Rewitalizacja Hali Targowej w Gdańsku
Projekt rewitalizacji Hali Targowej w Gdańsku ma na celu stworzenie wyjątkowego miejsca na mapie Gdańska. Motywem przewodnim będzie sztuka kulinarna, ale będzie to też miejsce spotkań i załatwiania codziennych spraw lokalnej społeczności. W hali będzie można zaopatrzyć się świeże produkty, a na zewnętrznym Rynku Zielonym – warzywa, owoce i kwiaty. Będzie to wreszcie miejsce spotkania z gdańską historią – wyjątkową i różnorodną na przestrzeni wieków.
Rewitalizacja pozwoli na podkreślenie oryginalnej konstrukcji budynku, odrestaurowanie historycznych kiosków i atrakcyjna ekspozycja elementów historycznych – zwłaszcza pozostałości po romańskim kościele. Autorem projektu wnętrza jest Boris Kudlička, znany scenograf, architekt i projektant, od lat związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.
W hali odbywać się będą wydarzenia adresowane zarówno do lokalnej społeczności, jak i turystów. Będą to m.in. przedstawienia, wystawy, warsztaty, spotkania z ludźmi sztuki i kultury.
W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków przy rewitalizacji zostaną wykorzystane ekologiczne rozwiązania takie jak energooszczędne oświetlenie, energooszczędne windy i inne urządzenia, certyfikowane drewno, niskoemisyjne materiały wykończeniowe, sanitariaty o niskim zużyciu wody czy naczynia wielokrotnego użytku (bez jednorazówek) we wszystkich punktach gastronomicznych.
Inwestorem jest HAGAP, spółka z grupy APSYS, specjalizującej się w budowie i zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi. łączny koszt projektu wyniesie 141 mln PLN.
Spółka HAGAP wejdzie w posiadanie nieruchomości na mocy umowy przedwstępnej zawartej ze spółką Kupcy Dominikańscy sp. z o.o, prywatnej firmy będącej obecnie właścicielem hali. Umowę zawarto w marcu 2022 r. Warunkiem finalizacji umowy jest spełnienie przez inwestora wszystkich wymogów w niej zawartych, w tym – uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę.