wydarzenia turystyka/wypoczynek nauka/edukacja/szkolenia

Schron przeciwatomowy na wielkim ekranie

14.05.2025 | ArcelorMittal

Schron przeciwatomowy na wielkim ekranie

 

Premiera reportażu o schronie zlokalizowanym na terenie huty to jedna z atrakcji zaplanowanych z okazji Nocy Muzeów przez ArcelorMittal Huta Warszawa. Wieczorna projekcja filmu odbędzie się po zmroku w specjalnej strefie przy biurowcu firmy - naprzeciwko wejścia do stacji metra Młociny.

Największą atrakcją Nocy Muzeów w warszawskiej hucie na Bielanach od lat jest zwiedzanie schronu przeciwatomowego, wybudowanego w czasach Zimnej Wojny.

- Możliwości zwiedzania tej niezwykłej konstrukcji są jednak bardzo ograniczone, dlatego wejściówki do podziemnego stanowiska dowodzenia obrony cywilnej rozchodzą się każdego roku jak świeże bułeczki. Limitowane bilety zapewniające możliwość zwiedzania z przewodnikiem oryginalnego schronu przeciwatomowego pod biurowcem to jedne z najbardziej pożądanych wejściówek w trakcie ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów - mówi Ewa Szewczyk, rzeczniczka prasowa ArcelorMittal Huta Warszawa. 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się na stronie: Huta Warszawa zaprasza – Rejestracja zgłoszeń na zwiedzanie Huty ArcelorMittal Warszawa. Zapisy startują w czwartek 15 maja o godzinie 9:00.

- Relikt zimnowojennej przeszłości wybudowany w hucie na Bielanach to wyjątkowy obiekt nie tylko w skali Warszawy, ale całej Polski. Od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów. Jednak w trakcie tej jednej, wyjątkowej nocy zwiedzić go może tylko 140 osób podzielonych na grupy oprowadzane przez przewodnika. Dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla pasjonatów historii specjalny reportaż filmowy o schronie– dodaje przedstawicielka huty.

Organizatorzy zapraszają przed biurowiec zakładu przy ul. Jana Kasprowicza 132 - tuż przy stacji metra Młociny, gdzie od 21.00 do 23.00 działać będzie specjalna strefa filmowa. Pierwsza projekcja filmu odbędzie się w sobotę o godzinie 21.00. Dostęp do atrakcji jest bezpłatny. Na miejsce premiery najwygodniej można się dostać korzystając z pierwszej linii metra (końcowa stacja Młociny).

- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią miasta oraz naszego zakładu. Wraz z pasjonatami przeszłości opowiemy naszym gościom o hucie na Bielanach, jej przeszłości i teraźniejszości. – mówi rzeczniczka.

Historyczny schron przeciwatomowy na Bielanach powstał w latach 1956-60.  Znajduje się on na głębokości dwóch pięter pod biurowcem huty ArcelorMittal Huta Warszawa. Przechowywane są w nim nadal oryginalne sprzęty i materiały służące do prowadzenia ćwiczeń m.in. stare liczniki Geigera, zestawy do odkażania samochodów, radiotelefony, nosze, apteczki, maski przeciwgazowe, kaski, gumowe rękawice, mundury dla członków obrony cywilnej i in.

ArcelorMittal Huta Warszawa bierze udział w warszawskiej Nocy Muzeów od 2016 roku. Zakład działa w Warszawie od 1952 roku, a produkcja stali rozpoczęła się w kwietniu 1957 roku. Huta należy do międzynarodowej grupy ArcelorMittal i zatrudnia około 600 osób. Zakład produkuje rocznie ponad pół miliona ton stali. Jest ona wykorzystywana w przemyśle samochodowym, maszynowym, łożyskowym oraz w budownictwie. Stal pochodzącą z warszawskiego zakładu wykorzystano m.in. do budowy stacji II linii warszawskiego metra, południowej obwodnicy Warszawy, gmachu Muzeum POLIN, czy najwyższego drapacza chmur w Unii Europejskiej Varso Place.

 

Kontakt dla mediów:

Ewa Szewczyk, rzecznik prasowy ArcelorMittal Huta Warszawa - 664 971 349

 

Link do nagrania audio - https://we.tl/t-pWfO4gT75T

informacje o firmie

załączniki

informacje o firmie