internet praca technologie ekonomia/biznes/finanse
Pogoda dla firm: zapowiadamy chmury… obliczeniowe
Co druga polska firma korzysta z chmury obliczeniowej. Aż 68% użytkowników uważa ją za niezbędną w codziennej pracy. Jednak aby rozwiązania chmurowe się sprawdziły i realnie zwiększyły efektywność w firmie, należy się upewnić, że są bezpieczne oraz dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Jak to zrobić?
„Przed wprowadzeniem rozwiązań chmurowych w firmie trzeba przeanalizować ofertę potencjalnego dostawcy i sprawdzić, w jaki sposób gwarantuje on bezpieczeństwo pod względem formalnoprawnym. Warto się dowiedzieć, czy w pakiecie zawarte są również narzędzia, które pozwolą pracownikom odpowiedzialnym za zasoby IT dodatkowo zabezpieczyć hybrydową infrastrukturę z poziomu firmy” – radzi w rozmowie z agencją informacyjną infoWire.pl Radosław Ochotny, technology strategist w firmie Microsoft.
Jako największe plusy chmury przedsiębiorcy podają łatwość komunikowania się z pracownikami (52%), bezproblemowe przechowywanie i przetwarzanie danych (41%) oraz możliwość pracy zdalnej (34%).
Chmura pozwala na sprawniejsze wdrożenie technologii i korzystanie z usług IT. „Dobrze jest myśleć perspektywicznie i wybierać rozwiązania, które będą ewoluowały wraz z rozwojem naszej firmy. Stawiajmy na narzędzia, które da się w przyszłości dopasować do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa” – zaznacza Mateusz Borowiecki, prezes firmy OptiBuy.
Jak zauważa Gerard Dahan, general manager EMEA w firmie Ivalua, digitalizacja procesów sprzedażowych pomaga firmom sprawnie kontaktować się z klientami, dostawcami i innymi kontrahentami. Z kolei Paweł Czajka, dyrektor Biura Zakupów w firmie Sygnity, przewiduje, że chmura znacznie przyśpieszy transakcje elektroniczne i pozwoli przedsiębiorstwom mniej czasu poświęcać na raportowanie, a więcej – na analizę poszczególnych trendów na rynku.