sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia
Czy obce są nam języki obce?
Opanowanie języka obcego wymaga czasu i dużej samodyscypliny. Według badania, przeprowadzonego dla wonga.com, aż 59% Polaków uczy się innego języka samodzielnie. Sprawdźmy zatem, co nas motywuje do nauki oraz od czego zacząć edukację językową?
Potrzeba posługiwania się językiem obcym w kontaktach zawodowych to powód, dla którego najczęściej decydujemy się na jego naukę − tak wskazało 42% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez instytut Ipsos na zlecenie firmy wonga.com w ramach kampanii „Ważne momenty w życiu”. Dla 27% osób motywacją w edukacji językowej jest chęć nabycia umiejętności sprawnego komunikowania się, którą mogłyby wykorzystać podczas wakacyjnych wyjazdów. Głównie uczymy się języka angielskiego – takiej odpowiedzi udzieliło 34% wszystkich badanych, niezależnie od wieku i wykształcenia. Drugie miejsce zajmuje język niemiecki, który wybrało 3% Polaków (w większości są to osoby z północno-zachodniego regionu Polski).
Co roku, 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków, który przypomina nam o korzyściach płynących z ich znajomości, a ponadto zachęca do ciągłego pogłębiania swojej wiedzy w tym zakresie. Oto kilka metod, dzięki którym nauka języka obcego stanie się efektywna.
Zdefiniuj swój cel
Warto sprecyzować sobie powody, dla których chcemy nauczyć się innego języka. Gdy wiemy, po co się uczymy i co przede wszystkim chcemy osiągnąć, łatwiej będzie nam dobrać odpowiednią metodę edukacyjną. W inny sposób będziemy się uczyć danego języka w celu zdobycia nowego zatrudnienia, a inne podejście zastosujemy, gdy będzie nam zależeć na zdaniu egzaminu na studiach. Wyznaczmy sobie zatem cele, stwórzmy konkretny plan działania i regularnie weryfikujmy nasze postępy. Warto pamiętać, że im silniejszą będziemy mieć motywację, tym lepsze wyniki osiągniemy.
Bez powtórek ani rusz!
Jeśli mamy już określony cel edukacji, powinniśmy przejść do metodyki. Aby opanować znajomość słówek, gramatykę czy wymowę obcego języka należy przede wszystkim uczyć się systematycznie. W tym celu warto wygospodarować przynajmniej pół godziny dziennie, które przeznaczymy tylko i wyłącznie na naukę. Elementem stałym wszystkich zajęć powinna być kilkuminutowa powtórka podsumowująca dotychczasową wiedzę.
Nie od razu Kraków zbudowano
Nie od razu zaczniemy płynnie mówić, czytać i wszystko rozumieć w innym języku. Do wyznaczonego celu należy podążać sukcesywnie i wytrwale. Edukacja językowa to długotrwały proces, dlatego uczmy się cierpliwości i stale pielęgnujmy swoją motywację! Najtrudniejsze bywają pierwsze kroki, więc nie załamujmy rąk, gdy będziemy popełniać błędy. Z czasem będzie ich coraz mniej.
O badaniu
Badanie Brand Tracking* zostało przeprowadzone przez Ipsos w lipcu 2016 roku na próbie n=800 Polaków w wieku 20-55 lat, korzystających z konta online.