praca sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse

Banki tną zatrudnienie i zamykają placówki  

15.06.2016 | Bankier.pl
  • Na koniec I kw. 2016 roku poziom zatrudnienia w ankietowanych bankach spadł rdr o 3842 etaty
  • Najwięcej osób pożegnało się z pracą w BGŻ BNP Paribas (-711 etatów), Pekao (-630 etatów) i BZ WBK (-493 etaty).
  • Sieć placówek własnych skurczyła się rdr o 161 placówek.

W ciągu ostatniego roku większość banków ograniczyła sieć sprzedaży i liczbę pracowników. Najwięcej osób pożegnało się z pracą w bankach BGŻ BNP Paribas, Pekao, BZ WBK i Millennium. To efekt rosnącej popularności elektronicznych kanałów obsługi.

– Klienci coraz chętniej korzystają z bankowości internetowej i mobilnej. W swoim smartfonie zlecają przelewy, zaciągają kredyty i zakładają lokaty. Mają coraz mniejszą potrzebę, by zaglądać do placówek. Idą tam tylko wtedy, gdy potrzebują załatwić ważną sprawę, np. zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Co prawda oddziały bankowe jeszcze nie świecą pustkami, ale klientów, którzy tam zaglądają regularnie jest coraz mniej. Dlatego powoli ubywa zarówno placówek, jak i miejsc pracy w bankowości – mówi Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Po pierwszym kwartale 2016 roku zatrudnienie w ankietowanych przez Bankier.pl i PRNews.pl bankach spadło łącznie o 3842 etaty. W tym czasie tylko 4 banki zwiększyły zatrudnienie, łącznie o 386 etatów. Największej redukcji dokonał BGŻ BNP Paribas. Zatrudnienie w okresie od końca I kw. 2015 do końca I kw. 2016 roku spadło o 711 etatów. Sporej redukcji zatrudnienia dokonał też Bank Pekao. Tu w ciągu roku ubyło 630 etatów. Bank Zachodni WBK zredukował zatrudnienie o 493 etaty, a Bank Millennium o 466.

Dane o liczbie placówek udostępniło nam 21 banków o profilu uniwersalnym. Łącznie na koniec marca 2016 roku miały 7090 placówek własnych. To o 149 mniej niż na koniec grudnia 2015 roku. W 15 bankach liczba oddziałów stopniała łącznie o 161 placówek. Sieć zwiększyły tylko trzy banki, a w kolejnych trzech liczba oddziałów nie uległa zmianie.

Zmiana preferencji klientów nie jest oczywiście jedyną przyczyną zwolnień. Winę ponoszą także fuzje (jak chociażby w przypadku BGŻ i BNP). Nie bez wpływu na poziom zatrudnienia w sektorze bankowym są też nowe regulacje i obciążenia nakładane na sektor. Niektóre z nich – jak na przykład nowy podatek - zmuszają banki do rewidowania swoich strategii i zmiany struktury sprzedaży.

 Więcej na ten temat w raportach PRNews.pl:

http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-liczba-placowek-bankowych-i-kw-2016-6552746

http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-zatrudnienie-w-sektorze-bankowym-i-kw-2016-6552713

Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.

kontakt dla mediów
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl, redaktor prowadzący serwisu PRNews.pl, Redakcja Bankier.pl
Wojciech Boczoń

w.boczon@bankier.pl

tel: 796 099 932

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl, redaktor prowadzący serwisu PRNews.pl, Redakcja Bankier.pl
Wojciech Boczoń

w.boczon@bankier.pl

tel: 796 099 932

informacje o firmie