sport styl życia zainteresowania/hobby
Gmina Brenna coraz ważniejsza na mapie rowerowej Polski?
Gmina Brenna jest miejscem o dużej atrakcyjności turystycznej. Urok miejscowości wchodzących
w jej skład, zróżnicowane ukształtowanie terenu, to tylko nieliczne walory, które sprawiają,
że zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników aktywnego wypoczynku.
Oferta Gminy Brenna jest oparta nie tylko o projekty turystyczne i kulturalne, ale także sportowe, które na przestrzeni kilku lat przybrały na sile, stale zachowując trend wzrostowy, jeśli chodzi o ilość. Wspomniane urozmaicone i bogate ukształtowanie terenu sprzyja rozwojowi nie tylko turystyki pieszej, ale co ważne, także i rowerowej.
Na przestrzeni kilku lat wzrosła liczba entuzjastów dwóch kółek, co z kolei zaowocowało wzrostem ilości rowerzystów. Wzmożona aktywność rowerowa nadała kierunek rozwoju infrastruktury w tym zakresie oraz imprez dedykowanych rowerzystom. W związku z tym kalendarzu sportowym Gminy Brenna systematycznie rośnie ilość pozycji związanych właśnie ze współzawodnictwem rowerzystów.
W 2013 roku przeprowadzono dwie imprezy rowerowe, dla porównania na 2018 rok zaplanowano ich aż sześć. Zaprezentowany przyrost jest możliwy dzięki konsekwentnie realizowanej polityce infrastrukturalnej, związanej z poszerzaniem bazy sportowej. Aktywne pozyskiwanie zewnętrznego finansowania przełożyło się na powstanie na terenie Gminy Brenna chociażby toru pumptrack
czy propozycji 10 wycieczek rowerowych o różnym stopniu trudności, co za tym idzie przeznaczonych do odbiorców o różnym stopniu wytrenowania, od amatorskiej jazdy począwszy, na zawodowej skończywszy. Warto odnotować, że w planach jest również otwarcie wypożyczalni rowerów.
Obrana przez władze gminy strategia rozwoju na kolejne lata, rosnąca atrakcyjność inwestycyjna gminy, utrzymanie dynamiki pozyskiwania środków zewnętrznych oraz realizowanych projektów dają podstawy do, nie tylko utrzymania pozytywnego trendu w opisywanym segmencie, ale także do ciągłego jego rozwoju.
Duża ilość zaplanowanych do przeprowadzenia w 2018 r. imprez rowerowych nie oznacza wcale monotonii. Odpowiednia selekcja proponowanych działań oparta o różnorodną charakterystykę oraz grupę odbiorców sprawiła, że w kalendarzu znalazły się propozycje dla amatorów, zawodowców,
a także rodzin z dziećmi. Sezon rowerowy zainauguruje kwietniowy, premierowy „Pumptrackowy Puchar Brennej”, w którym swoich sił będą mogli spróbować wielbiciele szybkich zakrętów i tzw. muld. Impreza z racji niewielkiej jeszcze liczby torów pumptrackowych w regionie jest z pewnością bardzo ciekawą propozycją skierowaną praktycznie dla każdego.
W Gminie Brenna zawita również Bike Atelier MTB Maraton. Impreza mająca już swoją rangę
w środowisku w ubiegłym roku po raz pierwszy zawitała w tereny górskie, a pozytywny odbiór ze strony zawodników spragnionych nowych wyzwań sprawił, że postanowiono poszerzyć cykl zawodów do 10 maratonów, proponując trzy nowe lokalizacje. Jedną z nich jest właśnie Brenna. Bike Atelier MTB Maraton jest dedykowany zarówno zawodnikom nastawionym na wynik, jak i tym szukającym aktywnego wypoczynku, na rodzinach z dziećmi skończywszy.
Tuż przed wakacjami odbędzie się II Rodzinny Rajd Rowerowy. Przedsięwzięcie, które zapoczątkowano w ubiegłym roku „zdało” przysłowiowy egzamin, dlatego podjęto decyzję o jego kontynuacji i dalszym rozwoju. Jak sama nazwa wskazuje jest wydarzeniem skierowanym dla rodzin
z dziećmi, opartym o aktywne spędzanie czasu wolnego, pozbawionym jednak aspektu rywalizacji.
Ciekawą inicjatywą jest także, mający już swoją pozycję, ciągle rosnący cykl zawodów Uphill MTB Beskidy. Jedna z imprez cyklu od ubiegłego roku odbywa się w Gminie Brenna i dzięki udanej inauguracji wpisała się na stałe w kalendarzu serii tychże zawodów, których istotą jest jazda pod górę. Specyfika zmagań uphillowych sprawia, że zawody przeznaczone są raczej dla zawodników wytrenowanych.
Zaraz po wakacjach w Brennej odbędzie się premierowa edycja Garmin Enduro Race Brenna, zawodów rowerowych nawiązujących formułą do rajdów samochodowych. Zawodnicy na kilkunastokilometrowej trasie będą mieli do zaliczenia kilka odcinków specjalnych - zjazdów, których suma czasów będzie wliczana do końcowej klasyfikacji. Między odcinkami specjalnymi będą się znajdowały tzw. odcinki dojazdowe, którye co prawda nie będą wliczane do klasyfikacji, ale zawodnicy na ich pokonanie będą mieli określony czas, którego nie będzie można przekroczyć.
Na praktycznie sam koniec sezonu rowerowego do Brennej zawitają downhillowcy, ponieważ od kilku lat na stoku Starego Gronia odbywa się finał zawodów Local Series of Downhiil, czyli zawodów
w zjeździe na rowerach. Wydarzenie, z racji ukształtowania terenu na którym się odbywa, jest nie tylko wyzwaniem dla zawodników, ale także z racji widowiskowości sporą atrakcją dla kibiców, którzy niecodziennie mogą śledzić rywalizację rowerzystów jadących w dół po stoku narciarskim na specjalnie przygotowanej trasie, na której znajduje się mnóstwo zakrętów i skoczni.
Sezon zakończy II edycja opisywanego na samym początku Pumptrackowego Pucharu Brennej.