nowe produkty/usługi technologie

Hannover Messe 2025: Bosch prezentuje inteligentne i wydajne rozwiązania dla przemysłu

26.03.2025 | Bosch
  • Bosch stawia na narzędzia i oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji jako kluczowe obszary rozwoju.
  • Na targach Hannover Messe 2025 firma przedstawi rozwiązania umożliwiające efektywną produkcję i wykorzystanie wodoru.
  • Bosch zaprezentuje również technologie dla całego łańcucha wartości związanego z produkcją akumulatorów.

 

Targi Hannover Messe będą okazją do demonstracji rozwiązań Bosch dla przemysłu – od hydrauliki i elektrolizy po oprogramowanie. Mają one poprawiać wydajność oraz umożliwiać zrównoważoną produkcję. Szczególną uwagę Bosch poświęci technologiom produkcji i sposobom wykorzystania wodoru. Targi dają klientom możliwość zapoznania się z szerokim portfolio firmy Bosch Rexroth. Eksperci z firmy będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami z przedstawicielami branży podczas prezentacji i dyskusji panelowych.

Najważniejsze rozwiązania techniczne Bosch przygotują przemysł na przyszłość

Hydraulic Hub: platforma Hydraulic Hub zrewolucjonizuje serwisowanie i konserwację przemysłowych systemów hydraulicznych dzięki różnorodnym usługom cyfrowym, które zwiększają dostępność maszyn. Użytkownicy mogą liczyć na wsparcie Bosch Rexroth za pomocą intuicyjnej platformy, dostępnej przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Hydraulic Hub pomoże również w zakresie dokumentacji oraz zapobiegawczej konserwacji systemów hydraulicznych. Platforma działa dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji i dostarcza precyzyjnych odpowiedzi na konkretne pytania, na przykład dotyczące postępowania w przypadku wycieku oleju, oraz wspiera w diagnozowaniu i usuwaniu usterek. Współpraca Bosch Rexroth z m.in. Amazon Web Services pozwala na efektywne wdrażanie technologii AI, które zwiększają wydajność i skuteczność tego systemu.

Stos elektrolizy: zrównoważony sposób produkcji wodoru w wyniku elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej odgrywa kluczową rolę w dążeniu do gospodarki neutralnej klimatycznie. W 2025 roku Bosch zamierza wprowadzić na rynek swój pierwszy stos elektrolizy, będący centralnym elementem każdego elektrolizera. Stos firmy Bosch składa się z ponad 100 ogniw, które rozszczepiają wodę na tlen i wodór przy użyciu energii elektrycznej. Ma moc 1,25 MW, co pozwala na produkcję około 23 kg wodoru na godzinę. Wodór ma ciśnienie ponad 30 barów. Stos nadaje się do wykorzystania w systemach modułowych o mocy zaczynającej się od 1 MW, a także w dużych systemach przemysłowych klasy gigawatowej.

System uzdatniania wody: Pure Water System, oferowany przez Bosch Manufacturing Solutions (BMG), to kontenerowy system do produkcji ultraczystej wody przeznaczonej do elektrolizy. Wykorzystanie zanieczyszczonej wody może sprawić, że elektrolizery bardzo szybko przestaną działać. Dlatego w BMG stosuje się procesy termiczne i elektrochemiczne do usuwania takich zanieczyszczeń jak sole czy metale, wytwarzając w ten sposób ultraczystą wodę. W pierwszym etapie wykorzystuje się energooszczędną i wodooszczędną technologię destylacji, czyli mechaniczną kompresję pary. Następnie w procesie elektrodejonizacji (EDI) pozostałe jony są usuwane z destylatu przy użyciu pola elektrycznego. Dzięki systemowi Pure Water System niepotrzebne są już dodatkowe filtry ani chemikalia do oczyszczania słonej wody. Uzyskana w ten sposób woda spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące czystości surowców wykorzystywanych we wszystkich rodzajach elektrolizerów.

System testowania stosów elektrolizerów: Bosch Manufacturing Solutions (BMG) wprowadza zaawansowane rozwiązanie służące do bezpiecznego i efektywnego testowania stosów elektrolizy PEM o mocy do 1 MW. Zautomatyzowany kontakt elektrolizerów na anodzie, katodzie i zasilaczu zwiększa precyzję i skraca czas wymagany do testowania. Oprogramowanie umożliwia bezproblemowe dostosowanie procedur testowych do specyficznych wymagań w różnych testach. Co więcej, uzyskane dane można konfigurować w dowolny sposób, co pozwala na szczegółową analizę wyników i wspiera kontrolę jakości w produkcji stosów. BMG oferuje również modułowy system elektrolizy, który można dostosować do efektywnej produkcji wodoru, oraz szeroki asortyment systemów montażowych i testowych. Te rozwiązania są niezbędne do rozwoju, produkcji i zapewnienia wysokiej jakości ogniw paliwowych oraz modułów zasilających (FCPM).

Stacja CryoPump: Bosch Rexroth współpracuje z FirstElement Fuel - czołowym dostawcą stacji tankowania wodoru w USA w zakresie tworzenia nowoczesnego rozwiązania dla infrastruktury tankowania. Stacje CryoPump mogą zmniejszyć koszty operacyjne nawet o 70% i jednocześnie skrócić czas tankowania ciężarówek do około dziesięciu minut. Technologia ta w porównaniu do tradycyjnych pomp z wałem korbowym ma wydajność powyżej 95% i wydłuża czas bez serwisu do ponad 4 000 godzin. Zajmują niewielką powierzchnię poniżej 11 m² i generują hałas do 65 dB(A), co sprawia, że doskonale sprawdzą się na istniejących stacjach paliw, nawet na obszarach zamieszkanych.

Rozwiązania do produkcji baterii: baterie są elementem niezbędnym do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, dostawcy muszą szybko zwiększać swoje zdolności produkcyjne. Podczas targów Hannover Messe firma Bosch Rexroth pokaże, jak efektywnie zarządzać złożonymi procesami i dynamicznym przepływem materiałów, wykorzystując nowoczesne rozwiązania. To np. wirtualne magazyny, przygotowanie ogniw, montaż modułów i pakietów, a także transport i testy końcowe.

Kompaktowa sprężarka gazu: efektywne i ekonomiczne sprężanie oraz przechowywanie wodoru to kluczowe kwestie dla transformacji energetycznej. Bosch wykorzystał doświadczenie z branży motoryzacyjnej i opracował sprężarkę gazu, która potrafi sprężać ok. 11 m3 wodoru na godzinę do ciśnienia 350 barów, co odpowiada ponad jednemu kilogramowi wodoru. Niewielkie wymiary i wyjątkowo niska waga (poniżej 10 kg) znacznie ułatwiają instalację i konserwację sprężarki. Oprócz wodoru nadaje się ona również do innych gazów, takich jak azot, hel i dwutlenek węgla, co pozwala na jej wszechstronne wykorzystanie.

HeyBosch: Bosch i Microsoft rozszerzyły swoją współpracę i stworzyły HeyBosch – nowoczesną platformę AI opartą na Microsoft Azure. HeyBosch pomaga firmom przemysłowym w sprawniejszym zarządzaniu danymi dzięki zapewnieniu dostępu do wiedzy, która ułatwia zrozumienie skomplikowanych specjalistycznych parametrów. Platforma wykorzystuje sztuczną inteligencję do szkolenia użytkowników i łączy funkcje konwersacyjne AI z VR/AR oraz narzędziami business intelligence, aby zapewnić bezproblemowe i intuicyjne użytkowanie.

 

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”

kontakt dla mediów
Sylwia Dybka
Account Manager, MSL
Sylwia Dybka

sylwia.dybka@mslgroup.com

tel: +48 533 322 264

Zuzanna Cholewa
Account Director, MSL
Zuzanna Cholewa

zuzanna.cholewa@mslgroup.com

tel: +48 668 698 890

informacje o firmie

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia ponad 9 700 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2024). W 2024 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 7,5 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

 

Więcej: www.bosch.plwww.bosch-prasa.plwww.facebook.com/BoschPolska

 

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 417 900 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2024). W 2024 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 90,5 mld euro. Bosch prowadzi działalność 
w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę 
w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia ok 86 900 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

 

Więcej informacji: www.bosch.comwww.iot.bosch.comwww.bosch-press.comwww.twitter.com/BoschPress 

kontakt dla mediów
Sylwia Dybka
Account Manager, MSL
Sylwia Dybka

sylwia.dybka@mslgroup.com

tel: +48 533 322 264

Zuzanna Cholewa
Account Director, MSL
Zuzanna Cholewa

zuzanna.cholewa@mslgroup.com

tel: +48 668 698 890

informacje o firmie

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia ponad 9 700 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2024). W 2024 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 7,5 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

 

Więcej: www.bosch.plwww.bosch-prasa.plwww.facebook.com/BoschPolska

 

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 417 900 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2024). W 2024 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 90,5 mld euro. Bosch prowadzi działalność 
w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę 
w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia ok 86 900 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

 

Więcej informacji: www.bosch.comwww.iot.bosch.comwww.bosch-press.comwww.twitter.com/BoschPress