budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse
Inwestycje z górnej półki. Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce
Dla wielu inwestorów w Polsce coraz atrakcyjniejszą opcję stanowią inwestycje w nieruchomości. Także te luksusowe, które nierzadko stanowią drugą czy trzecią metodę lokowania kapitału. Jaki kierunek wybrać, aby zmaksymalizować zysk? Jak w budynki inwestują w Polsce ci najzamożniejsi?
Z powodu niskich stóp procentowych, przechowywanie gotówki na lokatach bankowych nierzadko okazuje się nieopłacalne. Jak zauważają eksperci, nieruchomości wydają się dziś Polakom szczególnie atrakcyjną formą nie tylko ulokowania kapitału, ale i jego powiększenia. – Kiepska kondycja giełdy, zachowawczy charakter obligacji oraz niski poziom oprocentowania depozytów zachęcają Polaków do wycofywania oszczędności z banków i zakupu nieruchomości na wynajem – zauważa Andrzej Szczepanik z firmy OPG Property Professionals.
Najpopularniejszym kierunkiem dla inwestycji w nieruchomości niezmiennie pozostają mieszkania. Wedle danych Narodowego Banku Polskiego większość kupujących nabywa lokale za gotówkę. Jedynie 35% finansowania zakupów nieruchomości stanowią kredyty. – Na przestrzeni ostatnich 12-18 miesięcy zanotowaliśmy wzrost popytu lokali pozyskiwanych z myślą o dalszym wynajmie. Rosnąca konkurencja na rynku sprawia, że inwestorzy coraz częściej stawiają na jakość nieruchomości – dodaje Andrzej Szczepanik. Co składa się na ową jakość? Przede wszystkim: otoczenie, standard architektoniczny, jakość materiałów i technologii oraz udogodnienia.
Mieszkanie dla pieniędzy
Lokalizacja to najważniejsza stała cecha inwestycji. W cenie jest dogodna infrastruktura drogowa, handlowa, edukacyjna, medyczna czy rozrywkowa, choć dobrze jest też mieć dużo zieleni wokół. Choć cisza i spokój często mają niewiele wspólnego ze specyfiką życia w centrum, to na mapach polskich miast pojawiają się inwestycje łączące te z pozoru wykluczające się atuty. Za ciekawy przykład może posłużyć prestiżowy kompleks mieszkaniowy ART MODERN w Łodzi. Osiedle oddalone o zaledwie 15 minut drogi spacerem od ścisłego centrum, zlokalizowane jest pomiędzy pięcioma parkami miejskimi, znajdującymi się w promieniu zaledwie jednego kilometra.
To, co zdecydowanie wyróżnia nieruchomości mieszkaniowe z górnej półki, to zastosowane technologie i udogodnienia. W segmencie premium za obowiązek przyjmuje się recepcję, monitoring, ochronę czy klimatyzację. W Warszawie, gdzie rynek jest najpojemniejszy, ceny metra kwadratowego apartamentów zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Eksperci podkreślają, że inwestycje w tak wysoki standard pozwalają nabywcom uniezależnić się od koniunktury. – Aktywa luksusowe od dawien dawna stanowią stały element portfeli inwestycyjnych najbogatszych, oferując stabilne oparcie oraz bezpieczną lokatę kapitału – tłumaczy Andrzej Szczepanik.
Nie tylko apartamentowce
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tylko w 2016 w ręce nowych nabywców trafiło niemal 2 tysiące posiadłości z kategorii premium, wycenionych na co najmniej 1 milion złotych. Jak wynika z prognoz firmy KPMG, do 2020 wartość rynku nieruchomości luksusowych może sięgnąć prawie 1,5 miliarda złotych. Oznaczałoby to wzrost o 22% w stosunku do roku ubiegłego[1]. Potrzeba posiadania prestiżowych domów czy wakacyjnych apartamentów stanowi konsekwencję zmian w stylu życia najzamożniejszych Polaków, co przybliża nas do rynków w Europie Zachodniej. To, co z kolei nas od nich odróżnia, to wciąż dominująca motywacja inwestycyjna oraz stosunkowo niskie przywiązanie emocjonalne do aktywów luksusowych. Tu rozpoczyna się nisza nieruchomości biurowych, mających przynosić inwestorowi stałe przypływy pieniężne.
W tym segmencie sporym zainteresowaniem cieszą się ostatnio obiekty zabytkowe, adaptowane na potrzeby nowych funkcji. Zakup i renowacja tego typu budynków z reguły bywa bardzo kapitałochłonna, nawet dla najzamożniejszych inwestorów. Aby zoptymalizować parametry na kapitale własnym, eksperci sugerują sięgnięcie po pomoc profesjonalnych zarządców. W ten sposób powstał między innymi projekt Jaracza 47 Prestige. Zdaniem Michała Stysia, szefa OPG Property Professionals, w przypadku tego typu inwestycji właściwe zarządzanie ryzykiem to podstawa sukcesu.
– Dzięki pozyskaniu korzystnego finansowania bankowego, zabytkowa kamienica z XIX w. poddana została gruntownej renowacji, co znacząco zwiększyło wartość nieruchomości. Dokładne zaplanowanie powierzchni oraz wprowadzenie odpowiednich zmian w kubaturze budynku pozwoliło uzyskać ciągłość najmu, a w rezultacie – stabilną inwestycję o niskim poziomie ryzyka dla naszego klienta. Efekt? Prestiżowy dom prawniczy, w którym swoją siedzibę otworzył Baker & McKenzie – jedna z największych międzynarodowych kancelarii prawnych na świecie – podsumowuje.
[1]https://assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/pl/pdf/2016/12/pl-Raport-KPMG-Rynek-dobr-luksusowych-w-Polsce-Edycja-2016.pdf