sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse
Motywacja do oszczędzania
Największym wrogiem skutecznego oszczędzania jest słomiany zapał. Oszczędzamy kilka tygodni, a potem znowu wracamy do starych nawyków. Próbujemy kolejny raz i po pierwszej wpadce na nowo podążamy utartym szlakiem naszych przyzwyczajeń finansowych. Nieustanne zaczynanie od początku nie przynosi żadnych efektów, co zniechęca nas jeszcze bardziej. Skuteczne oszczędzanie wymaga odpowiedniej motywacji, którą należy stale podtrzymywać. Firma wonga.com, oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała 5 porad, które pozwolą ci podtrzymać tę motywację i wytrwać w tak niełatwym postanowieniu, jakim jest oszczędzanie. Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, mającej na celu promowanie dobrych zasad zarządzania budżetem domowym wśród wszystkich osób korzystających z Internetu i dokonujących transakcji on-line.
Czym właściwie jest motywacja? Motywacja to Twój wewnętrzny stan wyrażający gotowość do podjęcia określonego działania. Kiedy ten stan przemija, silna wola ulatnia się i zaczynasz wracać do złych nawyków, w tym przypadku tych finansowych. W jaki sposób należy więc utrzymać wysoki poziom motywacji?
Najpierw trzeba zadać sobie pytanie: co właściwie motywuje mnie do oszczędzania? Zabezpieczenie rodziny? Edukacja dzieci? Wakacje w ciepłych krajach? A może spokojna jesień życia albo spłata długów? To właśnie nasz cel będzie kluczowy dla całego procesu oszczędzania. Im bardziej emocjonalny, tym większe masz szanse na dotrzymanie obietnicy przed samym sobą – co może przecież motywować bardziej niż lepsze życie dla naszych dzieci czy też poczucie wolności od zadłużenia?
Skup się na tym celu, zapisz go sobie i włóż do portfela lub też wydrukuj i powieś nad biurkiem albo na lodówce. Słomiany zapał w oszczędzaniu wynika często z braku określonego celu, na którym możemy się skupić. Cel jest zarazem nagrodą, więc tym bardziej warto o nią walczyć!
Sposoby na podtrzymanie motywacji
Brzmi prosto i przyjemnie? Niestety codzienne obowiązki i wieczna gonitwa sprawiają, że bardzo trudno pamiętać o naszym celu. Czasami wydaje się to nam zupełnie niemożliwe. Nic bardziej mylnego - istnieją sztuczki, które pozwolą nam nie zgubić z oczu naszego celu w gąszczu codziennych trudności.
- Powiedz znajomym, że oszczędzasz. Możesz nawet iść krok dalej i pochwalić się swoim postanowieniem na portalu społecznościowym. Dużo trudniej wycofać się przecież z publicznie złożonej obietnicy – Twoi znajomi na pewno sprawdzą, czy nadal troszczysz się o swoje oszczędności.
- Rozbij duże kwoty na małe liczby. Jeśli przeraża Cię odłożenie 2000 zł, to pomyśl, że to tylko 5,5 zł dziennie. Dużo łatwiej zmobilizować się do odkładania małych kwot, które nadspodziewanie szybko zbliżają Cię do celu.
- Poszukaj automatycznych rozwiązań – wystarczy zwykłe zlecenie stałe ustawione w banku, a Twój przelew na konto oszczędnościowe stanie się automatyczny – nie będziesz o nim nawet pamiętał. To niezwykle ułatwi cały proces oszczędzania!
- Zwizualizuj swój cel – jeśli zbierasz pieniądze na konkretny zakup, np. nowy rower, powieś zdjęcie roweru w widocznym miejscu lub noś je zawsze przy sobie. W ten sposób, za każdym razem, gdy spojrzysz na zdjęcie, przypomnisz sobie, dlaczego oszczędzasz.
- Świętuj małe sukcesy. Jeśli chcesz oszczędzić dużą kwotę, to podziel ją na mniejsze etapy i za każdym razem, gdy uda ci się dany etap osiągnąć – pochwali się bliskim i zbieraj pochwały za wytrwałość. Mniejsze sukcesy budują silną wolę!