polityka budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse
Polski rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych największy w regionie
Polska cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W 2016 r. ulokowali oni w naszym kraju 5,2 mld euro, czyli prawie połowę kapitału przypadającego na Europę Środkowo-Wschodnią. Oznacza to, że aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wzrosła o 5%.
Europa Środkowo-Wschodnia to obecnie region z najwyższym wzrostem gospodarczym na Starym Kontynencie, a także silnymi rynkami najmu. W ubiegłym roku łączna wartość transakcji inwestycyjnych wzrosła w tym regionie o 11%, do 11 mld euro. Wysoki poziom aktywności inwestycyjnej utrzymuje się mimo niekorzystnych zjawisk, które wpływają na rynki światowe. W 2017 r. zwroty z inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej mogą być wyższe od średniej europejskiej.
W porównaniu z Wielką Brytanią czy Niemcami polski rynek inwestycyjny jest stosunkowo nieduży. Jednak ze względu na potencjalną wartość nieruchomości inwestycyjnych szacowaną na ponad 300 mld euro Polska jest ósmym pod względem wielkości rynkiem w Europie i największym w Europie Środkowo-Wschodniej. „Polska należy do najbardziej płynnych rynków w Europie ostatniej dekady i wyróżnia się także skalą inwestycji zagranicznych. W ostatnich dwóch latach ponad 80% kapitału zainwestowanego w Polsce przypadło na inwestorów zagranicznych, w tym spoza Europy. Dominującą pozycję na polskim rynku zajmowali dotychczas inwestorzy z Ameryki Północnej, których obecnie zastępują gracze z RPA i Azji” – mówi agencji informacyjnej infoWire.pl James Chapman, partner CE z Działu Rynków Kapitałowych w firmie Cushman & Wakefield.
W 2017 r. pod względem gospodarczym Polska będzie rozwijać się szybciej niż strefa euro, co będzie sprzyjać większej aktywności inwestorów. Ich zainteresowaniem na naszym rynku cieszą się przede wszystkim nieruchomości biurowe i handlowe, zwłaszcza centra handlowe. Zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe nie zmniejsza się zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych, za których rozwój odpowiada głównie branża usług biznesowych. Rosnąca sprzedaż detaliczna sprzyja z kolei wzrostowi rynku powierzchni handlowych. Na bardzo wysokim poziomie powinien utrzymywać się też popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne. Jest to głównie zasługa firm z branży logistycznej, motoryzacyjnej, produkcji lekkiej, handlowej oraz e-commerce.