budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse
Rekordowy czwarty kwartał 2015 roku na krajowym rynku inwestycyjnym
Polski rynek transakcji inwestycyjnych w segmencie nieruchomości komercyjnych przekroczył w minionym roku rekordowy poziom 4 mld Euro, co stanowi 30-procentowy wzrost r/r. To drugi najlepszy wynik w historii rynku. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland w raporcie At a Glance. Rynek inwestycyjny w Polsce, 2015 podkreślają, że 61 proc. ogólnej wartości rynku dotyczyło transakcji sfinalizowanych w ostatnim kwartale 2015 roku.
Ubiegłoroczna aktywność inwestorów zamknęła się w liczbie blisko 70 transakcji kupna/sprzedaży o łącznej wartości przekraczającej 4 mld Euro. Pozycję lidera w minionym roku zapewnił sobie sektor handlowy, w którym łączna wartość zrealizowanych transakcji stanowiła więcej niż połowę całej wartości ubiegłorocznego rynku – dokładnie 55 proc. Na drugim miejscu uplasował się sektor biurowy z 33 proc. udziałem w rynku. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że udział sektora biurowego na stołecznym rynku jest porównywalny z wolumenami osiąganymi w miastach regionalnych – Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Łodzi, podczas gdy w minionych latach wynik stolicy był znacznie wyższy.
Na koniec ubiegłego roku stopy kapitalizacji dla bardzo dobrze zlokalizowanych projektów typu prime – zarówno w sektorze biurowym, handlowym jak i logistycznym – pomimo odnotowanego spadku średnio o 0,25-0,50 p.p., pozostały na względnie stabilnym poziomie oscylującym w granicach 5,50-5,75 proc. Autorzy raportu podkreślają rosnącą atrakcyjność inwestycyjną projektów na rynkach regionalnych. W przypadku aktywów drugorzędnych dysponujących potencjałem rozwojowym, a także w przypadku produktów bardziej oportunistycznych, kapitalizacja była średnio o 2-3 p.p. wyższa niż w przypadku wspomnianych produktów typu prime.
Autorka raportu Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa w BNP Paribas Real Estate Poland w regionie CEE podkreśla: „Dominującą rolę w minionym roku odegrali inwestorzy dysponujący kapitałem amerykańskim i niemieckim, na których przypadło kolejno 29% i 23% łącznego wolumenu sfinalizowanych transakcji. Co ciekawe, trzecie miejsce, z 13% udziałem w rynku, przypadło podmiotom z kapitałem polskim, przede wszystkim dzięki transakcji nabycia udziałów Echo Investment przez fundusz Griffin Real Estate.”
Istotnymi wydarzeniami rynkowymi w 2015 roku oprócz umowy przejęcia Echo Investment było kupno firmy TriGranit przez TPG Real Estate. Wysokość obu transakcji szacowana jest na 800 mln Euro.
„W ubiegłym roku byliśmy świadkami kilku naprawdę znaczących – z punktu widzenia rodzimego rynku – transakcji. Warto zauważyć, że poza zmianą właścicieli poznańskiego Starego Browaru czy gdyńskiej Riviery, inwestorzy bardzo aktywnie działali w przypadku dobrych projektów handlowych w mniejszych miastach regionalnych. Ich zainteresowaniem cieszyły się również projekty biurowe w miastach regionalnych, co pokazuje, że inwestorzy konsekwentnie poszukują projektów typu prime i nie ograniczają się do największych aglomeracji. Popyt na rynku inwestycji magazynowych i logistycznych utrzymywał się na stałym wysokim poziomie, ale znaczne ograniczenia w podaży zaowocowały zainteresowaniem projektami o wartości dodanej lub joint-venture.” – komentuje John Palmer, dyrektor, Rynki Kapitałowe, BNP Paribas Real Estate Poland.
Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland przewidują, że w związku z niesłabnącym wysokim poziomem atrakcyjności polskich nieruchomości w porównaniu z dojrzałymi rynkami Europy Zachodniej, wynikającym z wyższych stóp kapitalizacji przy dostępności wysokiej klasy obiektów i stabilnym popycie ze strony najemców, w okresie najbliższych 11 miesięcy można spodziewać się wzmożonej aktywności ze strony inwestorów. Autorzy raportu podkreślają jednak, że trudno będzie zamknąć 2016 rok na zbliżonym poziomie transakcji co rok 2015. Podobnie jak w ubiegłym roku, dominować będą transakcje w sektorze handlowym przy jednoczesnym wzroście zaangażowania sektora biurowego w miastach regionalnych. Nie przewiduje się spadku stóp kapitalizacji dla kluczowego z punktu widzenia rynku inwestycyjnego, stołecznego sektora biurowego. Również w sektorze handlowym i logistycznym stopy mają pozostać bez zmian. Niewielkie spadki stóp mogą być odnotowane w sektorze biurowym na rynkach regionalnych. Autorzy raportu zaznaczają, że proponowane obecnie rozwiązania w zakresie refom i finansów publicznych państwa, a także słabnąca złotówka mogą mieć znaczenie w ocenie średnio i długoterminowej atrakcyjności inwestycyjnej Polski.