sprawy społeczne towary konsumpcyjne ekonomia/biznes/finanse
Polacy lubią się bać, a Halloween to dobry pretekst
Już niedługo Halloween, którego nieodłączne atrybuty to wydrążona dynia i obowiązkowy dreszczyk emocji. Często właśnie tego dnia spotykamy się ze znajomymi na wspólne oglądanie horrorów lub imprezę z przebraniami prosto z krainy grozy. Jednak jak pokazują wyniki sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń, lubimy się bać nie tylko tego dnia. Aż 63% z ponad 3000 respondentów badania „Czy Polacy lubią się bać?” odczuwa w życiu potrzebę przeżywania ekscytującego lęku.
Emocjonujących lub ekstremalnych wrażeń szukamy częściej, niż raz w roku. Co trzeci Polak lubi dostarczać sobie silnych doznań raz w miesiącu, z kolei 19% - częściej niż raz w miesiącu. 11% ankietowanych zadeklarowało, że lubi odczuwać silne emocje często, z kolei 6% to osoby, które lubią być pod ich wpływem bez przerwy.
Dlaczego właściwie lubimy się bać? Dla większości z nas lęk, który wiąże się z emocjonującymi przeżyciami jest przede wszystkim wyzwaniem. Lubimy pokonywać swoje granice i stawiać sobie nowe cele do realizowania. W ten sposób odpowiedziało 37% respondentów badania „Czy Polacy lubią się bać?”. Dla 29% z nich dawka zdrowego strachu wiąże się z przygodą, a co piąty Polak podejmuje takie aktywności, żeby zaspokoić swoją potrzebę odczuwania silnych bodźców. Dla 15% badanych silne emocje są sposobem na stres, ponieważ pozwalają oderwać się od codzienności i przywrócić dobre samopoczucie.
Zbliżające się Halloween to idealna okazja, żeby dostarczyć sobie nieco więcej emocji niż na co dzień. Zaaranżowana impreza z kostiumami jak z horroru czy wieczór z filmami grozy, to tylko niektóre z pomysłów na spędzenie coraz bardziej popularnego w Polsce Halloween. Można pójść o krok dalej i tego dnia wybrać się ze znajomymi na przykład do escape roomu urządzonego w klimacie grozy. Escape room to intrygująca i tajemnicza gra pełna zagadek, która może być ciekawym pomysłem na spędzenie Halloween ze znajomymi. Wymaga sprytu i logicznego myślenia, gdyż głównym zdaniem uczestników jest wydostanie się z pokoju w wyznaczonym czasie. Grze towarzyszą prawdziwe emocje, zwiększony poziom adrenaliny, a czasami nawet lęk – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Wyniki badania serwisu pokazują, że dążenie do przeżywania silnych wrażeń to wbrew stereotypom nie tylko męska domena. Wśród amatorów przeżywania ekscytującego lęku znajdują się aż 59% pań. Pozytywny strach i silne emocje to nie tylko coś, co chcemy zachować jedynie dla siebie. Okazuje się, że ekscytującymi emocjami lubimy się także dzielić z innymi. Aż 61% ankietowanych podarowałoby swoim bliskim prezent z dreszczykiem emocji i ekscytującego lęku.
Chociaż lubimy się bać nie tylko od święta, Halloween to dobry pretekst do zorganizowania tematycznego przyjęcia z dreszczykiem w gronie znajomych. Jak pokazują wyniki sondy „Czy Polacy lubią się bać?”, mamy potrzebę przeżywania kontrolowanego strachu i traktujemy ją jako sposób oderwania się od codziennej rzeczywistości.
źródło:Badanie "Czy Polacy lubią się bać?" zostało zrealizowane na próbie 3143 respondentów w formie sondy online przez serwis Prezentmarzeń.
kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
m.debska@innovationpr.pl
tel: +48 662 150 880
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
m.debska@innovationpr.pl
tel: +48 662 150 880