styl życia internet technologie
3 powody, dla których w 2025 roku musisz uporządkować swoje dokumenty
Nowy Rok to czas zmian i postanowień, ale badania pokazują, że wśród Polaków coraz częściej pojawia się potrzeba… porządku w dokumentach. Dlaczego warto wprowadzić ten nawyk w 2025 roku?
Chcesz obniżyć poziom stresu? Uporządkuj dokumenty
Z badania przeprowadzonego na zlecenie LegacyApp wynika, że aż 60% Polaków odczuwa stres, gdy nie może znaleźć ważnych dokumentów. Co piąty ankietowany doświadcza tego regularnie. Przyczyną są zarówno rosnąca liczba cyfrowych dokumentów, jak i trudności z ich odpowiednim przechowywaniem.
- Masowe porządkowanie skrzynki mailowej czy folderów często kończy się przypadkowym usunięciem ważnych plików. To jeden z najczęstszych problemów, o których mówią nasi użytkownicy – wyjaśnia Paweł Soproniuk z LegacyApp - Są dwa główne powody tego stanu rzeczy: po pierwsze, lawinowo rośnie liczba dokumentów, które posiadamy – to efekt coraz bardziej złożonych regulacji, mających chronić konsumentów i utrudniać oszustom internetowym wyłudzanie danych. Po drugie, cyfryzacja jest niezwykle wygodna, ale też sprawia, że otrzymujemy coraz więcej PDF-ów, zgód, regulaminów czy potwierdzeń na skrzynki mailowe. A przy masowym porządkowaniu skrzynki zdarza się usunąć coś naprawdę ważnego.
eDoręczenie – rewolucja, która wymaga dobrej organizacji
Na początku 2025 roku uruchomiona zostanie nowa usługa eDoręczenie, dzięki której zamiast papierowego awizo i listu poleconego będziemy mogli wybrać korespondencję elektroniczną. Oznacza to, że coraz więcej istotnych pism urzędowych i sądowych będziemy otrzymywać w wersji elektronicznej. Z jednej strony to duża wygoda: wiele spraw załatwimy bez wychodzenia z domu. Z drugiej – liczba cyfrowych dokumentów, które musimy przechowywać w bezpieczny i przejrzysty sposób, znacznie wzrośnie.
– To świetna informacja, bo oszczędzimy czas i wyeliminujemy część papierowej dokumentacji. Ale jednocześnie wzrasta znaczenie zapanowania nad elektronicznym bałaganem. W nowym roku warto wśród postanowień uwzględnić stworzenie jasnego systemu przechowywania plików, by nie gubić kluczowych dokumentów w folderach czy zapchanej skrzynce mailowej – zauważa Soproniuk.
Dlaczego warto do listy postanowień dołączyć porządkowanie dokumentów?
- Oszczędzimy czas i nerwy: Zamiast gorączkowo szukać rachunku, umowy czy recepty, uzyskamy łatwy dostęp do najważniejszych plików w jednym miejscu.
- Zyskamy pewność, że nic nie przepadnie: Wykorzystanie dedykowanej aplikacji do porządkowania informacji sprawi, że nie utracimy ważnych dokumentów w przypadku awarii komputera lub telefonu (dzięki backupowi na prywatnej chmurze, np. Google Drive lub Apple iCloud).
- Zabezpieczymy naszych bliskich: Dobra organizacja dokumentów ułatwi życie także naszym bliskim – w przypadku gdyby coś nam się stało, szybko dotrą do ważnych informacji, takich jak polisy, oszczędności czy inne kluczowe dane.
Jak zacząć?
– Najważniejsze to zacząć od razu – najlepiej od prostego rozwiązania, takiego jak bezpłatna aplikacja do bezpiecznego gromadzenia w telefonie ważnych dokumentów i notatek. Może to być nasza darmowa LegacyApp, która oferuje jedną bardzo ważną funkcję: z jednej strony pozwala gromadzić informacje bezpiecznie i poufnie – ponieważ są one zaszyfrowane w naszym smartfonie – a dodatkowo umożliwia przekazanie tych notatek beneficjentowi, np. małżonkowi lub partnerowi po naszej śmierci. W końcu „cyfrowe dziedzictwo” to nie tylko zdjęcia, ale i ważne umowy czy informacje o polisach, kontach bankowych oraz codziennych sprawach – podkreśla Soproniuk.
Każdy, kto chciałby zacząć porządkować swoje dokumenty, może sięgnąć po darmowy poradnik: „Jak w 10 minut uporządkować ważne informacje dla bliskich”, który można pobrać bez rejestracji, jednym kliknięciem tutaj: https://legacyapp.rip/img/upload/jak-w-10-minut-uporzadkowac-sprawy-ebook-legacyapp-1729587645.pdf.
Skoro – jak pokazuje sondaż Ariadny z końca 2023 roku – Polacy chętnie podejmują postanowienia dotyczące zdrowego stylu życia czy lepszej troski o finanse, to rok 2025 może być także czasem uporządkowania dokumentów oraz opanowania… stresu z tym związanego. Taki nawyk z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Informacja o badaniu
Badanie dotyczące porządku dokumentów i stresu związanego z ich dostępnością zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview). W ramach badania zrealizowano 801 ankiet na reprezentatywnej próbie dorosłych Polek i Polaków powyżej 18. roku życia. Badanie miało miejsce w dniach 17–18 grudnia 2024 roku, a jego głównym celem było poznanie zwyczajów związanych z przechowywaniem dokumentów.
O LegacyApp
LegacyApp pozwala zapisywać i bezpiecznie przechowywać wszelkie istotne informacje cyfrowe – również takie, o których na co dzień nie chcemy lub nie mamy czasu rozmawiać z bliskimi: o majątku, sprawach osobistych czy zdrowiu. Aplikacja umożliwia wskazanie beneficjenta notatek, który otrzyma dostęp do nich jeżeli coś stanie się użytkownikowi aplikacji - nawet bez dostępu do smartfona osoby, która gromadziła notatki.
LegacyApp przykłada ogromną wagę do bezpieczeństwia danych: notatki są przechowywane wyłącznie na smartfonie użytkownika oraz na jego osobistym koncie Google Drive. LegacyApp nie ma dostępu do tych notatek, dzięki czemu nie mogą one zostać skradzione ani przypadkowo ujawnione przez twórców aplikacji. Dodatkowo aplikacja jest nadzorowana przez zewnętrzną kancelarię prawną, specjalizującą się w nowych technologiach i ochronie danych osobowych.
kontakt dla mediów
Paweł Soproniuk
media@legacyapp.rip
tel: 6021102741
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Paweł Soproniuk
media@legacyapp.rip
tel: 6021102741