prawo sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse
Masz prawo wymagać usunięcia niedozwolonej klauzuli z twojej umowy kredytowej
Masz kredyt walutowy? Jest duże prawdopodobieństwo, że w twojej umowie znajduje się niedozwolona klauzula, która naraża cię na niepotrzebne koszty. Według Rzecznika Finansowego (RF) niezgodne z prawem jest np. waloryzowanie kredytu kursem obcej waluty. Co zrobić, aby pozbyć się nielegalnego zapisu?
„Niedozwolonych klauzul, które mogą znajdować się w umowach kredytów walutowych, jest wiele. Przykłady tych klauzul RF wskazał w swoim raporcie z czerwca tego roku. W głównej mierze koncentrują się one na samej indeksacji, waloryzacji czy przeliczaniu rat kredytów według kursów dowolnie ustalanych przez banki” – mówi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego. „Klauzule te mogą dotyczyć również pobierania składek z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego i ubezpieczeń pomostowych czy też pobierania innych opłat, których wysokości konsument nie jest w stanie zweryfikować” – dodaje ekspertka.
Co możemy zrobić, jeśli stwierdzimy, że w naszej umowie znajduje się niedozwolona klauzula? Na początku powinniśmy zwrócić się z reklamacją do banku i zażądać usunięcia zapisu. Jeżeli zostanie ona odrzucona, warto napisać do RF wniosek o podjęcie interwencji. Gdyby działania te okazały się nieskuteczne, możemy skierować do RF kolejny wniosek, tym razem o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego, w którego wyniku strony mają dojść do porozumienia. Innym wyjściem jest wystąpienie na drogę sądową. RF może nas wówczas wesprzeć, przedstawiając przed sądem swoje stanowisko.