sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse

Polacy wybierają banki z darmowymi kontami

03.12.2015 | Bankier.pl

W trzecim kwartale liczba kont osobistych prowadzonych przez ankietowane banki uniwersalne wzrosła o 288 tys. do poziomu 29,3 mln kont. Polacy chętnie zakładali konta w tych bankach, które oferują darmowe rachunki.

– Polacy chętnie zakładają konta w tych bankach, które oferują tanie lub bezpłatne rachunki. Niestety ofert bezwarunkowo bezpłatnych jest coraz mniej. To między innymi skutek obniżek opłat interchange i niskich stóp procentowych. Banki nie mogą zarabiać jak dotychczas na opłatach pobieranych od handlowców za akceptowanie kart, więc przerzucają koszty na klientów. Sektor bankowy czekają wkrótce kolejne wydatki – zrzutka na SK Bank, podatek bankowy czy unijny obowiązek wprowadzenia tzw. rachunków podstawowych. Wydatki te sfinansują częściowo klienci banków, więc nie ma co liczyć na szybki powrót bezwarunkowo bezpłatnych rachunków – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl

Dane o  liczbie prowadzonych kont osobistych po III kwartale udostępniło nam 19 banków. Ankietowane banki na koniec września prowadziły łącznie 29,3 mln kont osobistych dla klientów indywidualnych. Jest to wzrost w ujęciu netto w porównaniu do danych sprzed roku o 1,6 mln, a w porównaniu do danych z końca II kwartału 2015 roku o 288 tys.

Czołówka banków w zestawieniu nie ulega zmianom. Najwięcej kont osobistych prowadzi PKO Bank Polski – 6,6 mln. Liczba ta uwzględnia także internetowy bank Inteligo.  Drugie miejsce niezmiennie zajmuje Bank Pekao, a trzecie należy do mBanku, który poprawił swoją pozycję względem ubiegłorocznego zestawienia o jeden punkt. Rok temu na pozycji trzeciej znajdował się Bank Zachodni WBK.

W ciągu minionego roku największy przyrost rachunków odnotował PKO Bank Polski. W tym jednak przypadku pozycje tą zawdzięcza wchłonięciu w swoje struktury ponad 200 tys. rachunków Nordea Banku Polska. Gdyby pominąć ten fakt, to liderem byłby ING Bank Śląski, który urósł o 232 tys. rachunków. Kolejną pozycję w zestawieniu zajmuje BGŻ BNP Paribas i podobnie jak w przypadku PKO BP, skokowy wzrost liczby ROR należy wiązać z fuzją obu banków. Na dalszych pozycjach jest Orange Finanse, mBank i T-Mobile Usługi Bankowe. Jak łatwo zauważyć, najwięcej rachunków przybyło więc w tych bankach, które oferują bezpłatne konta osobiste lub stawiają proste warunki pozwalające uniknąć opłat.

Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Te-banki-prowadza-najwiecej-ROR-ow-Najnowsze-dane-po-III-kwartale-2015-r-7288744.html

 

 

 

kontakt dla mediów
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl, redaktor prowadzący serwisu PRNews.pl, Redakcja Bankier.pl
Wojciech Boczoń

w.boczon@bankier.pl

tel: 796 099 932

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl, redaktor prowadzący serwisu PRNews.pl, Redakcja Bankier.pl
Wojciech Boczoń

w.boczon@bankier.pl

tel: 796 099 932

informacje o firmie