Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm – świętuj Dzień Zdrowych Dziąseł. Zaznacz w kalendarzu 12 maja.
12 maja obchodzimy Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł, dzień poświęcony podnoszeniu świadomości na temat kluczowego związku między zdrowiem dziąseł a naszym ogólnym samopoczuciem. Nowe badania ciągle odkrywają powiązania między chorobami przyzębia a całym organizmem, podkreślając znaczenie codziennej higieny jamy ustnej jako kluczowego elementu profilaktyki. W tym roku Polskie Towarzystwo Periodontologiczne we współpracy z marką Oral-B zorganizowało konferencję prasową z udziałem ekspertów, którzy omówili tematykę chorób przyzębia, profilaktyki oraz najnowszych osiągnięć w stomatologii. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia było: „Twoje dziąsła są super. Uśmiechnij się!”.
Dlaczego Twoje dziąsła są ważne
Periodontologia to dziedzina stomatologii koncentrująca się na diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce schorzeń przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Od ponad 36 lat prowadzone są intensywne badania dotyczące związku chorób przyzębia z różnymi schorzeniami ogólnymi. Wyniki wskazują, że zapalenie przyzębia może być powiązane z takimi chorobami jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, zespół metaboliczny oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Dodatkowo badania wykazały, że infekcje dziąseł mogą prowadzić do powikłań w czasie ciąży oraz wpływać na przebieg i powikłania związane z COVID-19.
„Zrozumienie rosnących powiązań między przewlekłym zapaleniem przyzębia a chorobami ogólnymi wzmacnia rolę periodontologów w kontekście wielospecjalistycznej profilaktyki. Ta wiedza pozwala nie tylko na skuteczniejsze zapobieganie poważnym chorobom, ale także na integrację periodontologii w szersze działania prewencyjne, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego” – mówi profesor Tomasz Konopka, konsultant krajowy ds. periodontologii oraz kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Najnowsze badania wykazują również związek między zapaleniem przyzębia a zaburzeniami poznawczymi oraz demencją. Równocześnie rośnie wiedza na temat powiązań zapalenia przyzębia z rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej oraz nowotworami głowy i szyi. W miarę postępu badań możemy oczekiwać kolejnych odkryć dotyczących tej choroby i jej związku z innymi schorzeniami, co może stworzyć nowe perspektywy w zakresie profilaktyki oraz wczesnego wykrywania zagrożeń zdrowotnych.
Zachować, nie zastępować – rola periodontologii i implantologii w walce o zdrowy uśmiech
Współczesna stomatologia oferuje pacjentom coraz bardziej zaawansowane i spersonalizowane metody leczenia. Dzięki postępowi technologicznemu, cyfrowej diagnostyce i mikroskopii zabiegowej możliwe jest skuteczniejsze leczenie chorób jamy ustnej oraz precyzyjna ocena ryzyka i planowanie terapii z uwzględnieniem ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Możemy uratować zęby, które wcześniej były skazane na usunięcie, oraz coraz skuteczniej leczyć zaawansowane choroby przyzębia. Implantologia również oferuje nowoczesne rozwiązania w sytuacjach, gdy nie ma już możliwości uratowania zęba. Jednak należy pamiętać, że nawet najlepszy implant nie dorówna biologicznie ani funkcjonalnie naturalnemu zębowi.
„Doceniając postępy współczesnej nauki i dynamiczny rozwój takich dziedzin jak implantologia, powinniśmy zawsze mieć na uwadze, że nadrzędnym celem powinno być zachowanie naturalnego uzębienia. Periodontologia dysponuje skutecznymi i przewidywalnymi metodami terapii, które pozwalają uratować ząb skazany wcześniej na ekstrakcję. Systematyczna i konsekwentna edukacja prozdrowotna jest kluczowa w profilaktyce chorób przyzębia, umożliwiając skuteczne eliminowanie czynników ryzyka i wczesne reagowanie na niepokojące objawy, zanim dojdzie do rozwoju stanu zapalnego” – podkreśla profesor Małgorzata Pietruska, kierownik Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Prewencja – pierwszy krok do zdrowych dziąseł
„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – to zasada, którą lekarze powtarzają jak mantrę. Badania jednoznacznie wskazują, że skuteczna profilaktyka jest fundamentem utrzymania zdrowia, a często jedyną drogą do uniknięcia poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. To samo dotyczy dbania o jamę ustną – regularność i przestrzeganie kilku podstawowych zasad to klucz do długotrwałego efektu.
Badania kliniczne wykazały, że elektryczne szczoteczki z okrągłą główką usuwają do 100% więcej płytki nazębnej niż manualne oraz o 62% więcej płytki z linii dziąseł niż szczoteczki soniczne. Nowe badanie*, przeprowadzone z wykorzystaniem szczoteczki elektrycznej Oral-B iO9, pokazało, że technologia cyfrowa, łącząca szczoteczkę z aplikacją monitorującą szczotkowanie w czasie rzeczywistym, znacznie poprawia wyniki w leczeniu zapalenia przyzębia w porównaniu do standardowego szczotkowania manualnego. Elektryczne szczoteczki skuteczniej usuwają płytkę nazębną, umożliwiają lepszą kontrolę siły nacisku oraz monitorowanie postępów szczotkowania, co otwiera nowe możliwości w opiece stomatologicznej.
Pięć najważniejszych zasad, które pomogą zachować jamę ustną w doskonałym stanie:
- Regularne szczotkowanie zębów odpowiednią szczoteczką (np. elektryczną z okrągłą główką).
- Mycie zębów właściwą pastą z fluorem (np. zawierającą fluorek cyny).
- Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.
- Higiena języka i płukanie jamy ustnej.
- Regularne kontrole stomatologiczne.
„Codzienne szczotkowanie zębów skutecznie usuwa i hamuje rozwój płytki bakteryjnej, która jest kluczowym czynnikiem etiologicznym w rozwoju próchnicy, chorób przyzębia i halitozy. Ważne są dobór odpowiednich narzędzi i produktów oraz technika szczotkowania. Szczoteczki z okrągłą główką Oral-B z serii iO są nowoczesne, a jednocześnie bezpieczne i delikatne dla dziąseł dzięki inteligentnemu czujnikowi siły nacisku. Ponadto pasta Oral-B Pro Expert zawiera fluorek cyny, który skutecznie chroni przed próchnicą i dba o zdrowie dziąseł. Fluorek cyny wzmacnia szkliwo, czyniąc je odpornym na rozpuszczanie, jednocześnie ograniczając wzrost płytki bakteryjnej i hamując toksyny bakteryjne, które mogą uszkadzać dziąsła i wywoływać stany zapalne” – podkreśla dr Beata Golan, kierownik ds. naukowych P&G Polska.
*Badanie: „Enhanced control of periodontitis by an artificial intelligence-enabled multimodal-sensing toothbrush and targeted mHealth micromessages: A randomized trial”. Yuan Li, Xinyu Wu, Min Liu, Ke Deng, Annamaria Tullini, Xiao Zhang, Junyu Shi, Hongchang Lai, Maurizio S. Tonetti.
Zadbajmy o zdrowie naszych dziąseł, aby cieszyć się zdrowszą przyszłością!
kontakt dla mediów
Sylwia Dybka
sylwia.dybka@mslgroup.com
tel: +48 533 322 264
informacje o firmie
Oral-B to światowy lider na rynku szczoteczek do zębów wartym ponad 5 mld dolarów. Produkty marki należącej do firmy Procter & Gamble obejmują manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, irygatory do płukania jamy ustnej i produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, w tym nici dentystyczne, a także pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Szczoteczki manualne Oral-B są wybierane przez dentystów w USA i wielu innych krajach częściej niż szczoteczki jakiejkolwiek innej marki.
kontakt dla mediów
Sylwia Dybka
sylwia.dybka@mslgroup.com
tel: +48 533 322 264
informacje o firmie
Oral-B to światowy lider na rynku szczoteczek do zębów wartym ponad 5 mld dolarów. Produkty marki należącej do firmy Procter & Gamble obejmują manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, irygatory do płukania jamy ustnej i produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, w tym nici dentystyczne, a także pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Szczoteczki manualne Oral-B są wybierane przez dentystów w USA i wielu innych krajach częściej niż szczoteczki jakiejkolwiek innej marki.