styl życia zainteresowania/hobby budownictwo/nieruchomości praca ekonomia/biznes/finanse
Rynek pracownika napędza innowacyjność nieruchomości biurowych. Czy deweloperzy sprostają rosnącym wymaganiom?
65% powierzchni biurowych w 2017 roku było przednajęte. Najemcy nierzadko muszą konkurować między sobą o wybrane nieruchomości. Także potencjalni pracownicy coraz częściej postrzegają miejsce pracy jako jej istotny element. Jakie inne wyzwania czekają rynek nieruchomości biurowych w tym roku?
Rezerwacja na biurowce
Ubiegły rok należał do najbardziej udanych dla polskiego rynku nieruchomości. Liczba budowanych i wynajmowanych powierzchni była bliska rekordowej albo nawet najwyższa w historii. Najemcy zaczęli konkurować o niektóre powierzchnie, dlatego te były w znacznej większości rezerwowane w bardzo wczesnym etapie budowy. Tylko 35% inwestycji budowlanych było dostępnych dla najemców w momencie dostarczenia ich na rynek.
Rośnie znaczenie miejsca pracy
Firmy, aby pozyskać najbardziej profesjonalnych pracowników będą coraz częściej konkurować nie tylko w obszarze wynagrodzenia czy dodatkowych korzyści wynikających z pracy w danym przedsiębiorstwie. Ważnym aspektem w trakcie rozmowy rekrutacyjnej staje się coraz częściej samo miejsce przyszłej pracy. ,,Bardzo często podczas procesów rekrutacyjnych pracownicy pytają już nie tylko o pakiet finansowy jaki dostaną, ale również o swoje przyszłe miejsce pracy. Często chcą je nawet zobaczyć. Biuro staje się narzędziem HR-owym, które pozwala zatrudnić najlepszych pracowników” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania portfelem inwestycji w spółce biurowej Skanska Property Poland.
Smartfon jako wejściówka
Rynek budowlany stawia także innowacje technologiczne. Urządzenia mobilne, głównie telefony, stały się ważnym narzędziem również i dla tej branży. Coraz więcej czynności będzie wykonywanych przy użyciu smartfona. Już samo wejście do miejsca pracy ma odbywać się przy pomocy aplikacji mobilnej, ale wachlarz rozwiązań jest znacznie szerszy. ,,Dzięki osensorowaniu powierzchni będziemy mogli kontrolować temperaturę, wilgotność powietrza, sprawdzać, które części biura są bardziej używane” – dodaje ekspertka.
Projekty przyszłości
Zarówno inwestorzy, jak i najemcy bardzo cenią sobie innowacyjne podejście do zrównoważonego rozwoju oraz zrównoważonego budownictwa. Na etapie wprowadzania na rynek jest certyfikat WELL, system stawiający na zdrowie i samopoczucie człowieka. „Teraz jako pierwsi wprowadzamy na rynek certyfikat WELL, który skupia się na komforcie użytkownika, na tym aby ludziom pracowało się w budynkach biurowych jak najlepiej(…) jestem przekonany, że to będzie nowy standard na rynku za kilka lat” – podkreśa w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska Property Poland.