budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse
Rynek Inwestycyjny w Europie Środkowej z potencjałem wzrostu w średnio-terminowej perspektywie
Według najnowszego raportu Rynek Inwestycyjny w Europie Środkowej I połowa 2015, przygotowany przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate Poland, pomimo wzrostu wolumenu kapitału poszukującego atrakcyjnych nieruchomości w Europie Centralnej, silnych podstaw ekonomicznych regionu, wyższych zwrotów w porównaniu do rynków zachodnich, całkowita wartość transakcji inwestycyjnych spadnie do końca roku o ok. 10-15%. Jednakże w kolejnych kwartałach można spodziewać się powrotu do trendu wzrostowego z uwagi na zwiększoną ilość produktów inwestycyjnych dostępnych na rynku w perspektywie 12-24 miesięcy.
W pierwszej połowie 2015 całkowita wartość transakcji w Europie Środkowej osiągnęła poziom 2.6 miliarda euro, 13.5% mniej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Pomimo ogromu kapitału i większej ilości inwestorów zainteresowanych rynkami Europy Środkowej, do końca 2015 roku, wartość transakcji osiągnie poziom 6.8-7.1 miliarda euro, notując spadek o 10-15% w stosunku do tego samego okresu w 2014 r.
“Niezaleznie od ilości kapitału zainteresowanego inwestycjami w regionie Europy Środkowej, w tym roku zauważymy spadek wartości transkacji w stosunku do ubiegłego roku. Głównych przyczyn należy upatrywać w ograniczonej ilości portefli transakcyjnych, niedostatku nieruchomości typu prime oraz dychotomii w oczekiwaniach właścicieli i inwestorów.” – komentuje autorka raportu, Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland.
W ciągu pierwszego półrocza całkowita wartość transkacji w Czechach po raz pierwszy w historii była wyższa niż w Polsce osiągając poziom prawie 1.3 miliarda euro w stosunku do 800 millionów euro na polskim rynku. Zmiana na pozycji lidera spowodowana została spektakularną transakcją o wartości 570 millionów euro w Pradze. Węgry odnotowały 10 % udział w rynku, a Rumunia uplasowała się na nastepnym miejscu z ośmioma punktami procentowymi i całkowitą wartością transakcji na pozimie 200 milionów euro. Pozostałe 1% zostało alokowane w Słowacji. Dotychczasowe zainteresowanie inwestorów, dostepność produktów inwestycyjnych oraz ich finansowania dla poszczególnych krajów powinny pozostać na podobnym poziomie w ciągu kolejnych kwartałów. Jednak wraz z końcem roku Polska ma szansę na odzyskanie pozycji lidera.
Kraje Europy Środkowej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zanotowały już kompresję stóp kapitalizacji w najważniejszych sektorach o 25-50 p.p. Trend powinien utrzymać umiarkowane tempo zmian, szczególnie wobec ograniczonej perpektywy wzrostów poziomu czynszów w ciągu najbliższych 2-3 lat.
“Kompresja stóp kapitalizacji w krajach i regionach zmusza inwestorów do poszukiwań na rynkach drugo-, a nawet trzeciorzędnych oraz brania pod uwagę projektów z dużym potencjałem rozwoju.” – mówi Mateusz Skubiszewski, Dyrektor, Capital Markets, Eurpoa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.
W toku budowy jest ogromna ilość produktów wysokiej jakości, których realizacja przewidziana jest w latach 2015-2018, szczególnie w Polsce, gdzie znajduje się 80% całkowitej podaży. Te wysokiej klasy nieruchomości powstające we wszystkich sektorach rynku będą magnesem dla potencjalnych inwestorów w średniookresowej perspektywie.