sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse
Nie pozwól innym decydować o swoich finansach
Co wpływa na twoje decyzje finansowe? Czy potrafisz obronić się przed presją otoczenia i nie padasz ofiarą fałszywych autorytetów? Tylko 1/3 Polaków ma swoje wydatki pod kontrolą. Dowiedz się, jak dołączyć do tej grupy.
Podczas dokonywania wyborów finansowych często szukamy doradców. „Zdarza się wtedy, że wpadamy w pułapkę autorytetu i postępujemy zgodnie z zaleceniami osób, które niekoniecznie są specjalistami, ale mają określone atrybuty – używają fachowej terminologii lub odpowiednio się ubierają. Wskazówki tych ludzi mogą wpływać na nasze decyzje, niekoniecznie pozytywnie” – ostrzega w rozmowie z agencją informacyjną infoWire.pl Karolina Oleksa, psycholog, trener i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
Często ulegamy presji bliskich lub postanawiamy coś pod wpływem grupy. To również może negatywnie odbić się na naszym budżecie. „Starajmy się podchodzić z dystansem do porad innych osób, ponieważ to my odczujemy skutki złego wyboru. Decyzje podejmujmy samodzielnie, po uprzedniej analizie wszystkich zalet i wad danego rozwiązania. Nie śpieszmy się też zbytnio z wyborem” – radzi ekspertka.
A czy sobie możemy w pełni ufać? Niestety, niekoniecznie. Często w zasadzkę wciągają nas własne schematy myślowe. Jednym z nich jest heurystyka zakotwiczenia. „Polega ona na tym, że kiedy usłyszymy informację, zaczynamy budować na niej osąd, nawet jeśli ta wiadomość nie jest prawdziwa” – tłumaczy psycholog. Dlatego będziemy skłonni wydać więcej na rzecz, o której słyszeliśmy, że jest droga, nawet gdy koszt wydaje nam się nieadekwatny do wartości nabywanego artykułu.
Zjawisko to sprytnie wykorzystują sprzedawcy oraz agenci nieruchomości. Aby się bronić, szukajmy informacji o cenach w wielu źródłach i porównujmy zasłyszane opinie. Bądźmy również świadomi czyhających na nas zagrożeń. Wiedza o nich pomoże nam w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych.