Informacje FWiS

Innowacyjny projekt naukowców z Polski. Mezoporowate węgle mogą poprawić komfort leczenia wielu pacjentów

10.05.2019 15:15 FWiS

Szanowni Państwo, W gronie naukowców coraz więcej mówi się o mezoporowatych węglach. Wszystko za sprawą ich wyjątkowych właściwości, które sprawiają, że mogą one znaleźć szerokie zastosowanie, również w farmakoterapii. Przełomem w nauce może być zastosowanie węgli jako nośników leków, co pomogłoby m.in. zredukować efekty uboczne danej substancji oraz wydłużyć czas jej działania w organizmie. Badania nad technologiami wykorzystującymi węgiel w nowatorski sposób prowadzi dr Joanna Gościańska z Pracowni Chemii Stosowanej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej informacji w materiałach prasowych.

Cukrzyca monogenowa t. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odkryli pierwsze takie przypadki w Polsce

27.03.2019 10:29 FWiS

Szanowni Państwo, Co 11 Polak choruje na cukrzycę, a liczba zachorowań na całym świecie gwałtownie rośnie, również wśród dzieci i młodzieży. Istnieją takie odmiany choroby, o których naukowcy i lekarze wciąż niewiele wiedzą. Jedną z nich jest cukrzyca monogenowa. Badania w tym zakresie prowadzi zespół z Zakładu Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uczestniczka programu, lek. Beata Małachowska, próbuje wyjaśnić, dlaczego i w jaki sposób mutacja w genie doprowadza do zaburzeń. Więcej informacji w załączonych materiałach prasowych.

Nagrody Fundacji L’Oréal i UNESCO w tym roku trafią do badaczek z obszaru matematyki i informatyki. To w tych dziedzinach mamy najmniej docenionych kobiet naukowców

14.03.2019 15:10 FWiS

Szanowni Państwo, Trzy najbardziej prestiżowe nagrody matematyczne (Fields, Wolf i Abel) przyznano do tej pory 141 laureatom, jednak wśród nich była tylko jednak kobieta. Dlatego Fundacja L’Oréal i UNESCO, od 21 lat organizujące program For Women in Science, postanowiły dodatkowo wzmocnić pozycję kobiet w nauce i rozszerzyły międzynarodową nagrodę o obszar matematyki i informatyki. Więcej informacji w materiałach prasowych.

8 marca przypominamy: nauka potrzebuje więcej kobiet. Kolejna edycja programu Dla Kobiet i Nauki wyłoni zdolne badaczki młodego pokolenia

07.03.2019 14:09 FWiS

Szanowni Państwo, Tradycja Międzynarodowego Święta Kobiet obchodzonego 8 marca jest okazją do zwrócenia uwagi na kwestie równouprawnienia. Dzień ten został ustanowiony w 1910 roku, aby nagłośnić potrzebę walki o prawa kobiet na całym świecie. Mimo wielu pozytywnych zmian nadal istnieją obszary w życiu publicznym, w których reprezentacja kobiet nie jest wystarczająca. Jednym z nich jest nauka, w której udział kobiet kształtuje się na poziomie 30%. Przypominają o tym organizatorzy programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, którzy właśnie rozpoczęli nabór do 19. edycji. Więcej informacji w materiale prasowym. Zapraszam do kontaktu.

Startują zgłoszenia do 19. edycji programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

04.03.2019 10:11 FWiS

Szanowni Państwo, od 4 marca do 30 kwietnia trwa nabór zgłoszeń do 19. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Kobiety prowadzące badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu mają dodatkową szansę na promowanie swoich osiągnięć naukowych oraz uzyskanie wsparcia finansowego. Więcej informacji w załączniku. Zachęcamy do publikowania komunikatu i informowania studentów. W razie pytań proszę o kontakt.

Ból neuropatyczny – uciążliwa dolegliwość o której wciąż za mało wiemy. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk bliżej skutecznych terapii

27.02.2019 10:55 FWiS

Szanowni Państwo, Nawet co piąty Europejczyk cierpi z powodu bólu przewlekłego spowodowanego uszkodzeniem układu nerwowego. Mimo że ból neuropatyczny jest poważnym klinicznym problemem, to naukowcy i lekarze wciąż niewiele wiedzą o mechanizmach jego powstawania, a terapia jest trudna i nie zawsze skuteczna. Zespół badawczy z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie prowadzi projekt, który może przyczynić się do opracowania nowej skutecznej politerapii bólu neuropatycznego. Uczestniczka projektu, mgr Anna Piotrowska-Murzyn, potwierdziła, która substancja może znacznie poprawić efektywność dotychczas stosowanych leków przeciwbólowych. Więcej informacji w materiale prasowym. Zachęcam do kontaktu.

Koci katar to wyzwanie dla naukowców. Badacze z UJ tworzą nowe strategie leczenia i profilaktyki

22.01.2019 13:25 FWiS

Szanowni Państwo, Zimowa pora roku szczególnie „sprzyja” osłabieniu odporności nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt. Jedną z ważniejszych chorób zakaźnych u kotów jest tzw. koci katar, który może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań, a w skrajnych przypadkach do śmierci zwierzęcia. Wirusy znane są z tego, że szybko ”uodparniają” się na aktualnie stosowane terapeutyki, dlatego badania mogące przyczynić się do opracowania nowych skutecznych strategii terapeutycznych w leczeniu chorób wirusowych u zwierząt prowadzi zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jedna z uczestniczek projektu, Aleksandra Synowiec została doceniona przez Jury programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki i otrzymała wyróżnienie oraz stypendium w kategorii magistranckiej. Więcej informacji na temat badań w materiałach prasowych.

Te kobiety zmieniają świat: najlepsze polskie badaczki znów wyróżnione przez L’Oréal-UNESCO

16.11.2018 10:00 FWiS

Stypendystki 18. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki prowadzą projekty, które mogą odpowiedzieć na kluczowe wyzwania współczesnej nauki w zakresie m. in. lepszych terapii dla pacjentów z bólem neuropatycznym, nowych strategii w leczeniu chorób wirusowych u ludzi i zwierząt czy rzadkich postaci cukrzycy oraz pomóc w zrozumieniu, jak informacja zapisana w genomie...

Strona 1

Dla mediów

Jesteś wydawcą, dziennikarzem, blogerem? Uzyskaj akredytację i ciesz się bezpłatną licencją na wykorzystanie informacji, zdjęć, MP3, a także wideo - nawet w jakości TV!

Dla firm

Odpowiadasz za komunikację? Zwiększ swoją widoczność w mediach!