budownictwo/nieruchomości energetyka
Nowe światło dla Gnieźnieńskiej Katedry. Enea partnerem modernizacji iluminacji zabytku
Gnieźnieńska Katedra – miejsce koronacji pierwszych królów Polski – zyskała nowe, bardziej efektowne oświetlenie. Modernizacja iluminacji jednego z najważniejszych zabytków w Polsce to wspólna inicjatywa Miasta Gniezna i firmy Enea, która została głównym partnerem przedsięwzięcia.
Zmiana opraw i modernizacja systemu oświetlenia zewnętrznego to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności i energooszczędności. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, monumentalna bryła archikatedry jest teraz podkreślona z jeszcze większą dbałością o detale, co czyni ją jeszcze bardziej widoczną i imponującą – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
W ramach zadania wymieniono stare zużyte oprawy oświetlenia ze źródłami metalohalogenkowymi oraz sodowymi. Po demontażu zainstalowano nowoczesne oprawy typu LED w ilości 40 sztuk z doborem odpowiednich temperatur barwowych. Co ważne, po tej zmianie czas pracy iluminacji katedry został wydłużony od zmierzchu do świtu.
– Modernizacja oświetlenia katedry to symboliczne i praktyczne podkreślenie roli, jaką ten zabytek odgrywa nie tylko w historii naszego miasta, ale i całej Polski. W roku jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego chcemy, aby Gniezno prezentowało się godnie jako miasto pierwszych królów i duchowa stolica naszego kraju – mówi Prezydent Gniezna Michał Powałowski.
– Oświetlenie w miastach spełnia dziś nie tylko funkcje użytkowe. Jest ważnym elementem kreowania wizerunku miasta, tworzy jego unikalny klimat i podkreśla walory historycznej architektury. W naszym wspólnym projekcie z miastem, przy udziale ekspertów z Grupy Enea, oświetliliśmy katedrę tak, by wyeksponować jej architektoniczne detale, stosując jednocześnie efektywne i ekologiczne rozwiązania techniczne – podkreśla Bartosz Krysta, wiceprezes Enei ds. handlowych.
kontakt dla mediów
Luiza Trocka
luiza.trocka@enea.pl
tel: +48 61 884 54 37
tel: +48 667 540 285
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Luiza Trocka
luiza.trocka@enea.pl
tel: +48 61 884 54 37
tel: +48 667 540 285