nowe produkty/usługi ekonomia/biznes/finanse

Leasing i faktoring – koalicja na rzecz płynności

22.06.2017 | Grenkeleasing

Płynność finansowa jest bardzo ważna dla powodzenia firmy, a nie jest łatwo o jej utrzymanie. Z Europejskiego Raportu Płatności 2017 wynika, że ponad połowie polskich firm często zdarza się otrzymywać zapłatę z opóźnieniem do 30 dni, a 13% czeka na przelew nawet dłużej. Jeśli doliczymy do tego średni termin płatności określony na fakturze, daje to 2 lub 3 miesiące od wykonania usługi czy dostarczenia towaru. A przecież trzeba płacić na bieżąco pensje, ZUS, czynsz czy inne opłaty, kupować towar czy prefabrykaty, zamawiać usługi podwykonawców… Do tego od czasu do czasu nieodzowne są inwestycje w sprzęty biurowe czy maszyny – inaczej nie da się skutecznie rywalizować na silnie konkurencyjnym rynku.

Na szczęście inwestować nie trzeba koniecznie za własne pieniądze. Firma może skorzystać z zewnętrznego finansowania. Przez lata królował na tym polu kredyt, ale przedsiębiorcy poszukują coraz bardziej korzystnych rozwiązań, więc coraz bardziej upowszechnia się także leasing. W I kwartale tego roku stał się on już najchętniej wykorzystywanym instrumentem finansowym - wybiera go 55,3% firm. „Szybka kariera leasingu jako sposobu pozyskania środków na rozwój firmy nie powinna dziwić” – komentuje Damian Sowiński z firmy GRENKE Leasing, specjalizującej się w finansowaniu sprzętu komputerowego, oprogramowania i nowoczesnych urządzeń biurowych, telekomunikacyjnych i innych technologii – „Leasing jest bardzo prosty i szybki do uzyskania, formalności są minimalne. Potrzebne urządzenia mogą pojawić się w firmie prawie z dnia na dzień i od razu zacząć na siebie zarabiać. Proste są też zasady księgowania, bo firma unika rozliczania amortyzacji - jak przy kupnie na własność. Po prostu cała rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu”. To jak zjeść ciastko i ciągle mieć ciastko – przedsiębiorca inwestuje i rozwija firmę, a jednocześnie nie zamraża własnej gotówki i zachowuje wysoką płynność firmy.

Zakupy nowych sprzętów czy maszyn to jednak wyzwanie, z którym mierzymy się tylko od czasu do czasu. Dużo częściej, dzień w dzień właściwie, przedsiębiorca musi dbać o zapas pieniędzy na bieżące wydatki – pensje, ZUS, podatki, media czy inne płatności. Łatwo wpaść w jakąś pułapkę, przeliczyć się, źle oszacować obciążenia i w efekcie nie być w stanie zapłacić za potrzebny towar, składniki do produkcji czy usługę podwykonawcy. Szczególnie, jeśli zdarzy się opieszały klient, który nie zapłaci w terminie. Dlatego dla zapewnienia płynności finansowej firmy ważne jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań nie tylko w momencie inwestowania, w czym pomoże leasing, ale warto zagwarantować sobie również komfort i ochronę przed sytuacją, kiedy spóźnia się płatność od klienta. Tu z kolei swoje walory może zaprezentować faktoring. „To proste rozwiązanie. Przedsiębiorca podpisuje umowę z firmą faktoringową, która przejmuje na siebie administrację należnościami odbiorców włączonych do faktoringu.” – wyjaśnia Michał Kotlarek z GRENKE Faktoring – „W praktyce dzieje się to tak, że firma faktoringowa wypłaca niemal całą wartość faktury (80-90%) po jej wystawieniu. Pozostałą część należności, pomniejszoną o opłaty faktoringowe, przekazuje po otrzymaniu przelewu od klienta. W rzeczywistości więc to nie przedsiębiorca, lecz firma faktoringowa musi ewentualnie czekać na zapłatę i borykać się z nieterminowością”. Co bardzo ważne, to firma faktoringowa przejmuje na siebie nadzór nad płatnościami oraz ich ponaglanie, a nawet – w zależności od opcji w umowie, także ewentualną windykację. Rozwiązanie to nie tylko oszczędza więc czas i koszty, ale… poprawia relacje z klientami. Bo to nie przedsiębiorca w razie czego dzwoni z sprawie długów, tylko firma faktoringowa.

Faktoring nie jest dla polskich firm pojęciem nieznanym – 90% małych i średnich przedsiębiorców ankietowanych w badaniu Bibby MSP Index deklaruje, że wie o takiej usłudze i ją rozumie. Ciągle jednak tylko niespełna 11% badanych firm z faktoringu faktycznie korzysta. Jednocześnie trzeba jednak zauważyć, że to narzędzie finansowe szybko zyskuje popularność – według danych Polskiego Związku Faktorów obroty całej branży faktoringowej wzrosły w pierwszym kwartale 2017 o 20,7% rok do roku.

„Rozumiemy jak istotna jest dla sukcesu firmy płynność finansowa i dlatego w Grupie GRENKE staramy się zaoferować różne rozwiązania: wspomagające utrzymanie tej płynności zarówno w momencie potrzeb inwestycyjnych, jak i na co dzień, kiedy przedsiębiorca boryka się z nieterminowymi płatnościami klientów” – podsumowuje Michał Kotlarek z GRENKE Faktoring – „Obserwując karierę leasingu na polskim rynku, oraz bazując na naszych tegorocznych doświadczeniach jestem przekonany, że także o popularność faktoringu możemy być spokojni. To tylko kwestia czasu.”

informacje o firmie

GRENKE to partner finansowy dla biznesu. Firma jest częścią międzynarodowego koncernu GRENKE AG, który powstał w latach 70-tych w Niemczech. GRENKE AG oferuje swoim Klientom szeroką gamę usług: od elastycznych rozwiązań leasingowych, przez produkty bankowe, po faktoring. Obecnie jest to jedna z największych niezależnych firm finansowych notowana na giełdzie we Frankfurcie nad Menem. W Polsce GRENKE finansuje inwestycje poprzez  leasing i wspiera rozwój firm oferując faktoring. Ma siedzibę w Poznaniu i 4 biura regionalne.

informacje o firmie

GRENKE to partner finansowy dla biznesu. Firma jest częścią międzynarodowego koncernu GRENKE AG, który powstał w latach 70-tych w Niemczech. GRENKE AG oferuje swoim Klientom szeroką gamę usług: od elastycznych rozwiązań leasingowych, przez produkty bankowe, po faktoring. Obecnie jest to jedna z największych niezależnych firm finansowych notowana na giełdzie we Frankfurcie nad Menem. W Polsce GRENKE finansuje inwestycje poprzez  leasing i wspiera rozwój firm oferując faktoring. Ma siedzibę w Poznaniu i 4 biura regionalne.