Niemal 30 tys. zgłoszeń. Zakończyła się rekrutacja podstawowa na studia na PG
Ekonomia, analityka gospodarcza i zarządzanie inżynierskie najpopularniejszymi kierunkami studiów na PG. Zakończyła się rekrutacja podstawowa na studia I stopnia w roku akademickim 2025/2026. O jedno miejsce ubiegało się 6,6 kandydatów, a liczba zgłoszeń wyniosła niemal 30 tysięcy.
Kandydaci na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia na Politechnice Gdańskiej mogli wybierać spośród 45 kierunków na 8 wydziałach. W ofercie znalazły się dwa nowe, interdyscyplinarne kierunki uruchomione w odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy. To technologie kosmetyczne, kierunek łączący chemię, biologię i inżynierię z innowacjami w przemyśle kosmetycznym oraz Engineering Management – międzynarodowa odsłona dotychczasowego kierunku Zarządzanie inżynierskie.
Dla kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne przygotowano niemal 5 tysięcy miejsc. Podczas rekrutacji wpłynęło 29 396 zgłoszeń.
– Tegoroczna rekrutacja pokazała, że Politechnika Gdańska wciąż jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc do studiowania w Polsce – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – To dla nas jasny sygnał, że wciąż rozwijana oferta dydaktyczna i troska o jakość kształcenia są doceniane przez kandydatów. Zależy nam, by młodzi ludzie zdobywali tu nie tylko solidną wiedzę, ale też kompetencje, które pozwolą im świadomie rozwijać swoją przyszłość – zawodowo i osobiście. Studia na PG to także dostęp do nowoczesnego zaplecza badawczego, wsparcia projektowego i kontaktów z pracodawcami, które dają dużą przewagę na rynku pracy.
Najpopularniejsze kierunki studiów na PG
Najpopularniejszymi kierunkami według liczby chętnych przeliczeniu na jedno miejsce były:
- Ekonomia – 19,7 os. na miejsce
- Analityka gospodarcza – 15,7
- Zarządzanie inżynierskie – 14,5
- Zarządzanie i inżynieria produkcji – 12,3
- Zarządzanie (studia w j. angielskim) – 12,2
Z kolei najwięcej zgłoszeń wpłynęło na kierunki:
- Budownictwo – 1760
- Automatyka, cybernetyka i robotyka – 1312
- Automatyka, robotyka i systemy sterowania – 1297
- Transport i logistyka – 1229
- Mechanika i budowa maszyn – 1226
Duże zainteresowanie technologiami kosmetycznymi
Dużym zainteresowaniem podczas rekrutacji cieszyły się nowe kierunki na Politechnice Gdańskiej. O jedno miejsc na studia technologie kosmetyczne ubiegało się 2,65 kandydatów.
Technologie kosmetyczne to interdyscyplinarne studia dla osób, które chcą połączyć chemię i inżynierię procesową z wiedzą z zakresu technologii kosmetycznych i nowoczesnych trendów w związanym z tą branżą przemyśle. Bardzo duża liczba zajęć laboratoryjnych pozwala przełożyć teorię na praktykę – od opracowania receptury kremu, przez analizę bezpieczeństwa surowców, aż po testy użytkowe gotowego produktu. Podczas ćwiczeń studenci wytworzą m.in. kremy, szampony, emulsje, maseczki oraz kosmetyki kolorowe, a następnie ocenisz ich właściwości fizykochemiczne.
Absolwenci tego kierunku będą mogli szukać zatrudnienia m.in. w działach R&D, jakości i produkcji w firmach kosmetycznych, laboratoriach kontroli jakości i certyfikacji wyrobów kosmetycznych czy instytutach naukowo‑badawczych oraz jednostkach oceny bezpieczeństwa produktu.
Rekrutacja na PG – najważniejsze informacje
Rekrutacja na studia w roku akademickim 2025/2026 na PG rozpoczęła się 27 maja. Do 13 lipca kandydaci mogli rejestrować się w internetowym systemie e-Rekrutacja. Na podstawie zgłoszeń i wyników kandydatów 16 lipca zostały opublikowane listy rankingowe dla poszczególnych kierunków studiów. Sprawdzić je można, logując się do systemu rekrutacyjnego:
Zakwalifikowani kandydaci do 23 lipca mają czas na dostarczenie do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej niezbędnych dokumentów. Kandydaci z maturą zagraniczną składają dokumenty w Centrum Rekrutacyjnym. Publikacja list osób przyjętych na studia nastąpi 25 lipca.
kontakt dla mediów
Patryk Rosiński
patryk.rosinski@pg.edu.pl
tel: 58 347 14 67
tel: 509 470 073
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Patryk Rosiński
patryk.rosinski@pg.edu.pl
tel: 58 347 14 67
tel: 509 470 073