budownictwo/nieruchomości sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse rodzina

Czy przekonamy się do idei assisted living?

17.05.2016 | redakcja infoWire.pl

Za niecałe 20 lat seniorzy będą stanowili 25% naszego społeczeństwa. Sektor opieki stoi więc przed dużym wyzwaniem. W kontrze do tradycyjnych domów spokojnej starości rozwijają się projekty oparte na idei assisted living, w których stawia się na niezależność osób starszych. Szukając lokum dla babci lub dziadka, nie popełnij błędu – zamiast kierować się własnymi preferencjami, pozwól seniorowi wybrać miejsce, w którym chce zamieszkać.

„Wbrew pozorom starość nie jest zjawiskiem naturalnym. Dopiero od kilkudziesięciu lat ludzie mają okazję się zestarzeć. Od tego czasu społeczeństwo zastanawia się, jak zapewnić dobrą opiekę seniorom, którzy w późny wiek wchodzą w coraz lepszym stanie zdrowia, chcą jeszcze korzystać z życia, a jednocześnie wymagają już pomocy przy codziennych obowiązkach” – mówi serwisowi infoWire.pl Rafał Kunicki, prezes zarządu firmy Senior Apartments.

Niestety, często zapominamy, że seniorzy oprócz potrzeby przyjęcia leków mają jeszcze swoje pasje i znajomości, które chcą kultywować. „Uwzględnia to natomiast idea assisted living, która skupia się na tym, by senior żył szczęśliwie i spełniał się w otoczeniu gwarantującym mu bezpieczeństwo, ale też prywatność oraz niezależność” – stwierdza ekspert.

Osiedle 18 domków, w których mieszkający seniorzy mają zapewnione wyżywienie, serwis techniczny oraz opiekę medyczną i rehabilitacyjną, to pierwszy projekt w Polsce realizujący ideę assisted living. Lokale można wynajmować bezterminowo. Nowoczesne, „inteligentne” rozwiązania i telemedycyna pozwalają osobom starszym samodzielnie funkcjonować w mieszkaniu. Z drugiej strony, pielęgniarze zapewniają przez 24 godziny na dobę pomoc i odciążają od codziennych obowiązków.

załączniki