wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia

Był Polakiem znanym w Monachium przed Lewandowskim. Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało wystawę jego dzieł

25.06.2018 | redakcja infoWire.pl

Od 22 czerwca w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę monograficzną „Józef Brandt 1841–1915”. To pierwsza tak duża ekspozycja prezentująca dorobek artysty. Wystawa jest częścią cyklu „3 x Niepodległa” i wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Inspirował Sienkiewicza

„Józef Brandt był polskim malarzem, który praktycznie przez całe swoje życie mieszkał i tworzył w Monachium. Zajmował się przede wszystkim malarstwem batalistycznym i historycznym, tematyką polską. Przedmiotem jego zainteresowania był głównie XVII w.” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl kuratorka wystawy Agnieszka Bagińska z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Brandt był malarzem zaangażowanym patriotycznie. Swoimi dziełami przypominał o Polsce i jej wielkości, w czasach gdy naszego kraju nie było na mapach świata. Po części, podobnie jak Henryk Sienkiewicz, tworzył też „ku pokrzepieniu serc”. Co ciekawe, uważa się zresztą, że obrazy Brandta były dla autora Trylogii pewnego rodzaju inspiracją.

Wystawa na szeroką skalę

Oprócz dzieł Brandta na wystawie można zobaczyć odtworzoną monachijską pracownię artysty, zrekonstruowaną na podstawie dawnych zdjęć. W pracowni tej prezentowane są m.in. przedmioty, które zgromadził malarz, takie jak militaria, tkaniny, kostiumy czy instrumenty muzyczne.

Ekspozycji towarzyszy bogaty program edukacyjny dostosowany do różnych grup wiekowych. Ponadto przy okazji przygotowania wystawy sporządzono katalog dzieł artysty, a także opracowano różne teksty poświęcone jego twórczości.

Kluczowa rola mecenatu

Powstanie wystawy „Józef Brandt 1841–1915” zapewne byłoby mało prawdopodobne bez wsparcia z zewnątrz. Jak zauważa kuratorka wystawy Ewa Micke-Broniarek z Muzeum Narodowego w Warszawie: „Takich wystaw jak obecna prezentacja malarstwa Brandta czy wcześniejsza wystawa Aleksandra Gierymskiego nie byłoby, gdyby nie nasi hojni sponsorzy i mecenasi, dzięki którym jest możliwe przygotowanie tak dużych przedsięwzięć wystawienniczych. To są ogromne pieniądze wbrew pozorom i właściwie tylko dzięki sponsorom jesteśmy w stanie zrealizować te projekty”.

„Jesteśmy wieloletnim mecenasem Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach obchodów stulecia niepodległości Polski angażujemy się również w projekt »3 x Niepodległa«, którego elementem jest ta wystawa […]. Bycie mecenasem to przywilej. Dzięki temu jesteśmy w stanie aktywnie kreować tego typu postawy jak nowoczesny patriotyzm” – stwierdza Piotr Podstawek, dyrektor Biura Strategii i Segmentacji Marketingowej PKO Banku Polskiego, mecenasa wystawy.

załączniki