoszą swoją kandydaturę przez stronę www.poland-100.com do końca grudnia 2018 r.