nowe produkty/usługi ekonomia/biznes/finanse rolnictwo

Startują powszechne ubezpieczenia dla rolników – dzięki Poczcie Polskiej i Funduszowi Składkowemu Ubezpieczenia Społecznego Rolników

28.09.2017 | Poczta Polska

Dzięki współpracy Poczty Polskiej, Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (PTUW) i Funduszowi Składkowemu Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR), polscy rolnicy mają dostęp do nowej oferty ubezpieczeń przygotowanej specjalnie dla nich. Mogą ją nabyć w ponad 1,5 tys. placówek pocztowych, co gwarantuje łatwy i szybki dostęp do szerokiej oferty ochrony. Ubezpieczenia, pod marką AGRO Ubezpieczenia, zostały stworzone w oparciu o „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” Wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Państwowe dopłaty sięgające 65% składki, zaufanie jakim cieszą się w społeczeństwie Poczta Polska i FSUSR oraz powszechna dostępność placówek pocztowych, to główne atuty oferty PTUW, które mogą przekonać rolników do wykupienia ubezpieczenia. AGRO Ubezpieczenia zapewniają kompleksową ochronę życia, zdrowia i mienia rolników oraz ich rodzin. Dostępne są m.in. dotowane ubezpieczenia upraw i zwierząt, obowiązkowe ubezpieczenia budynków w gospodarstwie rolnym i oc rolnika czy Agrocasco dla maszyn rolniczych.

– Misją Poczty Polskiej jest służba Polsce i Polakom. Ubezpieczenia dla rolników to kolejna usługa operatora, która odpowiada na codzienne potrzeby obywateli. Poczta Polska jest obecna w każdej polskiej gminie, także w miejscowościach, w których swoich oddziałów nie mają żadne instytucje finansowe. Współpraca Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych i FSUSR wpisuje się w strategię rządu mającą na celu wyrównanie szans mieszkańców mniejszych i większych ośrodków podkreślił na konferencji prasowej w placówce poczty w Starych Babicach Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk.

Polscy rolnicy najczęściej ubezpieczają budynki w gospodarstwie rolnym (90%) oraz wykupują polisy odpowiedzialności cywilnej (88%). 40% rolników decyduje się na zapewnienie sobie ochrony przed finansowymi skutkami uszkodzenia lub zniszczenia ruchomości rolniczych. Jedynie 10-12% rolników ubezpiecza swoje uprawy, a tylko 5-8% żywy inwentarz.

Ubezpieczenia rolnicze są już dostępne w ponad 1,5 tys. placówek pocztowych na terenie całego kraju. Liczba ta sukcesywnie będzie rosnąć. Poczta dysponuje największą w kraju siecią infrastruktury i świadczy usługi we wszystkich, nawet najmniejszych i najbardziej odległych miejscowościach kraju. Polisy rolnicze są uzupełnieniem jej kompleksowej oferty usług finansowych, przeciwdziałając tym samym wykluczeniu społecznemu terenów peryferyjnych.

Ubezpieczenia dla rolników będą dostępne w różnych kanałach dystrybucji, jako produkty proste i o atrakcyjnej cenie. Misją Poczty Polskiej jest pośredniczenie między państwem a obywatelami i dostarczanie ważnych społecznie usług. Nasza działalność cieszy się bardzo wysokim zaufaniem klientów, to dla nas ważne, że możemy służyć Polakom także tam, gdzie swoich placówek nie mają największe instytucje finansowe – dodaje Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Oferowany rolnikom zakres ubezpieczenia upraw obejmuje zarówno ryzyka obowiązkowe od powodzi, gradu, suszy, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych a także ryzyka dobrowolne od deszczu nawalnego, huraganu, obsunięcia się ziemi, lawiny, uderzenia pioruna.

– Ubezpieczenie zmniejsza ryzyko prowadzenia produkcji rolnej, zabezpiecza przed spadkiem dochodów, zapewnia też środki na wznowienie lub kontynuację produkcji. Dlatego naszym podstawowym celem jest upowszechnienie ubezpieczeń rolnych, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności polskich gospodarstw. Współpraca z Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych znacznie zwiększy dostępność ubezpieczeń rolniczych, dlatego w lipcu br. zdecydowaliśmy się na objęcie 49,5% udziałów w PTUW – powiedział Adam Sekściński – Zarząd Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Prezes KRUS.

Pozostała część udziałów należy do Poczty Polskiej. Skarb Państwa, do którego AGRO Ubezpieczenia należą w 100% gwarantuje tym samym wiarygodność i stabilność oferty.

– Nasza oferta ubezpieczeniowa jest prosta w swojej konstrukcji, przygotowaliśmy kilka pakietów ryzyk związanych z porami roku. Budowa rentownego portfela ubezpieczeń rolniczych opartego na polisach obowiązkowych, dotowanych ubezpieczeniach produkcji rolnej oraz polisach dobrowolnych, pozwoli zdywersyfikować ryzyko i zabezpieczy rolników przed zdarzeniami o charakterze katastroficznym – tłumaczy Zbigniew Pusz, Prezes PTUW.

Przedmiotem AGRO Ubezpieczeń w zakresie upraw są plony zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, ziemniaków, buraków cukrowych, warzyw gruntowych, owoców, roślin strączkowych oraz nasadzenia drzew, krzewów owocowych i truskawek, a także zwierzęta gospodarskie.

Plany są bardzo ambitne, ale i precyzyjnie określone – upowszechnienie dostępności polis dla rolników, dzięki ich dystrybucji przez Pocztę Polską, ma doprowadzić do ubezpieczenia 70-80% powierzchni upraw. W ciągu najbliższych 3 lat, dopłaty rządowe do ochrony upraw i hodowli mogą wynieść nawet 1,8 mld zł. Wzrost kwoty przeznaczonej na ubezpieczenie upraw i zwierząt w formie dopłat z budżetu państwa w porównaniu z rokiem 2016 jest zatem wyraźny.

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie