towary konsumpcyjne nauka/edukacja/szkolenia

Cukiernictwo od strony naukowej. Warsztaty z mistrzami fachu dla studentów PG

11.12.2024 | Politechnika Gdańska

Jakie reakcje i przemiany chemiczne zachodzą podczas powstawania czekolady, ganaszu czy ubijania piany do bezy? W najbliższy czwartek, 12 grudnia w godz. 11.30–14.00 w Audytorium Chemicznym (bud. Chemii A) odbędą się interaktywne warsztaty, podczas których mistrzowie cukiernictwa – Aleksandra Sowa-Trzebińska i Paweł Małecki – podzielą się słodkimi przepisami, a studenci PG zdradzą naukowe tajniki powstawania wypieków.

Wydarzenie realizowane jest przez Wydział Chemiczny i cukierników z firmy Sowa. W warsztatach uczestniczyć będzie łącznie 100 osób – studentów i uczniów szkół średnich. Celem zajęć jest pokazanie, że chemia żywności to nauka kreatywna, inspirująca i bliska każdemu, wykorzystywana w codziennym życiu. 

–  Chemia to cały otaczający nas świat. To, co widzimy i smakujemy jest z nią nierozerwalnie związane. Dlatego tak istotne jest, by studenci nie tylko poznawali teorię, ale mieli również świadomość, jak wiedza chemiczna przenika do różnych dziedzin życia codziennego i przemysłu – mówi prof. Jacek Gębicki, dziekan Wydziału Chemicznego PG. – Warsztaty naukowo-cukiernicze to doskonały przykład na to, jak połączyć naukę z praktyką. Takie wydarzenia pokazują, że karierę można rozwijać nie tylko w laboratoriach badawczych, ale także w dynamicznych branżach, takich jak przemysł spożywczy, kosmetyczny czy farmaceutyczny.

Zaplanowane są trzy bloki tematyczne: czekolada, ganasze oraz beza. Każdy z bloków będzie prowadzony przez mistrzów cukiernictwa – Aleksandrę Sowę-Trzebińską i Pawła Małeckiego. Równocześnie dwójka studentów Politechniki Gdańskiej przybliży uczestnikom naukowe aspekty procesów chemicznych, które zachodzą podczas powstawania wspomnianych smakołyków.

Mistrzowie cukiernictwa

Aleksandra Sowa-Trzebińska jest współwłaścicielką i mistrzynią cukiernictwa w firmie Cukiernia Sowa, jednej z najbardziej rozpoznawalnych sieci cukierniczych w Polsce. Urodzona w 1988 roku, od najmłodszych lat była związana z rodzinnym biznesem, ucząc się fachu od dziadka Feliksa Sowy oraz ojca Adama Sowy. W firmie zarządza min. obszarami: produkcji, jakości oraz badań i rozwoju. Ma niebagatelny wkład w tworzenie unikalnych smaków inspirowanych podróżami, co pozwala na wprowadzanie innowacyjnych produktów do oferty. W 2014 roku jej zespół zdobył trzecie miejsce na Lodowych Mistrzostwach Świata w Rimini, co podkreśla jej zaangażowanie i profesjonalizm w branży cukierniczej.

Paweł Małecki cukiernik, dla którego czekolada to dziedzina, w której osiągnął zawodowe mistrzostwo. Zdobywca laurów w polskich i międzynarodowych mistrzostwach. Mistrz Polski Cukierników. Na co dzień kierownik produkcji działów: dekoracji, pralin i lodów w renomowanej polskiej Cukierni Sowa w Bydgoszczy. Ambasador czekolady Światowej marki Callebaut Belgium Przez wiele lat wykładowca w Akademii czekolady w Łodzi. Absolwent szkoły gastronomicznej w Kamieniu Pomorskim. Laureat tytułu Osobowość Cukiernicza roku 2010, zdobywca brązowego medalu na olimpiadzie gastronomicznej w Erfurcie (2009) oraz na zawodach Culinary World Cup w Luksemburgu (2010). Reprezentant Polski w pierwszej edycji najważniejszego konkursu o tematyce czekolady na świecie WCHM w Paryżu. Wielokrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych mistrzostwach, m.in. w Las Vegas, Paryżu, Pheonix oraz Rimini gdzie wraz ze swoją drużyną wywalczyli 3 miejsce. Juror w wielu konkursach cukierniczych w Polsce i na świecie. Trener i team menager ekip reprezentujących Polskę na Mistrzostwach Świata i na konkursach krajowych i zagranicznych.

Mistrz Cukierniczy w Cukierni Kuchni Lidla na kanale YouTube, gdzie udowadnia, że przyrządzanie ciast i deserów to najprostszy i najmilszy sposób sprawiania radości. W marcu 2015 roku ukazała się książka „Przepisy mistrza Pawła Małeckiego”, która została wydana w rekordowym nakładzie 1 500 000 szt. W grudniu 2016 roku ukazała się kolejna książka „Słodka Kuchnia Polska według Pawła Małeckiego – nakład 1 000 000 szt.

 

Zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w wydarzeniu. Warsztaty odbędą się w Audytorium Chemicznym (budynek nr 6 na terenie kampusu, I piętro).

Harmonogram

  • 11:30-11.45 – Powitanie uczestników i wprowadzenie
  • 11:45-13.30 – Pokaz temperowania czekolady, powstawania kremów i wypieków, czyli warsztaty praktyczne
  • 13:30-14.00 – Degustacja i podsumowanie
kontakt dla mediów
Specjalista Dział Promocji i Biuro Prasowe, Politechnika Gdańska
Paweł Kukla

pawel.kukla@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 63

tel: 600 960 671

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Specjalista Dział Promocji i Biuro Prasowe, Politechnika Gdańska
Paweł Kukla

pawel.kukla@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 63

tel: 600 960 671

informacje o firmie