Rekordowa biegowa niedziela w Lublinie
W 3. PZU Maratonie Lubelskim zwyciężył Andrzej Starzyński, a wśród kobiet najlepsza okazała się Ukrainka Julia Bajramowa. Obydwoje pobili dotychczasowe rekordy trasy. W sumie w niedzielnym maratonie w Lublinie – mogącym pochwalić się jedną z najtrudniejszych tras w kraju – wzięło udział 634 osób.
Starzyński, który prowadził od początku biegu pobił poprzedni rekord lubelskiego maratonu o ponad 10 minut! Zawodnik Chemika Noxy Puławy pokonał trasę 42 km 195 metrów w czasie 02:28:44. Julia Bajramowa, która z kolei triumfowała wśród kobiet przebiegła maraton w czasie 02:59:48. To także wynik dużo lepszy od dotychczasowego rekordu pań – 3:13:57.
Zawodniczka z Ukrainy, tym samym zwyciężyła również w I Mistrzostwach Europy Osób Głuchych w maratonie, które odbywały się w ramach niedzielnej imprezy. Wśród mężczyzn najlepszy w tej konkurencji okazał się zawodnik z Turcji Oender Karakulah, który osiągnął czas 02:41:01, co w 3. PZU Maratonie Lubelskim dało mu czwarte miejsce.
Trasa maratonu w Lublinie według wielu biegaczy należy do najtrudniejszych w kraju, ponieważ ma dużo wzniesień do pokonania. Biegnie przez miasto, które – podobnie jak Rzym - położone jest na siedmiu wzgórzach. Jak podkreślił dyrektor biegu Piotr Kitliński, start i meta były w tym samym miejscu, co oznacza, że różnica poziomów „wychodzi na zero” – maratończycy mieli tyle samo pod górę, co z góry.
- Trasa jest może i trudna, ale równocześnie bardzo ciekawa. Na mapie jej rysunek przypomina kształt twierdzy - żartujemy, że ją właśnie trzeba zdobyć. Droga prowadzi przez główne ulice miasta, m.in. obok Starego Miasta, Majdanka, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, miejsc charakterystycznych dla Lublina i ważnych dla historii miasta – powiedział dyrektor 3. PZU Maratonu Lubelskiego.
Maratonowi towarzyszył cykl różnych imprez promujących bieganie i zdrowy tryb życia. Na Placu Litewskim w centrum Lublina funkcjonowało miasteczko maratońskie. Wokół Placu odbył się mini maraton, na dystansie 421 metrów, który pokonali uczestnicy Wielkiego Biegu Rodzinnego – 4 Move Family Run. Biegły w nim całe rodziny, najczęściej bliscy maratończyków, którzy przyszli im kibicować. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.
Najwięcej radości sprawiały jednak medale, które otrzymywały przedszkolaki uczestniczące w biegu „W te Pędy 42 (k) m do mety”. Ten specjalny „maraton” na symbolicznym dystansie 42 metrów cieszył się dużym powodzeniem. Każde dziecko na mecie otrzymało medal i dyplom z wypisanym imieniem, a następnie mogło stanąć na 1. miejscu podium, żeby zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Podczas 3. PZU Maratonu Lubelskiego prowadzona była też akcja „Podziel się kilometrem”. Jej uczestnicy ćwicząc na sprzęcie specjalnym sprzęcie treningowym za każdy pokonany kilometr zdobywali 10 zł od PZU, który z kolei przekazał je na zakup bieżni rehabilitacyjnej dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Łącznie wybiegano ponad 700 km, co pozwoli sfinansować zakup sprzętu.