budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse
Rekordowy rok trójmiejskiego rynku
Choć na szczegółowe raporty podsumowujące rok trzeba jeszcze poczekać, już dzisiaj można stwierdzić, że w wielu obszarach rok 2015 był dla trójmiejskiego biznesu wyjątkowy. Ilość i skala inwestycji przełożyły się na ogromną liczbę nowych miejsc pracy, a także rekordy na rynku biurowym, czego przykładem jest m.in. inwestycja firmy State Street w Gdańsku.
Trójmiasto na celowniku zagranicznych inwestorów
Ubiegły rok obfitował w inwestycje zagranicznych podmiotów, a Trójmiasto wyraźnie umacniało swoją pozycję na krajowym rynku. - Jeśli chodzi o przyciąganie inwestycji zagranicznych rok 2015 dla Trójmiasta był równie dobry co 2014. Zamknęliśmy 11 nowych projektów i 3 reinwestycje, co daje łącznie ponad 2500 nowych miejsc pracy. Podobnie jak w latach poprzednich dominowały projekty z USA i krajów skandynawskich, w szczególności z Norwegii – komentuje Marcin Faleńczyk z Invest in Pomerania. Dominującą rolę w oddziaływaniu na nasz rynek odgrywają nadal podmioty sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje inwestycja amerykańskiej firmy State Street, światowego potentata branży finansowej, która zapowiedziała docelowo zatrudnienie nawet 1200 osób. Inwestycja tej skali (największa na Pomorzu w ostatnich latach) to nowa jakość w tym segmencie rynku, będąca też dowodem na silną pozycję, jaką wypracowało sobie Trójmiasto na inwestycyjnej mapie. Region staje się też bardzo silnym ośrodkiem IT, czego dowodem jest zarówno rozwój obecnych już tutaj firm, jak i nowe inwestycje zagranicznych podmiotów. - Tendencją jaką możemy obserwować w napływie nowych inwestycji jest to, że Trójmiasto z klucza ląduje na krótkich listach inwestorów rozważających projekty usługowe i IT w Polsce. Ostatnio nasz region cieszy się dużą popularnością firm informatycznych, które prężnie działają w Europie Wschodniej. Otwarcie swoich centrów ogłosiły Ciklum, firma informatyczna z centralą na Ukrainie oraz Luxoft i Epam, które także prowadzą aktywność za wschodnią granicą – dodaje Marcin Faleńczyk z Invest in Pomerania.
Rynek biur z rekordami
Rok 2015 to kontynuacja dobrej passy na rynku biurowym w Trójmieście, która trwa od 2013 roku. Według danych Cushman & Wakefield z pierwszych trzech kwartałów 2015 roku dotyczących miast regionalnych, Trójmiasto zajmuje trzecie miejsce (po Krakowie i Wrocławiu) pod względem zasobów powierzchni biurowej, a drugie miejsce (po Krakowie), jeśli weźmiemy pod uwagę wolumen transakcji. - Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście zwiększyły się w 2015 roku o ponad 73 000 mkw., osiągając poziom ok. 580 000 mkw. W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku wolumen transakcji na powierzchnie biurowe wyniósł ok. 77 000 mkw. Czekamy jeszcze na dane z czwartego kwartału, ale przewidujemy, że 2015 będzie rekordowym rokiem na trójmiejskim rynku pod względem wielkości zawartych umów najmu – komentuje Adam Schroeder, Negocjator w Sekcji Miast Regionalnych w Dziale Powierzchni Biurowych Cushman & Wakefield. Największą transakcją w ubiegłym roku w Trójmieście (i jedną z największych w Polsce), było wynajęcie przez firmę State Street ponad 14 000 mkw. w kompleksie Alchemia w Gdańsku. Skala i liczba wszystkich transakcji przyczyniły się do tego, że 2015 rok był szczególnie udany dla lokalnych deweloperów powierzchni biurowych. – Ubiegły rok był pod wieloma względami rekordowy dla naszej firmy. W kompleksie Alchemia wynajęliśmy łącznie blisko 25 tys. mkw., a do grona naszych najemców dołączyły m.in. takie firmy, jak State Street, Alexander Mann Solutions czy Wipro IT Services. Równolegle kończyliśmy budowę II etapu Alchemii i rozpoczęliśmy realizację III etapu. Był to więc bardzo pracowity, ale też owocny dla naszej firmy rok – komentuje Maciej Brożek, Pełnomocnik ds. Rozwoju w firmie Torus. Zwieńczeniem tego intensywnego dla firmy Torus roku było grudniowe zwycięstwo w konkursie Eurobuild Awards 2015, największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu branży nieruchomości komercyjnych w Polsce. Drugi etap Alchemii został uznany za Najlepszy Nowy Biurowiec Roku w Polsce, pokonując blisko 20 innych projektów. Nagroda ta po raz pierwszy w historii przyznana została inwestycji z Trójmiasta.
Fundusze w natarciu
Warte odnotowania za ubiegły rok jest również rosnące zainteresowanie regionem funduszy inwestycyjnych. Dobrym przykładem są tutaj transakcje sprzedaży przez firmę Torus dwóch etapów kompleksu Alchemia. Nabywcą pierwszego etapu jest podmiot stanowiący joint venture pomiędzy Bluehouse Capital Advisor Ltd a REINO Dywidenda Plus SA zarządzanym przez REINO Partners, a drugiego (transakcja w fazie przedsprzedaży) spółka zależna Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.. Ze względu na ograniczoną podaż atrakcyjnych inwestycyjnie budynków w Warszawie tego rodzaju transakcji w regionach może być w przyszłości więcej. - Popyt ze strony funduszy inwestycyjnych na rynkach biurowych poza Warszawą wciąż przewyższa podaż ciekawych projektów biurowych. Szacujemy, że w 2016 roku zawartych zostanie więcej transakcji na rynkach regionalnych niż w 2015, a stopy kapitalizacji ulegną obniżeniu. Także trójmiejski rynek coraz częściej przyciąga inwestorów. Atutem tego miejsca jest z jednej strony stale rozwijający się rynek najmu, a z drugiej wysoka jakość projektów budowanych w Trójmieście – dodaje Adam Schroeder z Cushman & Wakefield.
Prognozy wciąż optymistyczne
Jak wskazują eksperci, rozwój trójmiejskiego rynku biurowego nie straci impetu. Według danych Cushman & Wakefield w latach 2016 – 2017 na rynek trójmiejski może trafić ponad 170 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego większość planowana jest na 2017 rok. - W 2016 roku do użytku trafić ma ok. 50 000 mkw. powierzchni biurowej, warto jednak podkreślić, że z tego ok. 25-30% jest już wynajęta. Przewidujemy, że w 2016 r. w Trójmieście nastąpi luka podażowa, co może spowodować wzrost liczby transakcji przednajmu na projekty biurowe planowane na 2017 r. - dodaje Adam Schroeder z Cushman & Wakefield. Optymistycznie na rozwój rynku patrzą również deweloperzy. – Trójmiasto zdecydowanie dojrzało jako rynek biurowy, nabrało masy krytycznej, która pozwala już rywalizować o największe inwestycje w kraju. W najbliższej przyszłości powinniśmy więc obserwować kolejne wejścia dużych podmiotów branży IT czy usług dla biznesu oraz rozwój obecnych już tutaj firm, co będzie generowało popyt na nowoczesną przestrzeń biurową i oczywiście nowe miejsca pracy – dodaje Maciej Brożek z firmy Torus. Firma Torus realizuje obecnie III etap inwestycji Alchemia. Kolejna część kompleksu będzie miała 14 kondygnacji nadziemnych, kształt litery H i będzie największym wolnostojącym budynkiem biurowym w północnej Polsce. Jego łączna powierzchnia biurowa wyniesie blisko 36 tys. mkw., a całkowita powierzchnia typowej kondygnacji aż 3 tys. mkw.. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2017 roku.