nowe produkty/usługi praca ekonomia/biznes/finanse
Instytucje finansowe nie są już w stanie przyciągać pracowników tylko wysoką pensją
Zróżnicowane świadczenia dodatkowe, elastyczne godziny pracy, możliwość wykonywania obowiązków zdalnie, łatwiejsza droga awansu, łagodniejsze wymagania co do stroju – praca w instytucjach finansowych staje się coraz mniej sformalizowana. Nic dziwnego, konkurencja na rynku powoduje, że nie mogą one już rywalizować o pracowników wyłącznie wysokością wynagrodzenia.
Instytucje finansowe coraz mniej „korpo”
„W instytucjach finansowych, do których zaliczamy banki, firmy ubezpieczeniowe, leasingowe, faktoringowe, a także windykacyjne, zachodzi szereg zmian, jeżeli chodzi o strukturę zatrudnienia. Po pierwsze zmienia się średnia wieku zatrudnionych. Po drugie zwiększa się elastyczność pracy: pracownicy coraz częściej są zatrudniani na część etatu lub otrzymują oferty pracy zdalnej” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Joanna Wyrębowska, business unit manager Banking & Insurance HRK. Oprócz tego mogą liczyć na coraz bardziej różnorodne świadczenia dodatkowe.
Pracę można otrzymać nawet bez doświadczenia w branży
Obecnie pracownikom instytucji finansowych łatwiej jest również piąć się po szczeblach kariery – awanse w firmach są częstsze. Ponadto coraz mniejsze problemy z dostaniem pracy mają osoby bez doświadczenia w branży. Inne świadectwo tego, że praca w instytucjach finansowych nie jest już tak sformalizowana jak kiedyś, stanowi ubiór pracowników. Dress code jest mniej rygorystyczny. W wielu firmach obowiązują casual fridays – w piątki wolno ubierać się swobodniej. Dotyczy to zarówno szeregowych pracowników, jak i kadry menadżerskiej oraz zarządu. Wszystko to sprawia, że w instytucjach finansowych pracuje się łatwiej i przyjemniej.