ekonomia/biznes/finanse

Największa w historii emisja obligacji podporządkowanych w sektorze finansowym w Polsce zakończyła się sukcesem

30.06.2017 | Grupa PZU

30 czerwca 2017 r. PZU pozyskał 2,25 mld zł w ramach prywatnej emisji obligacji podporządkowanych, denominowanych w polskich złotych. Obligacje są oprocentowane stawką WIBOR6M + 180 p.b., dzień wykupu przypada na 29 lipca 2027 r. czyli 10 lat od emisji, z opcją wcześniejszego wykupu po 5 latach.

Większość emisji objęły polskie instytucje finansowe zarządzające aktywami (TFI, banki, zakłady ubezpieczeń), ale także instytucje międzynarodowe.

- Zrealizowana emisja obligacji była wyjątkowa zarówno z punktu widzenia struktury jak i wielkości. Przede wszystkim, to największa w historii emisja obligacji podporządkowanych w sektorze finansowym w Polsce, będąca jednocześnie pierwszą emisją w kraju zgodą z wymogami regulacji Solvency II. Dzięki prostej konstrukcji i umocowaniu emisji na prawie polskim może być ona benchmarkiem dla kolejnych krajowych instytucji poszukujących źródeł finansowania – mówi Tomasz Kulik, członek zarządu PZU, CFO PZU.

Zainteresowanie inwestorów okazało się ogromne. Pozwoliło na pozyskanie finansowania po bardzo atrakcyjnym koszcie, zarówno z punktu widzenia kosztu kapitału dla Grupy, jak i w porównaniu do innych emisji podporządkowanych realizowanych na polskim rynku. Ponad 250 mln zł nadsubskrypcji w księdze popytu to pozytywna informacja, jeśli chodzi o zaufanie inwestorów co do strategii i perspektyw rozwoju Grupy PZU, a sama wielkość księgi popytu (2,5 mld zł) świadczy o dużej sile polskiego rynku kapitałowego.

Celem emisji było uzupełnienie kapitałów własnych PZU, po transakcji nabycia pakietu 20% akcji banku Pekao, tak aby utrzymać wskaźnik Wypłacalność II na poziomie określonym w Polityce kapitałowej i dywidendowej Grupy PZU - czyli 200%. Utrzymanie tego wskaźnika jest dla PZU szczególnie istotne z punktu widzenia zapewniania fundamentów dla dalszego dynamicznego wzrostu biznesu Grupy PZU.

informacje o firmie
informacje o firmie