kultura/sztuka/rozrywka sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse
PZU Mecenasem Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego atrakcyjnie i nowocześnie przedstawia i pielęgnuje historię Polski. Stało się punktem odniesienia dla innych tego typu placówek. Dlatego PZU, który od lat wspiera instytucje kultury narodowej, objął mecenatem Muzeum Powstania Warszawskiego oraz obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Nowatorska działalność i znaczące projekty kulturalne wyznaczyły Muzeum ważne miejsce na kulturalnej mapie Europy. W ciągu 11 lat funkcjonowania odwiedziło go już ponad 5 mln osób, w tym ok. 20 procent to obcokrajowcy. W ostatnich latach PZU był Mecenasem obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku zwiększył swoje zaangażowanie i objął swoja opieką również Muzeum. To nowa forma współpracy i wsparcie dla inicjatyw tej instytucji.
„Przed nami nowe zadanie, ale i przygoda. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najciekawszych polskich muzeów. Objęcie mecenatem takiej instytucji to dla nas honor i zaszczyt. Cieszę się, że będziemy uczestniczyć w tym, by polska nić pamięci nie została przerwana. Wniesiemy do tej współpracy doświadczenia z dziedziny sponsoringu kultury” – powiedział Andrzej Klesyk, prezes PZU SA.
W ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało szeroką ofertę kulturalną. 24 lipca w Parku Wolności wystąpi zespół Voo Voo wraz z gośćmi, wśród których znaleźli się: Barbara Derlak, Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs, Barbara Wrońska. Muzycy zaprezentują materiał z płyty „Placówka’44” przygotowanej specjalnie na tę okazję.
1 sierpnia o 20.00 na Placu Piłsudskiego odbędzie się wydarzenie „Warszawiacy śpiewają nie-zakazane piosenki” - wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Na miejscu w specjalnej strefie PZU będzie można otrzymać m.in śpiewniki oraz gadżety nawiązujące do rocznicy Powstania.
Od 2 do 8 sierpnia w Sali pod Liberatorem będzie można obejrzeć spektakl teatralny „Ciekawa pora roku” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Dla fanów fotografii na 2 sierpnia przygotowano fotograficzną grę miejską „Twoja klisza z Powstania”, a na 8 sierpnia dla rowerzystów - Masę Powstańczą 2015. Zwieńczeniem obchodów, 5 sierpnia, będzie Marsz Pamięci i otwarcie wystawy „Zachowajmy ich w pamięci” upamiętniającej mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego.
Najważniejszym dniem będzie jednak 1 sierpnia i godzina „W” – o 17.00. Zatrzymajmy się wtedy na minutę, by oddać cześć Powstańcom Warszawskim.