polityka środowisko naturalne/ekologia
Wybory 2025: ochrona środowiska to prawo obywateli i konstytucyjny obowiązek władz
Prezydent RP stoi na straży bezpieczeństwa Polek i Polaków, dlatego przeciwdziałanie skutkom zmiany klimatu powinno stać się konkretnym działaniem realizowanym wspólnie z rządem. Jak zauważa Fundacja WWF Polska, w przedwyborczej debacie zabrakło propozycji rozwiązań i otwartego dialogu kandydatów ze społeczeństwem, które obawia się o swoją przyszłość w obliczu rosnących zagrożeń, takich jak powodzie, susze oraz zanieczyszczenia wód i powietrza. Ochrona środowiska to nasze gwarantowane konstytucyjnie prawo i obowiązek wybranych przez nas władz.
Zmiana klimatu i degradacja środowiska to dziś jedne z największych wyzwań współczesnego świata, w tym Polski. Zagrażają one stabilności gospodarki, bezpieczeństwu kraju oraz codziennemu życiu obywatelek i obywateli. Od przyrody zależne są produkcja żywności, dostęp do wody pitnej, a także zdrowie ludzkie. Fundacja WWF Polska podkreśla, że mamy prawo oczekiwać od rządzących, że wypełnią swój konstytucyjny obowiązek i zadbają o środowisko. W obowiązującej Konstytucji RP z 1997 roku znajdujemy zapisy dotyczące przyrody:
- Art. 5. Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.
- Art. 68. 4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
- Art. 74. 1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnym i przyszłym pokoleniom.
2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.
3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.
4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.
Zapisy te pokazują, że mamy prawo oczekiwać od rządzących, że wypełnią swój konstytucyjny obowiązek i zadbają o środowisko. Z deklaracji wyraźnej większości Polaków (83 proc.)[1] wynika, że najważniejsze jest, aby Prezydent stał na straży Konstytucji, działał zgodnie z jej duchem i dbał o praworządność.
Według badań More in Common[2] 71 proc. Polek i Polaków obawia się skutków zmiany klimatu (w tym 28 proc. bardzo), a 57 proc. jest zdania, że aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego, działania zaradcze należy podjąć już teraz. Zmiana klimatu dotyczy każdego z nas, dlatego tak ważne jest by przyszły Prezydent, który wpływa na kształtowanie długofalowych polityk i planów, przedstawił możliwe rozwiązania w sprawach, które decydują o przyszłości kraju, bezpieczeństwa i życiu obywateli.
Z niepokojem obserwujemy brak merytorycznej dyskusji na temat rozwiązań środowiskowych i klimatycznych wśród kandydatów w debacie przedwyborczej. A to Prezydent ma wpływ na kształtowanie długofalowych polityk i powinien zabierać głos w sprawach, które decydują o przyszłości Polski. Sprawy klimatu i środowiska nie mogą pozostać na marginesie kampanii prezydenckiej, bo zachodzi obawa, że pozostaną na marginesie w czasie trwania kadencji. W obliczu rosnących zagrożeń potrzebujemy liderów gotowych do przedstawienia jasnego stanowiska i otwartego dialogu ze społeczeństwem. To nie są tematy poboczne – to fundamenty bezpiecznej przyszłości – mówi Mirosław Proppé, Prezes Zarządu Fundacji WWF Polska. |
Jak podaje Fundacja, liderzy wyścigu o fotel Prezydenta nie przedstawili swoich poglądów na temat istotnych dla obywateli tematów: ochrony przyrody, energetyki, rolnictwa, edukacji i adaptacji do zmiany klimatu.
Latarnik WWF – 10 postulatów dla bezpieczeństwa obywateli
Jako społeczeństwo mamy prawo wiedzieć, jakie rozwiązania proponują kandydaci w obliczu coraz poważniejszych zagrożeń środowiskowych. Fundacja przygotowała 10 postulatów, na których temat powinni wypowiedzieć się kandydaci na urząd Prezydenta RP:
- Odbudowa zasobów przyrodniczych
- Utworzenie Funduszu na rzecz odbudowy przyrody
- Stosowanie rozwiązań przeciwpowodziowych opartych na przyrodzie i adaptacji do zmiany klimatu
- Reforma polityki rolnej wspierająca rolników i przyrodę
- Żywienie zbiorowe kształtujące zdrowe i przyjazne środowisku nawyki
- Edukacja terenowa i budowanie więzi uczniów i uczennic z naturą
- Rozwój energetyki wiatrowej na lądzie
- Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku
- Współistnienie człowieka z dużymi drapieżnikami
- Przeciwdziałanie przełowieniu i ochrona dostępu do ryb dla przyszłych pokoleń
Choć skala wyzwań jest ogromna, nie brakuje sprawdzonych rozwiązań, które możemy wdrażać już dziś. Od naturalnej retencji wody, przez odtwarzanie mokradeł i lasów, po rozwój odnawialnych źródeł energii – mamy konkretne propozycje jak chronić Polaków, przyrodę i klimat. Potrzeba tylko jednego: woli politycznej i odwagi, by je wdrożyć – dodaje Mirosław Proppé. |
Latarnik WWF to narzędzie, które pozwala obywatelom poznać poglądy kandydatów na temat polityki środowiskowej. Na stronie latarnik.wwf.pl można wyrazić swoje zdanie na temat ochrony przyrody oraz klimatu, a także sprawdzić, którzy kandydaci udzielili swoich odpowiedzi.
Szczegółowe opisy postulatów znalazły się w przygotowanym przez ekspertów Fundacji WWF Polska podręczniku: wwf.pl/wybory-ktore-zadbaja-o-nasza-przyszlosc.
[1] Badanie CBOS „Style prezydentury, czyli czego oczekujemy od głowy państwa”, kwiecień 2025.
[2] More in Common Polska „Polityka klimatyczna z ludzką twarzą. Oczekiwania Polek i Polaków wobec zielonej transformacji”, 2024
kontakt dla mediów
Stanisław Popłochodzki
spoplochodzki@wwf.pl
tel: +48 785 120 510
informacje o firmie
WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 38 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w ponad 100 krajach. W Polsce działamy od 25 lat. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.
kontakt dla mediów
Stanisław Popłochodzki
spoplochodzki@wwf.pl
tel: +48 785 120 510
informacje o firmie
WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 38 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w ponad 100 krajach. W Polsce działamy od 25 lat. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.