wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka
Artystyczna Podróż Hestii 2016 pod dyktando twórców z warszawskiej ASP
Zwycięzcami 15. edycji zostało troje młodych artystów z warszawskiej ASP – Piotr Urbaniec, Olga Kowalska oraz Hanna Dyrcz. Werdykt ogłoszono wieczorem 30 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podczas wernisażu wystawy prac finalistów konkursu. Zwycięzcy udadzą się na miesięczne rezydencje artystyczne do prestiżowych dla świata sztuki miast – Nowego Jorku i Walencji.
Wernisaż wystawy finałowej konkursu Artystyczna Podróż Hestii połączony z ogłoszeniem nazwisk laureatów i rozdaniem nagród – to kulminacyjny punkt inicjatywy, której organizatorem jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii. Piętnasta już odsłona konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.
Pierwszym laureatem tegorocznej edycji konkursu został Piotr Urbaniec (ASP w Warszawie), który odbędzie miesięczną podróż artystyczną do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. W ramach nagrody otrzyma też możliwość wystawy porezydencyjnej w Warszawie. W uzasadnieniu tego wyboru, członkowie Jury napisali: „Nagroda przyznana za działania z rzeczywistością i na rzeczywistości, za niewymuszony humor, którego sztuka w naszych czasach bardzo potrzebuje, za interwencje w przestrzeni publicznej i jej zakłócenia, kreujące tymczasowe przyczółki wolności i autonomii, za godne wpisanie się i przepisanie tradycji sztuki instrukcji, za czerpanie garściami z tradycji konceptualnej i performansu, jak również z zasobów YouTube”. Zwycięska praca pt. Being friendly again to dokumentacja działań performatywnych artysty, który mówi: „Wideo traktuję jako szkicownik, realizuję moje kaprysy względem bliskiego mi otoczenia”.
Drugą laureatką została Olga Kowalska, również studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artystka spędzi inspirujący miesiąc w Walencji i podobnie jak Urbaniec będzie mogła przedstawić swoje dokonania porezydencyjne podczas wystawy w stolicy. Przyznanie tej nagrody za projekt pt. Dom, Jury uzasadniło słowami: „Nagradzamy za pracę opowiadającą o skomplikowanych relacjach pomiędzy ciałem a prywatną przestrzenią, która staje się polem walki o tożsamość, seksualność i niezależność. Jury doceniło intelektualne i formalne walory filmu, który konfrontuje widza z fundamentalnymi kwestiami związanymi z cielesnością, jak i pamięcią przedmiotów pamiętających za nas i w naszym imieniu”.
Prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia, Piotr M. Śliwicki, przyznał też Nagrodę Specjalną – jej laureatką została Hanna Dyrcz. Studiująca na warszawskiej ASP artystka w konkursie przedstawiła serię prac pt. Protuberancje. Cykl powstał w oparciu o zdjęcie Słońca z teleskopów NASA a zamierzeniem artystki było kompozycyjne sprowadzenie obrazu do znaku. Nagroda obejmuje komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego z działalności Grupy ERGO Hestia, dla której tegoroczna 15. edycja konkursu zbiega się z jubileuszem 25–lecia istnienia na polskim rynku ubezpieczeń. Będzie to już trzeci raport roczny opracowany przez laureata konkursu. Wcześniejsze raporty opracowali Matěj Frank (2014) i Katarzyna Kimak (2015). Przy okazji zwiedzania wystawy goście mogą zobaczyć również efekt współpracy zeszłorocznej laureatki z mecenasem konkursu – to artystyczna koncepcja raportu rocznego Grupy ERGO Hestia, która powstała na podstawie wywiadów przeprowadzonych z pracownikami firmy i która przyjęła formę neonowej instalacji.
– Konkurs Artystyczna Podróż Hestii to dla uczestników rodzaj startu w twórczą dorosłość. Rozwijamy konkurs, stawiając na otwartość, wolność i różnorodność postaw artystycznych. Inicjatywa pozwala widzom i entuzjastom młodej sztuki przyglądać się temu, co się rodzi w pracowniach artystów będących jeszcze w murach ich macierzystych uczelni. Co więcej, dla poszukujących, mówiących o innowacjach, Artystyczna Podróż Hestii jest bardzo dobrym źródłem inspiracji. To jedyny w swoim rodzaju przegląd nowych artystycznych propozycji, którego dokonujemy regularnie, co roku, już od piętnastu lat. W jubileuszowej edycji padł rekord: ponad 400 zgłoszeń. Tylu młodych ludzi znalazło w sobie odpowiednio dużo determinacji i przekonania o sile własnego kreatywnego głosu, by dać mu wybrzmieć publicznie. Fundacja Artystyczna Podróż Hestii mocno wrosła w tkankę naszej firmy, w życie firmy i ludzi z nią związanych. Wykształciła się marka, która czerpie pełnymi garściami ze świata kultury i sztuki – powiedział Piotr M. Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia podczas gali finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
– Nasz konkurs jest przedsięwzięciem na wskroś wyjątkowym – nie tylko dlatego, że to artystyczna podróż trwająca już piętnaście lat. Młodych twórców wysyłamy w świat. Ich prace również są w podróży – prezentujemy je w galeriach w całym kraju, gdzie pokazywane są szerokiej publiczności – dodała Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Wystawa prezentująca prace dwudziestu finalistów tegorocznej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii potrwa do 12 czerwca. Wystawę można obejrzeć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w budynku przy ul. Pańskiej 3.
Dodatkowo, w ramach 15. wystawy finałowej, Fundacja Artystyczna Podróż Hestii wraz z zespołem Muzeum organizuje bezpłatne wydarzenia towarzyszące – warsztaty artystyczne oraz oprowadzanie kuratorskie dla szerokiej publiczności. W Dzień Dziecka, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, odbędą się warsztaty dla najmłodszych pt. „Zostań kolekcjonerem sztuki”. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby jednego dnia wcielić się w trzy role: odbiorcy sztuki, artysty oraz mecenasa. W weekend, 5 czerwca br., organizowane są natomiast warsztaty twórcze dla dorosłych, które poprowadzi tegoroczna laureatka konkursu, Hanna Dyrcz. Uczestnicy wspólnie z artystką stworzą alternatywny katalog do wystawy. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy (zapisy@artmuseum.pl) Organizatorzy zapraszają również na otwarte oprowadzanie po wystawie, które odbędzie się w 4 czerwca o godz. 15.00. Pracownicy fundacji Artystyczna Podróż Hestii opowiedzą o 15 latach programu, tegorocznych finalistach, kolekcji konkursowej, a także o planach na przyszłość.
Organizowany cyklicznie od roku 2002 konkurs Artystyczna Podróż Hestii to wyjątkowy w skali kraju program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, angażujący nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. W tegorocznej edycji konkursu startowała rekordowa liczba uczestników – zgłosiło się bowiem aż 414 młodych twórców z całej Polski. Filarem inicjatywy jest właśnie konkurs, adresowany do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.
Wystawa finalistów 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 – 20.00 do 12 czerwca 2016.
Szczegółowe informacje o konkursie na stronie: www.artystycznapodrozhestii.pl
***
SKŁAD JURY:
Piotr Śliwicki – Przewodniczący, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA;
Nathalie Anglès – kuratorka i krytyczka sztuki, dyrektor Residency Unlimited w Nowym Jorku;
Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone;
Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii;
Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Bęc Zmiana;
Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, o. Muzeum Narodowego Warszawie;
Sebastian Cichocki – krytyk sztuki, kurator, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;
Jarosław Fliciński – artysta;
Paweł Sosnowski – krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda;
Michał Suchora – kurator, Galeria BWA Warszawa;
***
Fundator: Grupa ERGO Hestia
Organizator: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat: Narodowe Centrum Kultury
Partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Partnerzy Medialni: TVP Kultura, Magazyn SZUM, Magazyn Zwykłe Życie, Notes na 6 Tygodni, Artinfo.pl, Rynek i Sztuka, Contemporary Lynx, Warsawholic
kontakt dla mediów
Marcin Żebrowski
media@ergohestia.pl
tel: 727 024 270
informacje o firmie
***
Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje wystawy w ważnych centrach artystycznych w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także warsztaty artystyczne dla rodzin. W zakresie sztuk pięknych Fundacja organizuje również konferencje, seminaria i tematyczne imprezy w kraju i za granicą, akcje artystyczne i kulturalne; prowadzi też działalność informacyjną i wydawniczą dotyczącą promowania młodych polskich artystów.
Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1/131. Pawilon Sztuki to artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA.
***
Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii
„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.
W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego.
***
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Grupa ERGO Hestia łączy biznes z zaangażowaniem społecznym. Obok programu Artystyczna Podróż Hestii jest też mecenasem przyznawanej już od 2001 roku Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Honoruje ona wybitnych intelektualistów i działaczy społecznych.
Poprzez Fundację Integralia tworzy warunki zawodowego startu dla ambitnych osób niepełnosprawnych. Jest też sponsorem tytularnym ERGO Areny, największej hali sportowo–widowiskowej na Pomorzu. Właśnie tam zorganizowała wystawy prac finalistów 11. i 12. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zderzając temat młodej sztuki z przestrzenią masowych widowisk i wydarzeń sportowych.
Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
Grupie zaufało 2,5 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. W ubiegłym roku pomogliśmy zlikwidować pół miliona szkód – co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania. Głównym akcjonariuszem Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe, należący do największego reasekuratora, Munich Re.
kontakt dla mediów
Marcin Żebrowski
media@ergohestia.pl
tel: 727 024 270
informacje o firmie
***
Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje wystawy w ważnych centrach artystycznych w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także warsztaty artystyczne dla rodzin. W zakresie sztuk pięknych Fundacja organizuje również konferencje, seminaria i tematyczne imprezy w kraju i za granicą, akcje artystyczne i kulturalne; prowadzi też działalność informacyjną i wydawniczą dotyczącą promowania młodych polskich artystów.
Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1/131. Pawilon Sztuki to artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA.
***
Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii
„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.
W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego.
***
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Grupa ERGO Hestia łączy biznes z zaangażowaniem społecznym. Obok programu Artystyczna Podróż Hestii jest też mecenasem przyznawanej już od 2001 roku Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Honoruje ona wybitnych intelektualistów i działaczy społecznych.
Poprzez Fundację Integralia tworzy warunki zawodowego startu dla ambitnych osób niepełnosprawnych. Jest też sponsorem tytularnym ERGO Areny, największej hali sportowo–widowiskowej na Pomorzu. Właśnie tam zorganizowała wystawy prac finalistów 11. i 12. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zderzając temat młodej sztuki z przestrzenią masowych widowisk i wydarzeń sportowych.
Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.
Grupie zaufało 2,5 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. W ubiegłym roku pomogliśmy zlikwidować pół miliona szkód – co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania. Głównym akcjonariuszem Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe, należący do największego reasekuratora, Munich Re.