praca technologie ekonomia/biznes/finanse
CodersTrust zrewolucjonizuje rynek pracy w Polsce?
Specjaliści ds. IT są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników w Polsce. Według Eurostatu już teraz na rynku pracy w naszym kraju brakuje ich nawet 50 tysięcy. Ten niedobór ma poważne konsekwencje nie tylko dla firm z branży teleinformatycznej, ale również dla całej gospodarki. Jednak dzięki wchodzącemu na polski rynek innowacyjnemu programowi rozwoju kompetencji IT – CodersTrust – sytuacja może w krótkim czasie ulec znacznej poprawie.
Powszechnie wiadomo, że w sektorze IT panuje rynek pracownika. Wykwalifikowanych specjalistów poszukują nie tylko firmy z tej branży, dlatego nawet rosnąca liczba studentów IT nie jest w stanie wypełnić tej luki na rynku. Według danych McKinsey do 2020 r. zabraknie na świecie nawet 1 miliona specjalistów zajmujących się programowaniem. To wyzwanie, przed którym staje cała globalna gospodarka, wchodząca w 4. rewolucję przemysłową.
Firmy, zdając sobie sprawę z deficytu kadrowego, coraz częściej korzystają z usług freelancerów z całego świata. W dobie globalizacji i w świecie cyfrowym miejsce zamieszkania nie stanowi już najmniejszego problemu. Jednak, aby móc zostać freelancerem i realizować międzynarodowe projekty, konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, których poszukują firmy oraz przemyślana strategia pozyskiwania zleceń.
Właśnie w tych obszarach z pomocą przychodzi wchodzący na polski rynek start-up z Danii CodersTrust, za którym stoi znany anioł biznesu Morten Lund, który na przestrzeni 15 lat zainwestował w ponad 100 technologicznych start up’ów, w tym m.in. Skype, ZYB, Zecco.com, Polar Rose, Maxthon, Bullguard, Tradeshift, AirHelp, Itembase, LundXY and OnlyXO. Nauka w ramach CodersTrust wspierana jest na poszczególnych rynkach przez Fundację Rockefellera, Bank Światowy oraz organizacje rządowe. Jak tłumaczy Ferdinand Kjærulff, założyciel i CEO CodersTrust Global, otwiera nowe możliwości Polakom w zdobywaniu kompetencji i pracy.
- Wierzę w świat bez granic i świat równych szans dla wszystkich. Każdego tygodnia na ponad 50 portalach freelancerskich pojawia się 45.000 ofert pracy. Tu zleceniobiorców poszukuje 5 milionów firm. Nie warto tracić czasu na zdobywanie niepotrzebnych umiejętności, czy na pracę, która nie daje ani satysfakcji ani pieniędzy. Polska jest siódmym krajem na mapie CodersTrust. Jest to rynek, który ma ogromny potencjał ludzki i wysokie kompetencje w dziedzinie IT. Tego potencjału nie można zmarnować. Pomogliśmy już tysiącom osób zmienić swoje życie – przekonuje Ferdinand Kjærulff.
CodersTrust to unikalny koncept, którego celem jest nauka programowania i umiejętności miękkich, pozwalająca na pozyskiwanie globalnych zleceń na portalach freelancerskich. Podczas szkoleń uczestnicy zdobywają pożądane na rynku kompetencje w zakresie języków, takich jak: JavaScript, HTML, CSS, umożliwiające im podejmowanie zleceń, w tym m.in. tworzenie w pełni funkcjonalnych stron internetowych. Szkolenia są odpowiednie nawet dla osób, które nie miały dotychczas żadnej styczności z programowaniem.
Jak to wygląda w praktyce? Zapisując się na kurs, uczestnik przechodzi test z języka angielskiego i logiki, a następnie przez dwa tygodnie ma możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji na bezpłatnym dwutygodniowym kursie. Całe szkolenie trwa 6 miesięcy i już w jego trakcie kursanci mogą wykonywać pierwsze zlecenia i zarabiać. Oprócz nauki programowania, szkolenie obejmuje również doskonalenie umiejętności miękkich, dzięki którym uczestnicy dowiedzą się jak z sukcesem działać na platformach freelancerskich, by zdobywać nowych klientów i zlecenia. CodersTrust posiada unikalne narzędzie do pozyskiwania zleceń zgodnych z umiejętnościami młodego kodera.
- Kiedy po raz pierwszy zapoznałam się z unikalną koncepcją CodersTrust pomyślałam, że jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby polskiego rynku pracy. W ciągu kilku miesięcy, CodersTrust przygotowuje specjalistów IT, na których zapotrzebowanie w Polsce jest ogromne. Dziś mamy ponad 20% młodych osób bez pracy, często po studiach wyższych, dla których jedyną szansą jest wyjazd z Polski. W ten sposób marnowany jest ogromny kapitał ludzki. Co nieuchronnie będzie prowadzić do pogłębienia katastrofy demograficznej. Chcemy ten potencjał młodych wykorzystać dając im umiejętności dostosowane do potrzeb rynku pracy w Polsce lub zleceń na portalach freelancerskich. CodersTrust udowadnia, że nie potrzeba wielu lat nauki, żeby żyć z programowania. Kluczowe są podstawowe umiejętności z zakresu logiki, dlatego szczególnie studenci i absolwenci prawa oraz filozofii, którzy logiki uczą się w toku studiów, mogą zasilić przyszłe kadry IT. Szanse maja jednak wszyscy. Przecież każdego dnia, planując zadania czy podejmując decyzje wykorzystujemy własnie elementy logiki, które w przełożeniu na odpowiedni język stają się językiem programowania.” – mówi Beata Jarosz, Współzałożycielka i Prezes CodersTrust Polska.
Przedsięwzięcie kierowane jest do wszystkich, którzy chcą zdobyć kompetencje tak bardzo poszukiwane na rynku pracy. Co istotne, aby zrealizować kurs, nie muszą rezygnować ze swoich codziennych zajęć, bowiem godziny szkolenia online można dostosować do innych obowiązków. Z programu mogą korzystać osoby pracujące w innych branżach, studenci czy osoby bezrobotne bez względu na miejsce zamieszkania.
- W Polsce jest wiele osób, które mają ogromny potencjał, ale nie mają odpowiednich warunków, by go rozwijać. Barierą jest niedopasowanie programu studiów do realnych wymogów rynku pracy, brak atrakcyjnych miejsc pracy, bezrobocie, zamieszkanie w dużej odległości od dużych miast, które dają dostęp do pracy przy rozwojowych projektach. Nie możemy zapominać też o kobietach, potrzeby włączenia ich do karier w STEM. Według Global Compact w ciągu 10 lat tylko o 4% wzrosło zatrudnienie kobiet w tym tak perspektywicznym sektorze. Jak pokazaliśmy w raporcie Znanych Ekspertek, „Kobiety w Technologiach” niedobór kobiet jest wielki, tylko 25% kobiet jest na stanowiskach związanych z informatyką. Potrzebna jest aktywizacja kobiet i pokazanie im, że umiejętności są w zasięgu ręki, a pracę można dopasować czasowo do swoich możliwości. CodersTrust daje elastyczność w nauce i pozwala znaleźć pracę w najbardziej pożądanym zawodzie na rynku – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, Współzałożycielka CodersTrust Polska.
CodersTrust stwarza zupełnie nowe możliwości w rozwoju kariery zawodowej, odpowiadając jednocześnie na potrzeby rynku pracy i gospodarki. Pierwszy kurs CodersTrust rozpocznie się już w lipcu.